Zaujímavé lokality

 • Ágra - starobylé mesto v Indii

  Ágra - muž šúpe zeleninu - India

  Ágra je starobylé mesto na brehu rieky Jamuny v severnej časti indického štátu Uttarpradéš. Spomína sa už v staroindickom epose Mahábhárata. V minulosti bola hlavným mestom slávnej Mughalskej ríše. Dovolenka v Ágre patrí medzi silné zážitky. Najvhodnejšie počasie na návštevu miesta je od októbra do marca.

 • Ako sa nestratiť v Londýne

  Ako sa nestratiť v Londýne

  Keď už konečne dorazíte do Londýna, máte na výber z 2 možností, ako začať objavovať mesto; buď doň skočíte bez rozmýšľania a naplno, alebo sa budete postupne a s rozvahou vnárať dnu. Príjemnejšie a menej bolestné je určite pomalé splývanie s prostredím, pretože napriek tomu, že Londýn nie je od Slovenska tak ďaleko, takmer všetko tu funguje inak. Viac hluku, viac ľudí a hlavne všetci jazda vľavo. Blázni. :-)

 • Aljaška

  Aljaška je najväčším štátom Spojených štátov Amerických a je jedným z dvoch štátov USA, ktoré nesusedia so žiadnym ďalším štátom USA. Leží v najseverozápadnejšej časti severoamerického kontinentu. Aljaška susedí na východe s kanadským teritóriom Yukon a provinciou Britská Kolumbia, z juhu ju obmýva Aljašský záliv a Tichý oceán, na západe Beringov prieliv, Beringovo a Čukotské more a na severe Beaufortovo more a Severný ľadový oceán. Aljaška je tiež jediným štátom s hlavným mestom, ktoré je dostupné len loďou alebo lietadlom. Juneau nespája so zvyškom štátu žiadna cesta.

 • Bombaj (Mumbai)

  Mumbai je hlavným mestom indického štátu Maháraštra a najväčším prístavom západného pobrežia Indie. S počtom 13,3 milióna obyvateľov je šiestym najľudnatejším mestom sveta. Mumbai je známy viac pod svojím koloniálnym názvom Bombaj.

 • Dovolenka na ostrove La Digue, Seychely

  Podmorský svet na ostrove La Digue

  Ostrov La Digue je tretím najväčším ostrovom Seychel s rozlohou približne 10 km² a s 2000 obyvateľmi. Na ostrove nie je žiadne letisko, takže sa sem môžete dostať katamaránom z ostrova Praslin, ktorý je vzdialený asi 5 kilometrov (asi 30min. pri plavbe loďou). Charakteristickým znakom ostrova sú veľké žulové balvany, ktoré zvetrali do skutočne pozoruhodných a bizarných tvarov.

 • Dovolenka na ostrove Praslin, Seychely

  Pláž Anse Lazio na ostrove Praslin

  Ostrov Praslin je druhým najväčším ostrovom na Seychelách. V poslednom období sa stáva čoraz populárnejším a pomaly sa začína stávať obľúbenejším, než samotný ostrov Mahé, od ktorého je vzdialený približne 45 kilometrov. Na ostrove sa nachádza viacero nádherných pláží s priezračným morom a bielym pieskom.

 • Dovolenka v Hollywoode

  Keď sa povie filmová produkcia, celebrita, šoubiznis, mnohí z vás by ste ďalšiu asociáciu hľadali v slove Hollywood. Je to mestská časť Los Angeles v štáte Kalifornia, ktorá sa nachádza severozápadne od Dowtown-u a je rajom predovšetkým pre dovolenkárov uprednostňujúcich zábavu v štýle a ruchu veľkomesta, luxusu a nočného života.

 • Dovolenka v Rusku

  Dovolenka v Rumunsku

  Rusko je dodnes krajinou, ktorá nepatrí k tradičným dovolenkovým destináciám, no záujem o ňu stále narastá. Táto obrovská krajina má aj napriek tomu nepreberné množstvo lákadiel od prírodných krás po kultúrnohistorické pamiatky, ktoré sú jedinečným svedectvom dlhej histórie a práve preto si ju čoraz viac turistov vyberá ako miesto, kde strávia dovolenku. Niekdajšie sídlo ruských cárov Sankt Peterburg ponúka najmenej 125 objektov s vysokou architektonickou a umeleckou hodnotou. Patrí k nim Voskresenský chrám, jedno z najväčších múzeí sa svete Ermitáž či Petropavlovská pevnosť. Príťažlivé sú aj cárske rezidencie v neďalekom okolí – Pavlovsk s jedinečným parkom, Petrodvorec a Cárske Selo. Návštevníkov tohto mesta na severe lákajú biele noci v júli, keď sa vôbec nezotmieva.

 • El Dahar - pravá arabská atmosféra v Egypte

  El Dahar, Hurghada

  Dahar je miestom, na ktorom sa nachádzalo pôvodné egyptské osídlenie. Táto časť mesta je niektorými turistami obdivovaná, inými dovolenkujúcimi opovrhovaná. Avšak práve tu môžete zažiť pravú arabskú atmosféru obklopení miestnymi obyvateľmi. Nachádza sa tu množstvo starých obydlí, ktoré sú vo veľmi zlom stave, ale aj veľa novo vystavaných domov v čistom arabskom štýle. Každopádne, dovolenka v egyptskom El Dahar nepatrí k tým tradičným...

 • Gospič

  Mesto Gospič sa nachádza v centrálnej časti oblasti Lika, vo vyprahnutej planine blízko rieky Novcica. Administratívne centrum oblasti Lika - Senj. Prvýkrát bolo mesto spomenuté v roku 1692 a od roku 1733 sa rozvíjalo ako administratívne centrum.

 • Grand Canyon

  Tráviť dovolenku neznamená nevyhnutne užívať si ruch veľkomesta, či chodiť po nákupoch. Načerpať pozitívnu energiu a psychicky si oddýchnuť počas dovolenky si môžete v lone čarovnej prírody, ktorá často krát vytvorí miesta, ktoré vám pri ich návšteve vyrazia dych. Takým je aj Grand Canyon, skvost Arizony.

 • Kairouan - posvätné mesto v Tunisku

  Veľká Mešita v Kairouan

  Mesto Kairouan je zaujímavým miestom na výlet počas Vašej dovolenky v Tunisku. Zaujme najmä tých, ktorí majú radi históriu, starú architektúru ako i náboženské zvyky a ritály. Kairouan v preklade znamená karavána. Je to sväté mesto moslimov, do ktorého sa veriaci schádzajú obdobne ako do Mekky. Do roku 1057 bol Kairouan dokonca hlavným mestom Tuniska

 • Karlovy Vary - Kúpeľné mesto ako žiadne iné

  Karlovy Vary - Kúpeľné mesto ako žiadne iné

  Zmes histórie, filmu a prírodných krás, také sú Karlovy Vary, najnavštevovanejšie kúpeľné mesto v Českej republike a hlavné mesto najzápadnejšieho kraja našich susedov.

 • Kartágo - história Tuniska na dlani

  Ruiny v Kargágu

  Ak túžite vidieť Kartágo, potom si prečítajte históriu Tuniska. Bez nej totiž význam Kartága nikdy nemôžete doceniť. Prečítať si históriu tohto mesta (a tým pádom spoznať i dejiny Tuniska), je zaujímavo strávená chvíľa, ktorá človeka veľmi obohatí. Trebírs i počas leňošenia na tuniskej pláži počas Vašej dovolenky. Dnešné Kartágo, alebo aspoň to, čo z neho zostalo, je "Rímske Kartágo". Rímske Kartágo bolo vystavené na troskách punského Kartága v dobe po 3. púnskej vojne. Z toho "punského" sa nezachovalo prakticky nič.

 • La Grotta Azzurra - jaskyňa na ostrove Capri

  Modrá alebo azúrová jaskyňa na Capri, nazývaná La Grotta Azzurra, je známa po celom svete pre svoju veľkosť, intenzívne modré odtiene interiéru a magické strieborné svetlo, ktoré vyžaruje z objektov, ponorených v jej vodách. Je známa a vyhľadávaná nepochybne aj pre silný zážitok, ktorý vo Vás po jej návšteve ostane.

 • Las Vegas

  Las Vegas, USA

  Las Vegas – mesto hazardu, neónových svetiel a rýchlych sobášov. Mesto, kde to žije. Ideálne na dovolenku pre každého, kto si chce užiť každú jednu chvíľu v živote. Las Vegas je najväčšie mesto Nevady. Mesto je povestné svojím nočným životom, ale bohužiaľ, je tu aj vysoká zločinnosť. Nachádza sa tu 18 z 25 najväčších hotelov sveta.

 • Legoland Billund - zábavný park v Dánsku

  Legoland Billund - Vstupná brána

  Chcete urobiť radosť svojím deťom a zároveň si pripomenúť aj vlastné detstvo? Snáď s výnimkou návštevy Disneylandu na to asi len ťažko nájdete vhodnejšie miesto než je Legoland. Dnes je tento reťazec zábavných parkov rozšírený už vo viacerých krajinách, ba i na rôznych kontinentoch.

 • Los Angeles

  Los Angeles je mesto snov, obchodov a svetových hviezd. Na každom kroku číha sláva, ale aj dobré jedlo, zaujímavé obchody a množstvo záhrad. Vybrať si dovolenku v Los Angeles je splnenie životného sna hlavne, ak milujete filmy, hudbu a dokážete oceniť originálnu architektúru.

 • Luxor (Théby) - hlavné mesto starého Egypta

  Luxor (Théby) - hlavné mesto starého Egypta

  Mesto Luxor sa pôvodne nazývalo Théby, čo bolo jedno z hlavných miest starého Egypta. Východný breh Nílu v týchto miestach symbolizoval život, západné bol symbolom smrti. Z toho dôvodu si ho egyptskí panovníci volili za miesto, kde budovali svoje hrobky. Na západnom brehu sa teda nachádzajú Memnonove kolosy, chrám kráľovnej Hatšepsut, Údolie kráľov a Údolie kráľovien. Na východnom brehu sú zase dominantami prekrásne chrámy Karnak a Luxor.

 • Madeira - raj pre vyznávačov turistiky

  Ostrov Madeira - dovolenka v Portugalsku

  Madeira patrí k dovolenkovým lokalitám, ktoré nie sú masovo navštevované a práve táto skutočnosť jej dodáva osobité čaro. Tento portugalský ostrov patrí spolu s Porto Santo k hlavným ostrovom madeirského súostrovia. Je vzdialená 545 km od pobrežia Afriky a 978 km od Portugalska.

 • Mesačné údolie Vádí Rúm, Jordánsko

  vadirum-jordansko.

  Hoci je Vádí Rúm jedna z najmenších púšti sveta, vďaka svojej histórii a nezabudnuteľnej kráse si vyslúžila pozornosť organizácie UNESCO, ktorá ho vyhlásila za svetové dedičstvo. Určite aj vy budete ohúrený jej krásou, zaujme vás hrou farieb a svetla i intenzitou východu a západu slnka.

 • Miznúce Kiribati

  kiribati

  Kiribati je ostrovným štátom v Tichom oceáne. Kvôli svojej malej nadmorskej výške a stúpajúcej hladine morí patrí k najohrozenejším ostrovom na svete. 

 • Najsevernejšie mesto sveta - Hammerfest, Nórsko

  Nórske mesto Hammerfest je najsevernejším mestom našej planéty. Nachádza sa asi 500 kilometrov za polárnym kruhom, presnejšie na súradniciach 70° 39′ 50″ s. g. š. a 23° 40′ 50″ v. g. d.

 • Neusiedler See - Neziderské jazero - Rakúsko

  Neusiedler See - Neziderské jazero, Rakúsko

  Jazero Neusiedler See nie je pre našinca možno typicky dovolenkovou destináciou, no určite stojí za to ho navštíviť. Je vzdialené len 60 km od bratislavskej Petržalky, vďaka čomu sa stalo obľúbenou destináciou Bratislavčanov aj na jednodňové cyklistické výlety, či člnkovanie. Okrem toho ho radi navštevujú nadšenci vodných športov i milovníci prírody. Windsurfing, novinka kiting, plachtenie, či iné športy tu môžete pozorovať na šírej hladine, no môžete sa zapísať aj do jednotlivých športových škôl. Neusiedler See sa stal vďaka svojim ideálnym veterným podmienkam rajom pre nadšencov vodných športov.

 • Nevada

  Nevada leží v západnej časti USA, kde susedí so štátmi Oregon, Idaho (na severe), Kaliforniou (na západe), Arizonou (na juhovýchode) a Utahom (na východe). Názov štátu Nevada pochádza zo španielského slova "nevada" - čo znamená "zasnežená". Hranicu s Arizonou tvorí rieka Colorado. V štáte žije približne 2 700 000 obyvateľov, pričom najviac ich žije v meste Las Vegas (593 922) a Reno (180 480), ktoré sú známymi mestami hazardu. Nevada je najsuchším štátom USA, denné letné teploty môžu vystúpiť až k 52°C, zimné nočné teploty zas môžu klesnút až k −46 °C. Povrch Nevady tvoria prevažne púšťe. Známou je najmä Black Rock Desert, ktorá ma rozlohu 2,600 km² a kúsok od nej sa nachádza gejzír Fly.

 • New York

  albany

  Štát New York leží na východnom pobreží Spojených štátov Amerických a susedí so štátmi Vermont, Massachusetts, Connecticut, New Jersey a Pensylvánia. New York je  jedným z 13 pôvodných členov USA. Hlavným mestom je Albany, ktoré je štvrtým najstarším americkým mestom. Najväčším mestom je však New York City, kde žije viac ako 8 miliónov obyvateľov a je jednou z najnavštevovanejšou svetovou metropolou. Druhým najväčším mestom štátu New York je Buffalo, ležiace na východnom brehu Erijského jazera pri ústi rieky Niagara. Najvyšším bodom je Mount Marcy (1 629 m) v Adirondack Mountains na severovýchode štátu. V štáte New York sa tiež nachádzajú Niagarské vodopády, ležiace na rieke Niagara, na hranici s Kanadou.

 • Olympia

  Pre nás čo sme zabŕdli do olympijskej tematiky (či už v rámci stredoškolskej odbornej činnosti, alebo účasti na rôznych olympijských vedomostných súťažiach) a tiež športových nadšencov bola návšteva Olympie čímsi symbolickým. Predstava, že pred stovkami rokov tu súťažili športovci, bola ťažká. Ale keď si z ruín postavíte v hlave skladačku a pustite uzdu fantázii (prípadne vám pomôže model v historickom múzeu) zrazu je to tam! Stojíte na miestach kde sa zrodili olympijské hry!

 • Ostrov Goli Otok

  Nie veľmi známym ostrovom medzi bežnými dovolenkármi je Goli otok. Jedná sa o neveľký ostrov v blízkosti pevniny. Nachádza sa medzi obcami Sveti Juraj a Starigrad v južnej časti Chorvátskeho prímoria medzi ostrovom Rab a pevninou.

 • Pamätník Johna Lennona, New York

  imagine-new-york

  Nepríjemná správa o smrti Johna Lennona obletela svet 8. decembra 1980. Pri apartmánovom dome Dakota, na konci 72.ulice bol zastrelený šialencom Markom Davidom Chapmanom, ktorý dostal doživotný trest.  Pamätník nájdete v Central parku, neďaleko miesta kde bol Lennon zastrelený.

 • Plitvické jazerá

  Plitvické Jazerá - dovolenka Chorvátsko

  Častým a veľmi obľúbeným spestrením cesty k moru v Chorvátsku, alebo výletom počas dovolenky, či na spiatočnej ceste, je zastávka na Plitvických jazerách. Tie však ponúkajú omnoho viac, ako sa dá za jeden deň stihnúť.

 • Pyramídy v Gíze

  Pyramídy v Gíze - Dovolenka v Egypte

  Tri veľké pyramídy v Gíze sú bezpochyby jednou z najkrajších vecí, ktoré človek môže vidieť. Veľká pyramída je posledný zo siedmich divov sveta. Spoločne so sfingou, ktorá komplex pyramíd stráži, tvoria úžasný komplex starovekých stavieb z obdobia približne 2550 rokov pred nl..

 • Regióny a turistické zaujímavosti v Holandsku

  Mlyn - Turistické regióny a zaujímavosti v Holandsku

  Provincia Noord – Holland je jednou z najatraktívnejších oblastí celého Holandska. Práve v tejto provincii sa okrem hlavného mesta Amsterdamunachádza aj starobylé mesto Alkmaar s legendárnym syrovým trhom, s múzeom syrov a múzeom piva. Strediskom provincie je Haaarlem, ležiaci v oblasti pestovania cibuľovitých kvetín.

 • Regióny a zaujímavosti Francúzska

  Bretónsko - Zaujímavosti a Regióny vo Francúzsku

  Všetky oblasti Francúzska majú čo ponúknuť svojim návštevníkom a dovolenky-chtivým turistom. V letných mesiacoch sú najnavštevovanejšími oblasťami pláže pri Atlantickom oceáne a Côte d´Azur, v zimných mesiacoch alpské lyžiarske strediská. Počas celého roka si tu určite príde každý na to svoje, stačí si len zvoliť tu pravú destináciu.

 • Rímske ruiny vo Volubilise, Maroko

  Rímske ruiny vo Volubilise, Maroko

  Volubilis je najrozsiahlejšia rímska archeologická lokalita v Maroku, ktorá bola organizáciou UNESCO vyhlásená za svetové kultúrne dedičstvo. Nájdete ju asi 30 km severne od mesta Maknes, medzi zelenými pahorkami Stredného Atlasu.

 • Rio de Janeiro

  Rio de Janeiro, Brazília

  Temperamentné a ohnivé Rio de Janeiro leží v nádhernom prostredí. Prekrásne kopce vrchov Serra da Carioca sú obmývané tyrkysovými vlnami Guanabarského zálivu pri pobreží Atlantiku, ktoré miestami vytvárajú menšie ostrovčeky oddelené od pevniny. Už prvý pohľad láka človeka stráviť dovolenku práve tu.

 • San Francisco

  San Francisco - Golden Gate, USA

  Mesto kvetov, strmých ulíc a fascinujúcich panorám na most Golden Gate ako keby sa vynárajúci z hmly – to je San Francisco. Ak sa vyberiete na dovolenku do San Francisca uvidíte nielen typické stavby tohto pekného mesta, ale strávite niekoľko krásnych chvíľ na zaujímavých miestach, ktoré nájdete len v San Franciscu.

 • Serengeti - národný park v Tanzánii

  Žirafa v národnom parku Serengeti

  Na východnom pobreží strednej Afriky sa rozprestiera 13. najväčšia krajina Afriky - Tanzánia, ktorá na svojom rozsiahlom území skrýva asi najznámejší africký národný park Serengeti. Park bol založený v roku 1951 a od roku 1981 je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Každoročne navštívi oblasť Serengeti niekoľko 100 tisíc turistov. Národný park Serengeti je súčasťou nepretržitého chráneného územia, do ktorého okrem samotného národného parku patria i chránená oblasť Ngorongoro, chránené územia Maswa, Loliondo, Grumeti, Ikorongo a rezervácia Masai Mara v Keni.

 • Skrytá pláž Escondida, Mexiko

  plaz-escondida

  Skrytá pláž Escondida (pôvodne Playa de Armor) sa nachádza neďaľeko Mexika v zálive Bahia de Banderas, na neobývaných ostrovoch Marieta.  

 • Sochi 2014, XXII. Zimné olympijské hry

  Sochi 2014, XXII. Zimné olympijské hry

  Dnes nás delí presne 10 dní od zahájenia XXII. Zimných olympijských hier, nuž poďme sa na ne pozrieť zblízka. Svet obletelo už niekoľko, zväčša negatívnych, správ ohľadne tejto očakávanej športovej udalosti. My sme sa sústredili na fakty a všetkým športovcom, ako aj fanúšikom želáme hry v duchu Coubertinovského "Rýchlejšie, vyššie, silnejšie".

 • Sydney

  Sydney - opera a most

  Sydney je najstaršie a najväčšie mesto Austrálie. Dovolenka v Sydney ponúka mnoho zaujímavostí, pretože Sydney patrí medzi najvhodnejšie miesta pre život na svete. Sydney je mesto známe nádherným pobrežím, príjemným podnebím, prístavom a originálnou kultúrou. Bolo založené v roku 1788.

 • Toronto

  Toronto - Kanada

  Kanada je typická očarujúcou prírodou, riekami a lesmi. Také je aj mesto Toronto. Leží v blízkosti jazera Ontário. Počas dovolenky sa s čistým svedomím môžete nechať vtiahnuť do nádhernej atmosféry, ktorú vytvára panoráma mesta akoby ležiaceho nad vodnou hladinou.

 • Transsibírska magistrala

  Transsibírska magistrála je najdlhšou železničnou traťou na svete, ktorá prechádza celým Ruskom. Jej trasa vedie z Moskvy do Vladivostoku v dĺžke 9288 km a trvá 7 dní. Dovolenka na Transsibírskej magistrále ponúka netradičné strávenie voľného času počas cestovania vlakom.

 • Údolie kráľov v Egypte

  Pohľad na Údolie kráľov v Egypte

  Rozľahlé a slávne pohrebisko egyptských faraónov, známe ako údolie Kráľov, leží neďaleko Luxoru a na západnom brehu Nílu. Počítajte s tým, že sa tu nesmie točiť na kameru ani fotiť. Ešte do roku 2009 sa smelo fotiť fotoaparátom, ale od roku 2010 už sa nesmie ani v areáli. Od ústredného parkoviska autobusov vás do samého Údolia kráľov odvezie vláčik pre turistov.

 • Útočisko otrokov, Svätá Lucia

  Útočisko otrokov, Svätá Lucia

  Na ostrove Svätá Lucia v Karibskom mori sa týčia do výšky dva výrazné vrcholy vulkanického pôvodu - Gros Piton (786 m) a Petit Piton (739 m). Gros Piton je druhým najvyšším vrchom na ostrove hneď po Mount Gimie (950 m). 

 • Väzenský ostrov Changuu, Zanzibar

  Väzenský ostrov - Changuu, Zanzibar

  Ak už počas dovolenky navštívite Zanzibar, bola by škoda opomenúť ostrov Changuu, aj keď dva z jeho ďalších používaných názvov - Väzenský a Karanténny ostrov neznejú práve lákavo a pohostinne. Nemusíte sa však báť, kvôli opusteniu ostrova nebudete musieť prepíliť žiadne mreže, ani uniknúť z prísne stráženého väzenia :). Toto pomenovanie v skutočnosti vychádza z jeho veľmi pohnutej a zaujímavej histórie.

 • Veselý cintorín, Rumunsko

  cintorín-rumunsko

  Prednedávnom sme počas sviatkov spomínali na našich blízkych, ktorí už medzi nami nie sú. Cintoríny sú u nás väčšinou pochmúrne a zastrené smutnou spomienkou. Takýto veselý cintorín ste pravdepodobne ešte nenavštívili...

 • Základné informácie o San Maríne

  Miništátik San Maríno leží v južnej Európe, v Taliansku na 12° východnej dĺžky a 44° severnej šírky. Je to tretí najmenší štát v Európe a je piatym najmenším samosprávnym štátom na svete. Rozprestiera sa na juhovýchodných svahoch Apenín medzi talianskými regiónmi Marche a Emilia-Romagna. Povrch štátu je hornatý, najvyšším vrchom je Monte Titano (755 metrov). Klíma je tu stredomorská, s teplými letami a miernymi zimami. Hlavné mesto, ležiace v západnej časti krajiny, má rovnomenný názov - San Maríno - je to historické mesto s množstvom múzeí, zámkami a výhľadmi na Toskánsko.

 • Zaujímavosti z New Yorku

  Nie všetci sme mali to šťastie navštíviť toto veľkomesto, ale väčšina z nás ho pozná veľmi dobre. Veď kto by nepoznal Sochu slobody, Central Park, Wall street, Ground Zero, 5th Avenue, Empire State Building? Ak však navštívite "Veľké jablko", pravdepodobne si ho zamilujete a na mesto superlatívov len tak ľahko nezabudnete. Sú tu tie nejlepšie reštaurácie, divadlá, parky i najlepšie obchody.

 • Zimná Andorra

  andorra-zima

  Už sa vám zunovala "zima-nezima" na Slovensku, či lyžiarske strediská v Rakúsku a Taliansku? Čo tak navštíviť Andorru...