V Čiernej Hore sa o jedálniček báť nemusíte. Určite si tam každý nájde to svoje, čo mu zachutí. Ryby, syry, mäso a zelenina, to všetko charakterizuje černohorskú kuchyňu. A k tomu určite patrí aj nápoj...Čo si dáte? Kávu? Víno či Pivko? Alebo niečo tvrdšie? :)

Čierna Hora je prímorský štát, a preto sa v rôznych oblastiach v gastronómii preferujú odlišné suroviny. Prímorská kuchyňa je podobná ako v ostatných stredomorských štátoch, kde prevládajú ryby, morské plody a zelenina. Kontinentálna kuchyňa je trošku odlišná, založená na obilninách, mliečnych výrobkoch, hlavne syroch. Vďaka Skadarskému jazeru si tu môžete pochutnať aj na sladkovodných rybách. Najobľúbenejšou zeleninou je kapusta (raštan), z ovocia je najrozšírenejšie hrozno a figy. Černohorci sa môžu pochváliť pochúťkami ako napr. njegušski pršut, durmitorský kajmak, bravčové klobásy a výborným olivovým olejom.

Ryby sa pripravujú najrôznejšími spôsobmi - varia sa vo vode s olejom a korením ("na lešo"), pečú sa na rošte ("na gradelama", "na žaru"), marinujú sa alebo nakrájané na kusy sa dusia s cibuľou, cesnakom, korením a rajčinami. Ryby a mäkkýše sa často pripravujú aj "na buzaru", čo znamená že sú prudko dusené s vínom, olejom, korením a zeleninou, čím vzniká výborná šťava.

Medzi tradičné černohorské jedlá patrí Pršut, Burek, Čevapi, Pljeskavica, Skorup, rôzne druhy syrov a mäsa upraveného na grile. Pršut je tradičná sušená šunka, podobná talianskemu prosciuttu. Slovo prosciutto pochádza z latinského perexsuctum  - dôkladne vysušený. Bravčová šunka sa najskôr nasolí a necháva sa tak ležať dva mesiace. Mäso sa za toto obdobie zbavuje zvyšku krvi a šunka sa stláča. Po dvoch mesiacoch sa umyje, aby sa zbavila soli a  je zavesená na tmavšom mieste, kde musí prúdiť vzduch. Na kvalitu šunky vplýva okolitý vzduch, ktorý by mal byť chladnejší ale aj doba sušenia. Tradične sa šunka suší aspoň deväť mesiacov.

Čevapi je typické balkánske jedlo populárne hlavne v krajinách bývalej Juhoslávie. Ide o rolky grilovaného hovädzieho mletého mäsa, ku ktorým sa podáva nakrájaná cibuľa. Slovo čevapi má pôvod v arabskom slove kebab, čevapčiči je juhoslovanská zdrobnenina slova čevapi. Pečivo Burek je tu tiež veľmi obľúbeným pokrmom. Vyrába sa z nekvaseného tenkého cesta (tvorené z múky, vody a oleja), ktoré je plnené rôznymi náplňami - jablkami, zemiakmi, mäsom, špenátom alebo syrom. Smažená placka z rôznych druhov mäsa, ktorá sa často posýpa kajmakom (syrom) sa nazýva Pljeskavica. 

Syry sú typickou balkánskou pochúťkou. Majú tvarohovú konzistenciu a vyrábajú sa z kravského, ovčieho aj kozieho mlieka. Veľmi chutný je napríklad "prevreli sir", alebo "mladi sir", ale aj nakladané syry v oleji, crmnický syr, njegušský alebo špeciálny "durmitorský skorup". Ten je postupne zbieraný z plnotučného kravského mlieka, ktoré sa pomaly varí na slabom plameni. Najkvalitnejšie a najchutnejšie sú samozrejme domáce syry.

Nápoje

Obľúbeným nápojom v Čiernej Hore je tradičná turecká káva, ktorá sa podáva v malej kovovej kanvičke spolu s guľatou šálkou. Býva veľmi silno sladená a v reštauráciach sa často podáva s pohárom vody. Najznámejšími vínami je červené víno Vranac a suché biele víno Krstač. Ak ste milovníkom piva, určite ochutnajte pivo Nikšičko, ktoré je veľmi kvalitné a chutné. A ak obľubujete niečo tvrdšie skúste pálenky - známa je černohorská pálenka z hrozna Rakija, najznámejšiou značkou je Prvijenac. "Šljivovica" (slivovica) aj "kruška" (hruškovica) sú tiež obľúbené. K nim sa podávajú rôzne pochutiny - pršut, syry, figy či priganice.