Pri ceste do Tanzánie sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Tanzánie musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu výstupu z krajiny.

Tanzánia nie je všednou dovolenkovou destináciou a preto treba venovať prípravám pred cestou zvýšenú pozornosť, aby vás na cestách nič nepríjemne neprekvapilo. Nižšie nájdete prehľad základných informácií, dobrých rád a tipov pre vašu dovolenku v najväčšej krajine východnej Afriky. 

Základné údaje

 • Oficiálny názov krajiny: Tanzánia - Tanzania (United republic of Tanzania) - Jamhuri ya Muungano wa Tanzania (swahilsky)
 • Hlavné mesto: Dodoma
 • Rozloha: 947 303 km²
 • Počet obyvateľov: 47,4 mil. (2014)
 • Hustota zaľudnenia: 47 obyv./km²
 • Mena: šiling (tanzanian schilling) (TZS)
 • Časové pásmo: SEČ+3

Víza a doklady

Na slovenských občanov sa pre vstup do Tanzánie vzťahuje vízová povinnosť. Spolu s vízami je plnohodnotným a dostačujúcim cestovným dokladom cestovný pas.

Očkovanie a zdravotná starostlivosť

Pred vstupom do krajiny je odporúčané absolvovať očkovanie proti žltej zimnici, hepatitíde typu A a typu B, obrne, týfu a cholere v závislosti od navštívenej destinácie. Pre vybrané lokality na pobreží je potrebné užívať antimaláriká. Počas dovolenky v hotelpvých rezortoch vám však väčšie nebezpečenstvo nehrozí. Hotely využívajú postreky, pre klientov majú vždy k dispozícii repelenty a postele majú moskytiery. Očkovanie proti hepatitíde však odporúčame pre akéhokľvek destinácie, Tanzániu nevynímajúc.

Poistenie

Pri týždennom pobyte Vás poistenie liečebných nákladov pre pobyt v Tanzánii vyjde približne 16 eur. Ak by ste si chceli pripoistiť aj batožinu rátajte s cca 3 eurami navrch. Pripoistenie omeškania batožiny nad 6 hodín je asi 2 eurá a rovnako aj poistenie omeškania letu. Pri kúpe dovolenky u cestovnej kancelárie je dobré zvážiť aj poistenie storna zájazdu, najmä ak máte malé deti, alebo bývate často chorí. Výška poistného sa odvíja od obstarávacej ceny pobytu.

Počasie

Tanzánia je najväčšou krajinou východnej Afriky s nízko položenými pobrežnými časťami až po vysoké pohoria. Navyšším bodom krajiny a rovnako aj celého afrického kontinentu je hora Kilimanjaro (Kilimandžáro) s výškou 5 895 metrov nad morom a stálou snehovou pokrývkou. v závislosti od reliéfu sa mení aj podnebie. Najdaždivejšie obdobie je od novembra do mája, pričom úhrn zrážok je najväčší v pohoriach a na pobreží najmä od marca do mája. Najsuchšie obdobie, a teda najvhodnejší čas na návštevu Tanzánie, je od júna do októbra. Suché mesiace sprevádza tiež krásne slnečné počasie. Maximálne teploty sa počas roka pohybujú od 29°C počas júna až augusta do 32°C od decembra do marca.

Ceny dovoleniek

Dovolenka v Tanzánii sa zväčša spája so safari a návštevou Národných parkov, spoznávaním prírody aj miestnej fauny. Cestovné kancelárie organizujú od dobrodružných expedícií až po pobyty na safari v luxusných príbytkoch zariadených v tradičnom štýle, obedmi v oázach s obsluhou aj pre náročnú klientelu. Keďže k Tanzánii prislúcha aj prekrásny ostrov Zanzibar, na plážovanie je vhodný práve on. Pobyty na Zanzibare sa pohybujú od cca 1000,- eur (letenka + hotel s all inclusive) v závislosti od sezóny a obdobia nákupu dovolenky voči nástupu na pobyt. Zaujímavým spojením je kombinácia safari a plážovej dovolenky na Zanzibare. Je ideálnou voľou pre tých, ktorí chcú krajinu spoznávať a následne si dosýta oddýchnuť na prekrásnych bielych plážach.

Dôležité informácie

Praktické informácie

 • Vízová povinnosť: áno
 • Cest. doklady: pas+vízum
 • Očkovanie: žltá zimnica, hepatitída A, B, tetanus, obrna, týfus, cholera (odporúčané); pobrežie antimaláriká!
 • Dôležité telefónne čísla

 • Prvá pomoc: 112/999
 • Polícia: 112/999
 • Požiarnici: 112/999
 • Zastupiteľský úrad SR v Keni

  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi
  Milimani Road, P.O.Box 30 204
  00100 Nairobi

  Tel.:
  +254 20272 1896/8
  Mobil: +254 731 282 826 (SOS)
  Fax:+254 20271 7291
  E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  Web: www.mzv.sk/nairobi