Plavba po Níle je skvelým tipom na strávenie dovolenky. Je veľa možností ako spoznávať Egypt a plavba po Níle je jednou z nich. Vydajte sa po stopách Agathy Christie, výletnou plavbou po Níle dlhou 6 400 km medzi Asuánom a Luxorom. Čakajú vás neopakovateľné zážitky, miesta, zvuky a nádherná príroda. Z preslnenej paluby si vychutnávajte okázalé výhľady na zelené polia a palmové háje, roztomilé dediny a životom pulzujúce mestá.

Každá zastávka na ceste vás privedie do úzkeho kontaktu s mytologickými divmi, svetoznámymi chrámami, zhonom každodenného života a s tlačenicou v miestnych tržniciach. Plavba po Níle je najpohodlnejší a najpríjemnejší spôsob, ako vidieť veľké množstvo najdôležitejších pamiatok a miest egyptskej kultúry. V dávnych dobách to bol najrýchlejší a najjednoduchší spôsob prepravy po Egypte.

Dlhé výletné plavby po Níle sa uberajú rovnakou cestou tak, ako sa plavili veľkí králi a kráľovné Egypta. Pravidelná výletná plavba na plne vybavených výletných lodiach vedie z Luxoru do Asuánu cez Esnu, Edfu a Kom Ombo a trvá zvyčajne sedem dní. Lode ponúkajú ubytovanie so všetkými službami, zábavou a návštevou pamätihodností. Vstupy a sprievodcovia sú už zahrnutí v celkovej paušálnej "all-inclusive" cene. Lode sú elegantné, so službami na úrovni päťhviezdičkových hotelov a na mnohých je k dispozícii aj bezdrôtové internetové pripojenie.

Rieka Níl - Káhira, EgyptRieka Níl - Káhira, Egypt - "River-nile" by Fakharany - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Pre dobrodružné povahy sa ponúka alternatíva v podobe plavby z Luxoru do Asuánu na plachetnici. Ďalšou možnosťou je plavba na zlatom člne nazývanom dahabíja, na ktorom sa plavíte po Níle ako kedysi králi. Plavba týmto člnom bola v 18. a 19. storočia tým najkultivovanejším a najautentickejším spôsobom, ako cestovať po Níle. Najskôr to bol zábavný čln egyptskej hornej vrstvy, neskôr luxusný spôsob cestovania pre Lorda a Lady, umelcov a spisovateľov z Európy. Prekrásne západy slnka, osamelé nílske ostrovčeky, mierny severný vietor, ktorý duje do plachiet, rovnako ako pôsobivé chrámy - robia z cesty medzi Asuánom a Esnou mimoriadny romantický zážitok.

Plavba po Násirovom jazere je najluxusnejším spôsobom ako objaviť bájne poklady Abú Simbel. Po dobu troch až štyroch dní sa budete plaviť z Asuánu do Abú Simbel cez Kalabsha, Bait el wall, Wadi El Seboua a chrám Amada.

Pre tých, ktorí nemajú moc času a chcú sa venovať na svojej návšteve Egypta aj mnohým ďalším aktivitám a navštíviť ďalšie oblasti, sa ponúka nezvyčajné dobrodružstvo v podobe jednodenných výletov loďou alebo na plachetnici. Plaviť sa môžete z Luxoru na sever do Dandár (65 km od Luxoru) alebo do Abidosu (145 km od Luxoru). Vypláva sa skoro ráno, absolvujete obed na palube a vrátite sa so západom slnka.

Pre tých ktorí majú ešte menej času sú tu plavby po Níle šité na mieru. Jedná sa o krátke výletné plavby felukou v Luxore, Asuáne a Káhire, medzi ktorými nájdete aj dvojhodinové luxusné plavby - s obedom a živou hudbou alebo s večerou a predstavením s brušným tancom, tancom tanoura a podobne.