Opičí les, Ubud, Bali

Opičí les pri mestečku Ubud, vo vnútrizemí ostrova Bali, je naozaj čulým miestom. Do Ubudu sme prichádzali cez krásne remeselnícke dedinky a prvou zastávkou v Ubude bol práve opičí les, ktorý je jedným z mnohých na ostrove. Pri vstupe sme sa stretávali s ďalšími skupinkami zvedavých turistov, ale našťastie žiadne davy. Zišli sme dolu schodíkmi na kamenný chodníček a bezprostredné opice nás začali vítať, samozrejme po svojom. Škrekom a bitkami medzi sebou, staršie jedince skôr nezáujmom a pohodlným sedením uprostred chodníka. Na ľudí sú tu zvyknuté a nijako sa neboja, naopak, slovné spojenie, "drzý ako opica" tu naozaj nabralo na význame. Opičky si radi prezerajú trblietavé časti oblečenia (a to veľmi zblízka), radi si požičajú aj slnečné okuliare (a samozrejme nevrátia) a ak máte niečo na jedenie beda vám. :-)

Počas prechádzky lesom natrafíte aj na predajcu banánov a iného ovocia pre opičky. Ak sa však rozhodnete opice kŕmiť pripravte sa na enormný záujem o každé sústo celých opičích gangov. Aby vás zaujali alebo len rýchlo uchmatli svoj kúsok banánu, neváhajú na vás vyskočiť, silnejší samci sa vám zavesia na kabelku, či ruksak a jednej turistke pred našimi očami dokonca stiahli šortky. :-)

V opičom lese je veselo a obyvatelia sa vám predvedú v každej grimase aj polohe (áno, aj v tej páriacej). Mňa však najviac zaujali matky s deťmi. Ich správanie bolo, napriek hurhaju okolo, pokojné a obozretné zároveň. Ak sa blížili nejake roztopašné opice alebo príliš aktívny turista, ktorý nevedel odhadnúť, kde je hranica súkromia, zodvihli sa, mláďatko sa pevne zachytilo na brušku matky a odišli na kľudnejšie miesto. Návšteva opičích lesov k pobytu na Bali neodmysliteľne patrí a je zážitkom najmä pre deti, milovníkov prírody a fotografov.

Autor: Miroslava Krasňanová
Lokalita: Ubud, Bali, Indonézia