Maurícius je zelený ostrov, rozpresierajúci sa v Indickom oceáne, konkrétne na južnej pologuli, neďaleko ostrova Madagaskar. Okrem krásnej prírody ho charakterizujú prekrásne pláže, ktoré lákajú turistov z celého sveta. Nižšie nájdete niekoľko praktických rád, ktoré sa vám budú určite hodiť pred vašou cestou. 

Víza a cestovné doklady

Na občanov Slovenskej republiky sa nevzťahuje vízová povinnosť a ako plnohodnotný cestovný doklad vám bude postačovať platný pas alebo samozrejme diplomatický pas. Bez víz sa v krajine môžete zdržať na maximálne 3 mesiace počas obdobia 6 mesiacov. Na pamäti však majte platnosť vášho cestovného dokladu, teda pasu, ktorý musí byť platný minimálne 6 mesiacov od dátumu výstupu z krajiny.

Maurícius je vďaka svojim krásnym plážam a prírode veľmi obľúbený aj ako svadobná destinácia. Všetky náležitosti potrebné pre uzavretie sňatku si preverte s dostatočným časovým predstihom v sprostredkovateľskej cestovnej kancelárii alebo agentúre. 

mauricius wikiPohľad na nádhernú krajinu ostrova Maurícius - "Bambous Mountains (6294123424)" by carrotmadman6 from Mauritius - Bambous MountainsUploaded by russavia. Licensed under CC BY 2.0 via Wikimedia Commons

Očkovanie a zdravotná starostlivosť

Ak plánujete dovolenku na exotickom ostrove Maurícius, iste vás zaujímajú informácie ohľadne povinných očkovaní. Pre dovolenkové pobyty na Mauríciu nie je potrebné absolvovať žiadne nadštandardné očkovania. Všetkým cestovateľom do akýchkoľvek exotickejších destinácií však odporúčame očkovanie proti hepatitíde, rovnako nezabúdať na adekvátnu ochranu pokožky pred intenzívnym slnečným žiarením. Taktiež mať so sebou vždy pokrývku hlavy a fľašu s vodou. Voda tečúca z kohútikov nie je pitná.

Zdravotná starostlivosť je na ostrove na veľmi dobrej úrovni, hotely disponujú často vlastným lekárom. Pre všetky cesty do zahraničia, Maurícius nevynímajúc, odporúčame uzavrieť si cestovné poistenie, teda poistenie liečebných nákladov, poistenie batožiny a podobne.

Poistenie

Pred cestou odporúčame uzavrieť si komerčné cestovné positenie, ktoré vám prípadné náklady spojené so zdravotnou starostlivosťou pokryje. Pri týždennom pobyte vás poistenie liečebných nákladov pre pobyt na ostrove Maurícius bude stáť pibližne 16 eur na dospelú osobu. Pri kúpe dovolenky u cestovnej kancelárie je dobré zvážiť aj poistenie storna zájazdu, najmä ak máte malé deti, alebo bývate často chorí. Výška poistného sa odvíja od obstarávacej ceny pobytu. Pripoistenie batožiny je približne 3 eurá naviac. Pripoistenie omeškania batožiny nad 6 hodín je asi 2 eurá a rovnako aj poistenie omeškania letu. Ak cestujete ako rodina, odporúčame informovať sa u poisťovne, prípadne sprostredkovateľskej cestovnej kancelárie alebo cestovnej agentúry o rodinnej sadzbe, môžete ušetriť.

Počasie

Maurícius je vďaka vhodným klimatickým podmienkam považovaný za celoročnú destináciu. Najvyššie denné teploty sú počas mesiacov november, až apríl, kedy dosahujú okolo 29-30°C. S vyššou teplptou, ako to už exotických destinácií býva, prichádza aj vyšší úhrn zrážok. Zväčša sa však jedná o prehánky, po ktorých sa rýchlo vyčasí. Najmenej zrážok býva v septembri a októbri, kedy je však nižšia aj priemerná teplota okolo 25-27°C. More je v tomto období vyhriate na približne 23°C, najteplejšie býva vo februári (28°C) a v decembri, januári, marci a apríli má príjemných 27°C a je ideálnym časom na dovolenku na ostrove Maurícius.

Ceny dovoleniek

Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že Maurícius je destináciou s vysokými cenami, nie je tomu celkom tak. Aj napriek exkluzívnej "značke", ktorú ostrov má, sú ceny dovoleniek priaznivé. Treba si len dobre a včas vybrať. Ceny dovoleniek v kvalitných hoteloch s 3* a polpenziou na 7 nocí sa pohybujú už od 1000,- eur na osobu. Samozrejme závisí od miesta odletu, odletových časov, leteckej spoločnosti a v neposlednom rade od dátumu nákupu dovolenky. Pri exotických destináciách, najmä tých vychytených, akou Maurícius bezpochyby je, platí, že čím skôr kúpite, tým lacnejšie kúpite. Last minute ponuky už bývajú zväčša drahšie kvôli vypredanosti leteniek v nižších tarfiných triedach aj obsadenosti hotelov. Aktuálne majú zaujímavé ponuky cestovné kancelárie pre pobyty z Prahy. Ak uprednostníte letisko vo Viedni, obdobný pobyt bude približne o 100,- eur drahší. Všetko závisí iba od vašej preferencie, chuti cestovať a vhodne si vybrať. Ak by ste si radi nakombinovali pobyt vo vlastnej réžii, nezabudnite si porovnať aj ceny cestovných kancelárií, ktorých balíčky (letenka + hotel) bývajú v niektorých prípadoch aj výrazne lacnejšie.

Ani náročnejší klienti nebudú mať s výberom exkluzívnej dovolenky žiaden problém. Na ostrove sa nachádza množstvo luxusných hotelov a hotelových komplexov so špičkovými službami. Maurícius je vyhľadávaný aj u milovníkov golfu, potápania a rovanko je lákadlom aj pre zamilované dvojice, ktoré tu často uzatvárajú manželstvo alebo si vychutnávajú medové týždne.

Dôležité informácie

Praktické informácie

 • Vízová povinnosť: nie
 • Cest. doklady: pas
 • Očkovanie: nevyžaduje sa
 • Dôležité telefónne čísla

 • Prvá pomoc: 999
 • Polícia: 999
 • Požiarnici: 999
 • Zastupiteľský úrad SR na Mauríciu

  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii
  930 ARCADIA Street, Arcadia 0083
  Pretoria, Južná Afrika

  Tel.: +27123422051 - 2
  Mobil: +27-(0)83 3041599 (SOS)
  Fax: +27123423688
  Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  Web:
  www.mzv.sk/pretoria

  Konzulárny úrad Port Louis

  C & R Court, 6th floor
  49 Labourdonais Street
  Port Louis, Maurícius

  Tel.: + 230 211 6970
  Fax: + 230 211 6956
  Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.