Brazília sa rozprestiera na juhoamerickom kontinente a je najväčším a súčasne najľudnatejším štátom Južnej Ameriky. Západnú hranicu zdieľa so štátmi Bolívia, Peru a Kolumbia, severnú s Venezuelou, Guayanou, Surinamom a Francúzskou Guayanou. Západné hranice krajiny obmýva Atlantický oceán, na juhu hraničí s Uruguayom a Argentínou, na juhozápade s Paraguayom. Najväčším mestom Brazílie je sao Paulo, avšak hlavným mestom je vnútrozemská Brasilia. Najvyšším vrchom Brazílie je Pico da Neblina, týčiaci sa v Guayanskej vysočine do výšky 3 014 m. Podnebie je prevažne vlhké tropické, leto tu trvá od decembra do februára.

Brazíliu navštívi každý rok niekoľko miliónov turistov. Najnavštevovanejšie sú pobrežné mestá Rio de Janeiro, Sao Paulo, Salvador a Recife, vo vnútrozemí Manaus, hlavné mesto Brasilia a vodopády Iguacú. K najznámejším turistickým lákadlám patrí pláž Copacabana v Riu de Janeiro, Cukrová homoľa a divadlo samby počas svetoznámeho riodejaneirského karnevalu. Bujné a vlhké tropické pralesy, vyznačujúce sa neuveriteľne bohatou faunou a flórou, sú obľúbeným turistickým cieľom po celý rok. Najpríjemnejší obdobím na ich návštevu je tropické leto, trvajúce od apríla do októbra. Od decembra do februára zapĺňajú rekreačné strediská prevažne domáci turisti. Celé brazílske pobrežie je vhodné na kúpanie od decembra do mája.

V severnej časti krajiny sa nachádza jeden z najväčších dažďových pralesov rozprestiarjúci sa v povodí rieky Amazonky - Amazonsky prales s rozlohou 5,5 mil km². Predstavuje viac ako polovicu tropických dažďových pralesov, ktoré zostali na Zemi. Významné prvenstvo Brazílie na svete drží i samotná rieka Amazonka (Amazon), ktorá pramení v Andách a je najdlhšou riekou Zeme.

{youtube}bghUWMylGYM{/youtube}

Zaujímavé lokality v Brazílii

Brasilia, Copacabana, Cukrová homoľa, Fernando de Noronha, Manaus, Recife, Rio de Janeiro, Salvador, Sao Paulo

Základné údaje

Oficiálny názov krajiny:Brazília - Brazil - Republica Federativa do Brasil
Hlavné mesto: Brasilia
Rozloha: 8 514 877 km²
Počet obyvateľov: 199 321 413 (2012)
Hustota zaľudnenia: 23 obyv./km²
Mena: real (BRL)
Časové pásmo: SEČ-4