Poreč je najväčším turistickým a dovolenkovým centrom na Istrii. Mesto Poreč s prístavom leží na nízkej vápencovej pláni medzi zátokou Lima a údolím rieky Mirna. Je križovatkou hlavných ciest vedúcich pozdĺž západného pobrežia Istrie.

Ekonomika tejto oblasti je založená na poľnohospodárstve, pestovaní viniča, ovocia, rybolove a samozrejme ako dovolenková destinácia na cestovnom ruchu. Miestna klíma je neobyčajne mierna, bez úmorných horúčav (priemerná teplota v auguste je 24 ° C, v januári 4,5 ° C).

Zaujímavosťou je, že hlavné jadro mesta leží na úzkom polostrove. Obľúbené dovolenkové oblasti tu sú Modrá lagúna, Brulo, Pical, Spadici a Zelená laguna. Strediská sú známe vďaka krásnej okolitej prírode, dlhoročnej tradícii cestovného ruchu a dobre vybaveným turistickým strediskám. Pre tých, ktorí sa tu rozhodnú stráviť svoju dovolenku, je tu pripravené množstvo ubytovacích kapacít a príležitostí k športovému vyžitiu na mori, či na pevnine.

Na svoje si však prídu i tí, ktorí majú radi aj poznávacie dovolenky. V okolí mesta sa však nachádzajú vykopávky v okolí mesta, ktoré nasvedčujú, že oblasť bola osídlená už pred mnohými tisícročiami. K hlavným architektonickým pamiatkam patrí bazilika sv. Eufrázia, komplex postavený na základoch Rimanov v 6. storočia. V roku 1997 bola vyhlásená pamiatkou UNESCO. Miestne historické múzeum ponúka rozsiahlu zbierku dokumentujúcu rôzne obdobia v histórii mesta. V Poreči je možné vidieť aj zvyšky rímskych architektonických prvkov, a preto je miestom, ktoré ulahodí azda každému dovolenkárovi.

{tag}link rel="canonical" href="http://www.dovolenkainfo.sk/europa/chorvatsko/66-porec"{/tag}