Ďalším obľúbeným miestom i mestom na strávenie dovolenky je čarovný Rovinj. Toto mesto a prístav súčasne leží na západnom pobreží Istrie, južne od Limského zálivu. Rovinj je jedným z najmalebnejších stredomorských mestečiek v Chorvátsku. Mesto sa nachádza na polostrove, čo umožňuje existenciu hneď dvoch prístavov. Pozdĺž pobrežia sa rozkladá množstvo ostrovov, ostrovčekov a útesov.

Hlavnými ekonomickými aktivitami obyvateľstva sú poľnohospodárstvo, rybolov, vinohradníctvo a samozrejme turistický ruch. Turizmus tu má hlbokú tradíciu, veď už cisárovná Mária Terézia tu založila námorné klimatické zdravotné stredisko. Rovinjská riviéra sa rozkladá od Limského zálivu k zátoke Veštar.

Veľmi obľúbené ako u dovolenkujúcich, tak u domácich je zábavné centrum Monvis množstvom kultúrnych a spoločenských možností využitia voľného času. Rovinj ponúka aj rad prehliadok, súťaží, turnajov, organizovaných športových kurzov, atď. Nachádza sa so veľké množstvo športovísk, napríklad futbalové, volejbalové a basketbalové ihriská, multifunkčná športová hala, veľký krytý bazén a pod. Na mori sú samozrejme možnosti prevádzkovať jachting, windsurfing alebo vodné lyžovanie, takže ani milovníci športu nebudú v Rovinji ukrátení počas svojej dovolenky.

Dovolenkujúcich návštevníkov uchváti predovšetkým krásne okolie mesta a jeho romantická architektúra. Najstaršia časť mesta sa nachádza na bývalom ostrove, ktorý bol roku 1793 spojený s pevninou. Oblasť bola osídlená už v prehistorickom období, čo dokazujú početné archeologické nálezy. Nad mestom dominuje veľký farský kostol Sv. Eufémie z 18. storočia. Celé mestské jadro je chránenou kultúrno-historickou pamiatkou. Nachádza sa tu tiež Františkánsky kláštor s rozsiahlou knižnicou vzácnych zväzkov a mestské múzeum často organizuje výstavy umelcov pôsobiacich v Rovinjskej umeleckej kolónii. Rovinj je jednoducho mestom, ktoré ponúka všetko – kultúrne vyžitie, prekrásnu architektúru, zábavu, šport, romantiku, krásne more a v neposlednom rade príjemných a srdečných ľudí. Je rozhodne miestom, ktoré stojí za to navštíviť...

Limský záliv

Jedná sa o zhruba 9km dlhý, 500m široký a 10-30m hlboký záliv na západnom pobreží Istrie. Nachádza sa medzi známymi letoviskami Vrsar a Rovinj a je zakončením krasovej doliny občasného vodného toku Lim. V užšej časti má záliv charakter kaňonu alebo fjordu a v roku 1980 bola oblasť vyhlásená morskou a rybnou rezerváciou. Záliv oplýva množstvom rýb a lovia sa tu aj ustrice a meno Limský dostala podľa latinského slava limes, čo znamená hranice - kedysi tu prechádzala hranica medzi správnymi celkami Poreč a Pula.

Na skalnatých brehoch zálivu sa nachádzajú početné jaskyne. Boli tu objavené aj pozostatky predchodcu človeka z neolitu a na severnom brehu zátoky môžeme uvidieť zvyšky benediktínskeho kláštora sv. Mihovil (sv. Michaela) z 11. storočia. Ranne kresťanský kostol sv. Mihovil pochádza dokonca už z 9. storočia.