Mníchov je tretie najväčšie nemecké mesto, ležiace na predhorí bavorských Álp, rozkladajúce sa na brehoch rieky Isar. Mesto bolo založené benediktínskymi mníchmi, čo naznačuje aj názov München, ktorý bol odvodený od nemeckého slova Moenche (slov. mnísi).

K rozhodnutiu pre dovolenku v Mníchove prispieva najmä výhodná poloha a ľahká dostupnosť. Mesto Mníchov je známe ďaleko za hranicami Nemecka najmä tradičným Oktoberfestom. Hektolitre pivného moku, klobása „Bratwurst“, praclíky a tradičné kroje nie sú ani zďaleka to jediné, čo mesto ponúka. Za návštevu určite stojí námestie Marienplatz so Starou a Novou radnicou, katedrála Frauenkirche, či zámok Nymphenburg. Prechádzaním sa pešou zónou medzi radnicou a Víťazným oblúkom míňate početné skupiny cudzincov najrôznejších národností, pouličných umelcov a turistov. Mníchov je hrdý na početné množstvo zelene a parkov, najlepší relax poskytuje rozľahlá záhrada „Englisher Garten“ plná vysokých stromov, vodných kanálikov a zakutí.

Pre milovníkov múzeí je tu jedno z najväčších technických múzeí na svete Nemecké múzeum, taktiež Mestské a Židovské múzeum. K významným výtvarným expozíciám patrí Nová a Stará pinakotéka. Iných zase skôr pritiahne múzeum luxusných áut BMW, či futbalový štadión Allianz Aréna. Mníchov dnes turistom ponúka aj temnejšiu stránku svojej histórie. Námestie Königsplatz vstúpilo do dejín propagandistickými akciami Hitlerovej nacistickej strany NSDAP. Neskôr tu sídlila aj centrála tejto strany. Nachádza sa tu aj „hnedý dom“, v ktorom došlo v septembri 1938 k podpísaniu Mníchovskej dohody.

Na dovolenke v Mníchove je potrebné počítať s častými prehánkami a zmenou počasia, ktoré tu výrazne ovplyvňuje iba 50 kilometrov vzdialené pohorie Álp. V období konania väčších veľtrhov je pri ubytovaní v hoteloch treba počítať s vyššími cenami ako bežne počas roka.