Podnebie a počasie v Španielsku

Španielsko, vďaka svojej polohe nemá jednotnú klímu. O tom svedčí aj fakt, že tu nájdeme púšte, polopúšte, vlahy údolia riek, ale aj ich vyschnuté korytá, skalnaté pobrežia aj mokrade. Vnútrozemie Španielska má kontinentálne podnebie s výraznými teplotnými rozdielmi medzi letom a zimou. Vodných zrážok spadne po celý rok málo, takže celú Mesetu pokrýva step so suchomilnou trávou, halfou a kríkmi. Najteplejšia oblasť Španielska je pobrežie Stredozemného mora, hlavne jeho južná a východná časť.

Letné teploty sa v Španielsku pohybujú okolo 25 až 30 °C, dá sa teda hovoriť o príjemných letných teplotách. Zima je v Španielsku mierna s teplotami okolo 8 -15 °C. Najviac zrážok padne na jar a v období jesene, nie je ich však veľa. Zrážky sú častejšie v prímorských oblastiach.

Vo vnútrozemí Španielska je počasie ostrejšie. Zimy sú tu podstatne chladnejšie a mnohokrát so snehovou nádielkou. Medzi dňom a nocou sú väčšie teplotné výkyvy. Markantnejšie teplotné rozdiely sú aj medzi horskými masívmi a nížinami. Klíma je tu kontinentálna.

Celé vnútrozemie má kontinentálne podnebie s veľkými teplotnými rozdielmi medzi letom a zimou. Vodných zrážok spadne po celý rok veľmi málo, takže celú Mesetu pokrýva step so suchomilnou trávou, halfou a kríkmi.

Priemerné a rekordné teploty v Španielsku

Najteplejšie je južné Španielsko - Andalúzia. V júli a auguste sa tam priemerná teplota vzduchu pohybuje medzi 27 až 29 ° C, teplota mora medzi 22 až 23 ° C. Na Baleárskych ostrovoch je v letných mesiacoch teplota mora okolo 25 ° C, teplota vzduchu 29 ° C.

Nameraný teplotný rekord na Murcia 47.2 ° C, Malage 44.2 ° C, Valencii 42.5 ° C.

Vnútrozemské teplotné rekordy: v Sevilla 47.0 ° C, Cordoba 46.6 ° C, Badajoz 45.0 ° C, Albacete a Zaragoza 42.6 ° C, Madrid 42.2 ° C, Burgos 41.8 ° C, Valladolid 40.2 ° C. Najnižšie teploty: Albacete -24.0 ° C, Burgos -22.0 ° C, Salamanca -20.0 ° C, Teruel -19.0 ° C, Madrid -14.8 ° C, Sevilla -5.5 ° C.

Severné pobrežie Atlantického oceánu má teplotné rekordy: Santa Cruz de Tenerife 42.6 ° C. Najnižšie teploty: Santa Cruz de Tenerife 8.1 ° C.