Podnebie a počasie

 • Podnebie a počasie v Chorvátsku

  Podnebie a počasie v Chorvátsku - západ slnka

  Jadranské pobrežie s priľahlými ostrovmi patria do oblasti stredomorského podnebia. To sa vyznačuje krátkymi a miernymi zimami a dlhými a teplými letami. Podnebie Chorvátska výrazne ovplyvňuje blízkosť mora, avšak líši sa od konkrétnych oblastí.

 • Podnebie a počasie v Grécku

  Počasie - Dovolenka Kréta, Grécko

  Klíma je v Grécku typická stredomorská - horúce suché leto a mierna zima, vďaka čomu tu možno stráviť dovolenku v podstate počas celého roka. Grécko sa môže pýšiť malou oblačnosťou, dlhou dobou slnečného svitu a priemernými letnými teplotami okolo 30°C, ktoré sa zvyknú priblížiť i k tropickým 40°C. A práve toto sem dovolenkujúcich a turistov tak ťahá.

 • Podnebie a počasie v Portugalsku

  Podnebie a počasie v Portugalsku

  Priemerné teploty sú 13 °C na severe a 18 °C na juhu. Počasie Portugalska je charakteristické vďaka vplyvu Atlantického oceánu. Tento typ počasia sa od kontinentálneho, ktoré je aj u nás, líši tým, že v zime sú nižšie teploty a zároveň vyšší úhrn zrážok a oproti tomu v lete je zrážok o poznanie menej a teplota je vyššia. V lete tak môžu v centrálnej oblasti dosahovať teplotu 30-35 stupňov. Na juhu v Algarve to môže byť ešte o trochu viac. V zime sa teploty pohybujú rôzne.

 • Podnebie a počasie v Španielsku

  Podnebie a počasie v Španielsku

  Španielsko, vďaka svojej polohe nemá jednotnú klímu. O tom svedčí aj fakt, že tu nájdeme púšte, polopúšte, vlahy údolia riek, ale aj ich vyschnuté korytá, skalnaté pobrežia aj mokrade. Vnútrozemie Španielska má kontinentálne podnebie s výraznými teplotnými rozdielmi medzi letom a zimou. Vodných zrážok spadne po celý rok málo, takže celú Mesetu pokrýva step so suchomilnou trávou, halfou a kríkmi. Najteplejšia oblasť Španielska je pobrežie Stredozemného mora, hlavne jeho južná a východná časť.

 • Podnebie a počasie v Taliansku

  Podnebie a počasie v Taliansku

  Podnebie v Taliansku je pre cestovný ruch priaznivé. Je prevažne subtropické stredomorské, v severnej časti polostrova v Pádskej nížine skôr mierne s horúcim suchým letom a miernejšou zimou. V talianskych horách je drsné vysokohorské podnebie, kde zrážky dosahujú 1000 až 2000 mm ročne.