Cena cestovného poistenia

Cenu cestovného poistenia určuje samozrejme to, aké poistenie si vyberiete a čo všetko chcete mať poistené. Ak máte záujem zvoliť si len poistenie liečebných nákladov v cudzine, zaplatíte pochopiteľne menej ako keby ste platili za kompletné cestovné poistenie a teda celý "poistný balík". Niektoré poisťovne berú do úvahy aj parametre ako vek, územnú platnosť (Európa, svet), dĺžka pobytu, druh aktivity, ktorú sa chystáte na dovolenke vykonávať – adrenalínové športy alebo rizikové profesie, čo je takzvaná riziková skupina.

Samozrejme závisí aj od konkrétnej poisťovne, čo všetko Vám za konkrétnu cenu ponúkne. Toto sú hlavné faktory (niektoré už spomenuté), ktoré majú vplyv na cenu poistenia:

  • Na cenu má vplyv počet dní, ktoré chcete stráviť v zahraničí
  • Vek poistenca – vyjadrené kategóriami – kategória deti, dospelí, dôchodcovia
  • Charakter cesty – práca, dovolenka, turistika, prípadne druh práce
  • Krajina, do ktorej sa chystáte vycestovať (územie, oblasť „Európa“, svet)
  • Pripoistenia podľa Vášho výberu
  • Šport za hranicami – extrémne, adrenalínové alebo inak rizikové športy

Zľavy, bonusy, prirážky a rozdiely na cestovnom poistení

Cena cestovného poistenia nie je daná stabilne, čiže nie je nemenná ani v rámci jednej poisťovne. Poisťovne poskytujú zľavy pre študentov, rodiny či držiteľov študentských preukazov (ISIC). Stávajú sa aj prípady, kedy Vás poisťovňa odmietne kompletne poistiť a to vtedy, keď sa chystáte na príliš rizikovú dovolenku. Podmienky poistenia si samozrejme určuje každá poisťovňa osve, takže napriek tomu, že si chcete uzatvoriť to isté poistenie, nevyjde Vás v každej poisťovni rovnako. Všetko to opäť závisí na nastavení podmienok konkrétnej poisťovne, princípoch jej zliav, bonusov a finančných úľav. Podmienky konkrétnej poisťovne nájdete na domovskej stránke každej poistnej inštitúcie. Poistné sadzby sa menia aj podľa období a sezóny.

Prípad od prípadu sa menia aj poistné limity v jednotlivých poisťovniach. Ak Vám v jednej poisťovni poistia fotoaparát za 500 eur, v ďalšej Vám poistia iba fotoaparát za 300 eur. To znamená, že pri uzatváraní poistenia prihliadajte nielen na cenu, ale aj výšku poistných limitov, resp. krycích limitov. Niektoré poisťovne ponúkajú aj neobmedzené krytie.

Systém prirážok funguje pri už zmienených faktoroch, ktoré ovplyvňujú cenu cestovného poistenia. Ak sa napríklad chystáte na extrémne športy, tak si za cestovné poistenie aj priplatíte. Podľa toho nakoľko je faktor rizikový sa stanovuje aj výška príplatku. Rôzne druhy rizikovej práce, športov, ale takisto aj pre starších ľudí a dôchodcov (65-70 ročných) je cestovné poistenie drahšie.

Určite sa preto oplatí porovnať podmienky a princípy jednotlivých poisťovní.

Napríklad nie je samozrejmosťou, že Vám poisťovňa automaticky prípadne bez problémov poistí aj techniku, napriek tomu, že si mnoho dovolenkárov so sebou berie do zahraničia aj mobil alebo notebook. Vyhľadať, ktoré poistenie zahŕňa aj poistenie techniky je pomerne zložitá perepúť. Poisťovne totiž nepovažujú techniku za vec osobnej spotreby. Pochopiteľne máte možnosť poistiť si tieto veci v rámci pripoistenia. Sú poisťovne, ktoré ponúkajú v balíku poistenia batožiny aj poistenie techniky, takže treba hľadať také alebo si na dovolenku nebrať techniku, prípadne si zaplatiť za pripoistenie.

Autor článku: Netfinancie.sk

{tag}link rel="canonical" href="http://www.dovolenkainfo.sk/cestovne-poistenie/505-cena"{/tag}