Turecká kuchyňa patrí bezpochyby medzi najlepšie na svete. Ak sa rozhodnete počas dovolenky vyskúšať i pravú chuť Turecka, iste neoľutujete... Jedlá sú rozmanité, nie príliš korenisté a vyznačujú sa svojou ľahkosťou. Svoju pestrosť získali vďaka rozmanitej histórii a mnohým vonkajším vplyvom, ktoré sa v Turecku striedali. 

V Turecku sa dá jedlo najčastejšie kúpiť vo vonkajších stánkoch alebo v reštauráciách. Ak si počas dovolenky zájdete na obed do reštaurácie, musíte však počítať s väčšou cenou pokrmov. Čo sa týka hygieny, nie sú na tom nijako zle ani pouličné stánky s občerstvením. Na čo v Turecku určite nenarazíte je bravčové mäso. Moslimovia totiž majú bravčové mäso zakázané, preto medzi najobľúbenejšie patria kuracie, baranie, jahňacie, či ryba. K mäsu samozrejme patrí príloha, ktorá sa podáva obvykle v nemalom množstve. Medzi obľúbené patrí ryža, zelenina alebo ekmek, čo je akýsi chlieb podobný našej veke.

Ak dostanete na ulici hlad a budete si chcieť dať niečo v pouličnom stánku, na výber je k dispozícii najčastejšie kebab. Jedná sa o kúsky mäsa, ktoré sú odkrajované z veľkého kusu napichnutého na ihle a následne vložené do ekmeku. Verzií kebabu je samozrejme viac. Okrem kebabu je veľmi obľúbený pokrm zvaný köfte. Köfte je mleté mäso, servírované vo forme guľôčok alebo placiek. Ako príloha poslúži opäť ekmek. Veľmi obľúbené jedlo v Turecku je aj pizza, ktorá sa však vôbec nepodobá tej, na ktorú sme zvyknutí. Ryby sú zasa najčastejšie podávané vo vínnych listoch.

Okrem hlavných jedál sa v Turecku samozrejme konzumujú aj rôzne predjedlá a dezerty. Po jedle si môžete dať placky gözleme, čo je niečo ako palacinka, ale plnená slanou náplňou. Na osvieženie si v Turecku môžete dať napríklad šalát. Všetko je pripravované z čerstvej zeleniny a v sparnom teple osvieži snáď každého. Ak si zatúžite ešte vaic osladiť dovolenku, vezdte, že sladké dezerty vyzerajú veľmi malé, ale vnútri sú plné cukru. Medzi najznámejšie dezerty patrí chalva niekedy nazývaná aj halva. Táto sezamové pasta je k dostaniu aj u nás napríklad v obchodoch so zdravou výživou.