Podnebie a počasie v Portugalsku

Priemerné teploty sú 13 °C na severe a 18 °C na juhu. Počasie Portugalska je charakteristické vďaka vplyvu Atlantického oceánu. Tento typ počasia sa od kontinentálneho, ktoré je aj u nás, líši tým, že v zime sú nižšie teploty a zároveň vyšší úhrn zrážok a oproti tomu v lete je zrážok o poznanie menej a teplota je vyššia. V lete tak môžu v centrálnej oblasti dosahovať teplotu 30-35 stupňov. Na juhu v Algarve to môže byť ešte o trochu viac. V zime sa teploty pohybujú rôzne.

Charakteristický je pre túto dobu dážď, vietor a zima. Obzvlášť v severnej časti krajiny. V severnom vnútrozemí v okolí Bragança sa teploty môžu dostať aj k blízkosti nuly a sneh tu nie je žiadnou výnimkou. V krajine nie je všeobecne rozšírené ústredné kúrenie (s výnimkou modernej zástavby), preto sa oblečte naozaj teplo. Krb nemusí vykúriť všetko. Na juhu krajiny klesnú teploty maximálne na päť stupňov, väčšinou sa však pohybujú okolo desiatich. Ďalším vplyvom na rozdielnosť počasia je geografická poloha. Na severe býva väčšinou chladnejšie ako na juhu, rovnaký rozdiel je potom zrejmý medzi pobrežím a vnútrozemím.

Špecifickou oblasťou je údolie rieky Douro, kde dochádza v zime k veľa zrážkam, ale v lete sú tam suchá a horúcejšie než v iných častiach portugalského severu. Ako dôsledok tejto osobitej klímy máme možnosť popíjať svetovo známe portské. :-)