Zaujímavé lokality

 • Ágra je starobylé mesto na brehu rieky Jamuny v severnej časti indického štátu Uttarpradéš. Spomína sa už v staroindickom epose Mahábhárata. V minulosti bola hlavným mestom slávnej Mughalskej ríše. Dovolenka v Ágre patrí medzi silné zážitky. Najvhodnejšie počasie na návštevu miesta je od októbra do marca.

 • Keď už konečne dorazíte do Londýna, máte na výber z 2 možností, ako začať objavovať mesto; buď doň skočíte bez rozmýšľania a naplno, alebo sa budete postupne a s rozvahou vnárať dnu. Príjemnejšie a menej bolestné je určite pomalé splývanie s prostredím, pretože napriek tomu, že Londýn nie je od Slovenska tak ďaleko, takmer všetko tu funguje inak. Viac hluku, viac ľudí a hlavne všetci jazda vľavo. Blázni. :-)

 • Aljaška je najväčším štátom Spojených štátov Amerických a je jedným z dvoch štátov USA, ktoré nesusedia so žiadnym ďalším štátom USA. Leží v najseverozápadnejšej časti severoamerického kontinentu. Aljaška susedí na východe s kanadským teritóriom Yukon a provinciou Britská Kolumbia, z juhu ju obmýva Aljašský záliv a Tichý oceán, na západe Beringov prieliv, Beringovo a Čukotské more a na severe Beaufortovo more a Severný ľadový oceán. Aljaška je tiež jediným štátom s hlavným mestom, ktoré je dostupné len loďou alebo lietadlom. Juneau nespája so zvyškom štátu žiadna cesta.

 • Mumbai je hlavným mestom indického štátu Maháraštra a najväčším prístavom západného pobrežia Indie. S počtom 13,3 milióna obyvateľov je šiestym najľudnatejším mestom sveta. Mumbai je známy viac pod svojím koloniálnym názvom Bombaj.

 • Ostrov La Digue je tretím najväčším ostrovom Seychel s rozlohou približne 10 km² a s 2000 obyvateľmi. Na ostrove nie je žiadne letisko, takže sa sem môžete dostať katamaránom z ostrova Praslin, ktorý je vzdialený asi 5 kilometrov (asi 30min. pri plavbe loďou). Charakteristickým znakom ostrova sú veľké žulové balvany, ktoré zvetrali do skutočne pozoruhodných a bizarných tvarov.

 • Ostrov Praslin je druhým najväčším ostrovom na Seychelách. V poslednom období sa stáva čoraz populárnejším a pomaly sa začína stávať obľúbenejším, než samotný ostrov Mahé, od ktorého je vzdialený približne 45 kilometrov. Na ostrove sa nachádza viacero nádherných pláží s priezračným morom a bielym pieskom.

 • Keď sa povie filmová produkcia, celebrita, šoubiznis, mnohí z vás by ste ďalšiu asociáciu hľadali v slove Hollywood. Je to mestská časť Los Angeles v štáte Kalifornia, ktorá sa nachádza severozápadne od Dowtown-u a je rajom predovšetkým pre dovolenkárov uprednostňujúcich zábavu v štýle a ruchu veľkomesta, luxusu a nočného života.

 • Rusko je dodnes krajinou, ktorá nepatrí k tradičným dovolenkovým destináciám, no záujem o ňu stále narastá. Táto obrovská krajina má aj napriek tomu nepreberné množstvo lákadiel od prírodných krás po kultúrnohistorické pamiatky, ktoré sú jedinečným svedectvom dlhej histórie a práve preto si ju čoraz viac turistov vyberá ako miesto, kde strávia dovolenku. Niekdajšie sídlo ruských cárov Sankt Peterburg ponúka najmenej 125 objektov s vysokou architektonickou a umeleckou hodnotou. Patrí k nim Voskresenský chrám, jedno z najväčších múzeí sa svete Ermitáž či Petropavlovská pevnosť. Príťažlivé sú aj cárske rezidencie v neďalekom okolí – Pavlovsk s jedinečným parkom, Petrodvorec a Cárske Selo. Návštevníkov tohto mesta na severe lákajú biele noci v júli, keď sa vôbec nezotmieva.

 • Dahar je miestom, na ktorom sa nachádzalo pôvodné egyptské osídlenie. Táto časť mesta je niektorými turistami obdivovaná, inými dovolenkujúcimi opovrhovaná. Avšak práve tu môžete zažiť pravú arabskú atmosféru obklopení miestnymi obyvateľmi. Nachádza sa tu množstvo starých obydlí, ktoré sú vo veľmi zlom stave, ale aj veľa novo vystavaných domov v čistom arabskom štýle. Každopádne, dovolenka v egyptskom El Dahar nepatrí k tým tradičným...

 • Mesto Gospič sa nachádza v centrálnej časti oblasti Lika, vo vyprahnutej planine blízko rieky Novcica. Administratívne centrum oblasti Lika - Senj. Prvýkrát bolo mesto spomenuté v roku 1692 a od roku 1733 sa rozvíjalo ako administratívne centrum.

 • Tráviť dovolenku neznamená nevyhnutne užívať si ruch veľkomesta, či chodiť po nákupoch. Načerpať pozitívnu energiu a psychicky si oddýchnuť počas dovolenky si môžete v lone čarovnej prírody, ktorá často krát vytvorí miesta, ktoré vám pri ich návšteve vyrazia dych. Takým je aj Grand Canyon, skvost Arizony.

 • Mesto Kairouan je zaujímavým miestom na výlet počas Vašej dovolenky v Tunisku. Zaujme najmä tých, ktorí majú radi históriu, starú architektúru ako i náboženské zvyky a ritály. Kairouan v preklade znamená karavána. Je to sväté mesto moslimov, do ktorého sa veriaci schádzajú obdobne ako do Mekky. Do roku 1057 bol Kairouan dokonca hlavným mestom Tuniska

 • Zmes histórie, filmu a prírodných krás, také sú Karlovy Vary, najnavštevovanejšie kúpeľné mesto v Českej republike a hlavné mesto najzápadnejšieho kraja našich susedov.

 • Ak túžite vidieť Kartágo, potom si prečítajte históriu Tuniska. Bez nej totiž význam Kartága nikdy nemôžete doceniť. Prečítať si históriu tohto mesta (a tým pádom spoznať i dejiny Tuniska), je zaujímavo strávená chvíľa, ktorá človeka veľmi obohatí. Trebírs i počas leňošenia na tuniskej pláži počas Vašej dovolenky. Dnešné Kartágo, alebo aspoň to, čo z neho zostalo, je "Rímske Kartágo". Rímske Kartágo bolo vystavené na troskách punského Kartága v dobe po 3. púnskej vojne. Z toho "punského" sa nezachovalo prakticky nič.

 • Modrá alebo azúrová jaskyňa na Capri, nazývaná La Grotta Azzurra, je známa po celom svete pre svoju veľkosť, intenzívne modré odtiene interiéru a magické strieborné svetlo, ktoré vyžaruje z objektov, ponorených v jej vodách. Je známa a vyhľadávaná nepochybne aj pre silný zážitok, ktorý vo Vás po jej návšteve ostane.

 • Las Vegas – mesto hazardu, neónových svetiel a rýchlych sobášov. Mesto, kde to žije. Ideálne na dovolenku pre každého, kto si chce užiť každú jednu chvíľu v živote. Las Vegas je najväčšie mesto Nevady. Mesto je povestné svojím nočným životom, ale bohužiaľ, je tu aj vysoká zločinnosť. Nachádza sa tu 18 z 25 najväčších hotelov sveta.

 • Chcete urobiť radosť svojím deťom a zároveň si pripomenúť aj vlastné detstvo? Snáď s výnimkou návštevy Disneylandu na to asi len ťažko nájdete vhodnejšie miesto než je Legoland. Dnes je tento reťazec zábavných parkov rozšírený už vo viacerých krajinách, ba i na rôznych kontinentoch.

 • Los Angeles je mesto snov, obchodov a svetových hviezd. Na každom kroku číha sláva, ale aj dobré jedlo, zaujímavé obchody a množstvo záhrad. Vybrať si dovolenku v Los Angeles je splnenie životného sna hlavne, ak milujete filmy, hudbu a dokážete oceniť originálnu architektúru.

 • Mesto Luxor sa pôvodne nazývalo Théby, čo bolo jedno z hlavných miest starého Egypta. Východný breh Nílu v týchto miestach symbolizoval život, západné bol symbolom smrti. Z toho dôvodu si ho egyptskí panovníci volili za miesto, kde budovali svoje hrobky. Na západnom brehu sa teda nachádzajú Memnonove kolosy, chrám kráľovnej Hatšepsut, Údolie kráľov a Údolie kráľovien. Na východnom brehu sú zase dominantami prekrásne chrámy Karnak a Luxor.

 • Madeira patrí k dovolenkovým lokalitám, ktoré nie sú masovo navštevované a práve táto skutočnosť jej dodáva osobité čaro. Tento portugalský ostrov patrí spolu s Porto Santo k hlavným ostrovom madeirského súostrovia. Je vzdialená 545 km od pobrežia Afriky a 978 km od Portugalska.

 • Hoci je Vádí Rúm jedna z najmenších púšti sveta, vďaka svojej histórii a nezabudnuteľnej kráse si vyslúžila pozornosť organizácie UNESCO, ktorá ho vyhlásila za svetové dedičstvo. Určite aj vy budete ohúrený jej krásou, zaujme vás hrou farieb a svetla i intenzitou východu a západu slnka.

 • Kiribati je ostrovným štátom v Tichom oceáne. Kvôli svojej malej nadmorskej výške a stúpajúcej hladine morí patrí k najohrozenejším ostrovom na svete. 

 • Nórske mesto Hammerfest je najsevernejším mestom našej planéty. Nachádza sa asi 500 kilometrov za polárnym kruhom, presnejšie na súradniciach 70° 39′ 50″ s. g. š. a 23° 40′ 50″ v. g. d.

 • Jazero Neusiedler See nie je pre našinca možno typicky dovolenkovou destináciou, no určite stojí za to ho navštíviť. Je vzdialené len 60 km od bratislavskej Petržalky, vďaka čomu sa stalo obľúbenou destináciou Bratislavčanov aj na jednodňové cyklistické výlety, či člnkovanie. Okrem toho ho radi navštevujú nadšenci vodných športov i milovníci prírody. Windsurfing, novinka kiting, plachtenie, či iné športy tu môžete pozorovať na šírej hladine, no môžete sa zapísať aj do jednotlivých športových škôl. Neusiedler See sa stal vďaka svojim ideálnym veterným podmienkam rajom pre nadšencov vodných športov.

 • Nevada leží v západnej časti USA, kde susedí so štátmi Oregon, Idaho (na severe), Kaliforniou (na západe), Arizonou (na juhovýchode) a Utahom (na východe). Názov štátu Nevada pochádza zo španielského slova "nevada" - čo znamená "zasnežená". Hranicu s Arizonou tvorí rieka Colorado. V štáte žije približne 2 700 000 obyvateľov, pričom najviac ich žije v meste Las Vegas (593 922) a Reno (180 480), ktoré sú známymi mestami hazardu. Nevada je najsuchším štátom USA, denné letné teploty môžu vystúpiť až k 52°C, zimné nočné teploty zas môžu klesnút až k −46 °C. Povrch Nevady tvoria prevažne púšťe. Známou je najmä Black Rock Desert, ktorá ma rozlohu 2,600 km² a kúsok od nej sa nachádza gejzír Fly.

 • Štát New York leží na východnom pobreží Spojených štátov Amerických a susedí so štátmi Vermont, Massachusetts, Connecticut, New Jersey a Pensylvánia. New York je  jedným z 13 pôvodných členov USA. Hlavným mestom je Albany, ktoré je štvrtým najstarším americkým mestom. Najväčším mestom je však New York City, kde žije viac ako 8 miliónov obyvateľov a je jednou z najnavštevovanejšou svetovou metropolou. Druhým najväčším mestom štátu New York je Buffalo, ležiace na východnom brehu Erijského jazera pri ústi rieky Niagara. Najvyšším bodom je Mount Marcy (1 629 m) v Adirondack Mountains na severovýchode štátu. V štáte New York sa tiež nachádzajú Niagarské vodopády, ležiace na rieke Niagara, na hranici s Kanadou.

 • Pre nás čo sme zabŕdli do olympijskej tematiky (či už v rámci stredoškolskej odbornej činnosti, alebo účasti na rôznych olympijských vedomostných súťažiach) a tiež športových nadšencov bola návšteva Olympie čímsi symbolickým. Predstava, že pred stovkami rokov tu súťažili športovci, bola ťažká. Ale keď si z ruín postavíte v hlave skladačku a pustite uzdu fantázii (prípadne vám pomôže model v historickom múzeu) zrazu je to tam! Stojíte na miestach kde sa zrodili olympijské hry!

 • Nie veľmi známym ostrovom medzi bežnými dovolenkármi je Goli otok. Jedná sa o neveľký ostrov v blízkosti pevniny. Nachádza sa medzi obcami Sveti Juraj a Starigrad v južnej časti Chorvátskeho prímoria medzi ostrovom Rab a pevninou.

 • Nepríjemná správa o smrti Johna Lennona obletela svet 8. decembra 1980. Pri apartmánovom dome Dakota, na konci 72.ulice bol zastrelený šialencom Markom Davidom Chapmanom, ktorý dostal doživotný trest.  Pamätník nájdete v Central parku, neďaleko miesta kde bol Lennon zastrelený.

 • Častým a veľmi obľúbeným spestrením cesty k moru v Chorvátsku, alebo výletom počas dovolenky, či na spiatočnej ceste, je zastávka na Plitvických jazerách. Tie však ponúkajú omnoho viac, ako sa dá za jeden deň stihnúť.

 • Tri veľké pyramídy v Gíze sú bezpochyby jednou z najkrajších vecí, ktoré človek môže vidieť. Veľká pyramída je posledný zo siedmich divov sveta. Spoločne so sfingou, ktorá komplex pyramíd stráži, tvoria úžasný komplex starovekých stavieb z obdobia približne 2550 rokov pred nl..

 • Provincia Noord – Holland je jednou z najatraktívnejších oblastí celého Holandska. Práve v tejto provincii sa okrem hlavného mesta Amsterdamunachádza aj starobylé mesto Alkmaar s legendárnym syrovým trhom, s múzeom syrov a múzeom piva. Strediskom provincie je Haaarlem, ležiaci v oblasti pestovania cibuľovitých kvetín.

 • Všetky oblasti Francúzska majú čo ponúknuť svojim návštevníkom a dovolenky-chtivým turistom. V letných mesiacoch sú najnavštevovanejšími oblasťami pláže pri Atlantickom oceáne a Côte d´Azur, v zimných mesiacoch alpské lyžiarske strediská. Počas celého roka si tu určite príde každý na to svoje, stačí si len zvoliť tu pravú destináciu.

 • Volubilis je najrozsiahlejšia rímska archeologická lokalita v Maroku, ktorá bola organizáciou UNESCO vyhlásená za svetové kultúrne dedičstvo. Nájdete ju asi 30 km severne od mesta Maknes, medzi zelenými pahorkami Stredného Atlasu.

 • Temperamentné a ohnivé Rio de Janeiro leží v nádhernom prostredí. Prekrásne kopce vrchov Serra da Carioca sú obmývané tyrkysovými vlnami Guanabarského zálivu pri pobreží Atlantiku, ktoré miestami vytvárajú menšie ostrovčeky oddelené od pevniny. Už prvý pohľad láka človeka stráviť dovolenku práve tu.

 • Mesto kvetov, strmých ulíc a fascinujúcich panorám na most Golden Gate ako keby sa vynárajúci z hmly – to je San Francisco. Ak sa vyberiete na dovolenku do San Francisca uvidíte nielen typické stavby tohto pekného mesta, ale strávite niekoľko krásnych chvíľ na zaujímavých miestach, ktoré nájdete len v San Franciscu.

 • Na východnom pobreží strednej Afriky sa rozprestiera 13. najväčšia krajina Afriky - Tanzánia, ktorá na svojom rozsiahlom území skrýva asi najznámejší africký národný park Serengeti. Park bol založený v roku 1951 a od roku 1981 je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Každoročne navštívi oblasť Serengeti niekoľko 100 tisíc turistov. Národný park Serengeti je súčasťou nepretržitého chráneného územia, do ktorého okrem samotného národného parku patria i chránená oblasť Ngorongoro, chránené územia Maswa, Loliondo, Grumeti, Ikorongo a rezervácia Masai Mara v Keni.

 • Skrytá pláž Escondida (pôvodne Playa de Armor) sa nachádza neďaľeko Mexika v zálive Bahia de Banderas, na neobývaných ostrovoch Marieta.  

 • Dnes nás delí presne 10 dní od zahájenia XXII. Zimných olympijských hier, nuž poďme sa na ne pozrieť zblízka. Svet obletelo už niekoľko, zväčša negatívnych, správ ohľadne tejto očakávanej športovej udalosti. My sme sa sústredili na fakty a všetkým športovcom, ako aj fanúšikom želáme hry v duchu Coubertinovského "Rýchlejšie, vyššie, silnejšie".

 • Sydney je najstaršie a najväčšie mesto Austrálie. Dovolenka v Sydney ponúka mnoho zaujímavostí, pretože Sydney patrí medzi najvhodnejšie miesta pre život na svete. Sydney je mesto známe nádherným pobrežím, príjemným podnebím, prístavom a originálnou kultúrou. Bolo založené v roku 1788.

 • Kanada je typická očarujúcou prírodou, riekami a lesmi. Také je aj mesto Toronto. Leží v blízkosti jazera Ontário. Počas dovolenky sa s čistým svedomím môžete nechať vtiahnuť do nádhernej atmosféry, ktorú vytvára panoráma mesta akoby ležiaceho nad vodnou hladinou.

 • Transsibírska magistrála je najdlhšou železničnou traťou na svete, ktorá prechádza celým Ruskom. Jej trasa vedie z Moskvy do Vladivostoku v dĺžke 9288 km a trvá 7 dní. Dovolenka na Transsibírskej magistrále ponúka netradičné strávenie voľného času počas cestovania vlakom.

 • Rozľahlé a slávne pohrebisko egyptských faraónov, známe ako údolie Kráľov, leží neďaleko Luxoru a na západnom brehu Nílu. Počítajte s tým, že sa tu nesmie točiť na kameru ani fotiť. Ešte do roku 2009 sa smelo fotiť fotoaparátom, ale od roku 2010 už sa nesmie ani v areáli. Od ústredného parkoviska autobusov vás do samého Údolia kráľov odvezie vláčik pre turistov.

 • Na ostrove Svätá Lucia v Karibskom mori sa týčia do výšky dva výrazné vrcholy vulkanického pôvodu - Gros Piton (786 m) a Petit Piton (739 m). Gros Piton je druhým najvyšším vrchom na ostrove hneď po Mount Gimie (950 m). 

 • Ak už počas dovolenky navštívite Zanzibar, bola by škoda opomenúť ostrov Changuu, aj keď dva z jeho ďalších používaných názvov - Väzenský a Karanténny ostrov neznejú práve lákavo a pohostinne. Nemusíte sa však báť, kvôli opusteniu ostrova nebudete musieť prepíliť žiadne mreže, ani uniknúť z prísne stráženého väzenia :). Toto pomenovanie v skutočnosti vychádza z jeho veľmi pohnutej a zaujímavej histórie.

 • Prednedávnom sme počas sviatkov spomínali na našich blízkych, ktorí už medzi nami nie sú. Cintoríny sú u nás väčšinou pochmúrne a zastrené smutnou spomienkou. Takýto veselý cintorín ste pravdepodobne ešte nenavštívili...

 • Miništátik San Maríno leží v južnej Európe, v Taliansku na 12° východnej dĺžky a 44° severnej šírky. Je to tretí najmenší štát v Európe a je piatym najmenším samosprávnym štátom na svete. Rozprestiera sa na juhovýchodných svahoch Apenín medzi talianskými regiónmi Marche a Emilia-Romagna. Povrch štátu je hornatý, najvyšším vrchom je Monte Titano (755 metrov). Klíma je tu stredomorská, s teplými letami a miernymi zimami. Hlavné mesto, ležiace v západnej časti krajiny, má rovnomenný názov - San Maríno - je to historické mesto s množstvom múzeí, zámkami a výhľadmi na Toskánsko.

 • Nie všetci sme mali to šťastie navštíviť toto veľkomesto, ale väčšina z nás ho pozná veľmi dobre. Veď kto by nepoznal Sochu slobody, Central Park, Wall street, Ground Zero, 5th Avenue, Empire State Building? Ak však navštívite "Veľké jablko", pravdepodobne si ho zamilujete a na mesto superlatívov len tak ľahko nezabudnete. Sú tu tie nejlepšie reštaurácie, divadlá, parky i najlepšie obchody.

 • Už sa vám zunovala "zima-nezima" na Slovensku, či lyžiarske strediská v Rakúsku a Taliansku? Čo tak navštíviť Andorru...