Berlínsky múr - Berlín, Nemecko

Berlín je mesto plné kontrastov, pestrosti, silnej histórie a jedinečnej atmosféry. Búrlivá história tu zanechala výrazné stopy. Dovolenke v Berlíne to dodáva ale jedinečný charakter v podobe kontrastov západu a východu, nekonvenčnosti a alternatívnosti.

Hlavné mesto Nemecka ponúka všetko čo možno od metropoly očakávať. Priaznivcov nákupných bulvárov poteší ulica „Unter den Linden“ a „Friedrichstrasse“, prípadne nákupné centrum „Galerie Lafayette“. K najslávnejším pamiatkam patrí symbol rozdelenia i zjednotenia Brandenburská brána a budova niekdajšieho ríšskeho snemu a dnešné sídlo parlamentu - Reichstag. Neďaleko Brandenburskej brány bol v roku 2005 otvorený pamätník obetiam holokaustu. Centrom socialistického Berlína bolo námestie „Alexander Platz“, kde sa nachádza vysoká televízna veža „Fernsehturm“ s krásnym výhľadom na mesto.

Turizmus v meste významne dotvára mrazivá atmosféra Berlínskeho múru takmer na každom kroku. Jeho zvyšky sú vidieť po celom meste. Na brehoch rieky Spree však ostal zachovaný 1,3 km dlhý kus, ktorý je pokrytý maľbami od stovky umelcov. Miesto je turisticky veľmi obľúbené. Popri zachovalom Berlínskom múre v oblasti Prenzlauer Berg  sa nachádza obľúbený verejný park „Mauerpark“ s ihriskami, veľkou trávnatou plochou a hojdačkami pre dospelých. Pravidelne sa tu koná blší trh a je populárnym miestom stretnutia umelcov, hudobníkov a mládeže. Zaujímavým miestom je tiež Berlin ZOO, čo je železničná stanica, ktorá stojí na mieste niekdajšej zoologickej záhrady. Dnes je v jej okolí veľký park.

Mesto má výrazne kozmopolitný charakter. Najvýznamnejšími menšinami sú Turci, Poliaci, Srbi a Čiernohorci, Rusi, Taliani a Američania. Vynaliezaví Turci do Nemecka doniesli dnes už tradičnú nemeckú pouličnú špecialitu – döner kebab. Ak si chcete naplno užiť dovolenku v Berlíne, potrebujete túto metropolu nielen vidieť, ale aj pochopiť.