Praktické informácie

 • Ako je to s dopravou v Egypte?

  Ťava - doprava v Egypte

  Rozhodli ste sa stráviť svoju dovolenku práve v Egypte? Alebo ešte stále váhate? Doprava do Egyptu a v Egypte je všakovaká. Najčastejším dopravným prostriedkom na cete do krajiny pyramíd je lietadlo. Cestovné kancelárie ponúkajúce zájazdy do Egypta Vám zabezpečia i letenku a o Vaše pohodlie sa na ceste postará posádka niektorého z charterových letov.

 • Doprava v Turecku

  turecko-doprava

  Doprava v Turecku je pomerne vyspelá, aj keď pre nás občas neobvyklá. V Turecku rozhodne zabudnite na vlaky. Tie jazdia snáď len medzi Istanbulom a Ankarou, ale sú drahšie ako autobusy. Naopak autobusová doprava je extrémne rozvinutá a jazdí úplne všade. Do každej destinácie je väčšinou možné sa dostať autobusom hneď niekoľkých dopravcov, takže môžete smelo zjednávať o cenu. Úroveň diaľkových autobusov je na oveľa vyššej úrovni, než u nás. Luxusné autobusy s WC, stewardi, občerstvenie a podobne, aj toto je realita cestovania v Turecku.

 • Dovolenka vo Fínsku

  Táto severská krajina, ktorá sa rozprestiera na východ od Škandinávie, očarí najmä chladnomilných turistov, ktorí sem chodia tráviť svoju dovolenku, aby objavili krásy fínskej prírody. Táto “krajina tisícich jazier” je rybárskym rajom a láka turistov najmä k pobytu v panenskej prírode. Ak ste tu v zime a mate šťastie, uvidíte aj polárnu žiaru. Väčšina obyvateľstva žije v troch najväčších mestách. Vzhľadom na chladné podnebie sa niet čo čudovať, že práve tu sa zrodil zvyk saunovania. Preto je milou nepísanou povinnosťou počas pobytu aspoň raz absolvovať túto ozdravnú kúru.

 • Malta - praktické informácie a rady pred dovolenkou

  Malta (po maltsky: Repubblika ta’ Malta) sa nachádza na 14° východnej dĺžky a medzi 35°-36° severnej šírky. Leží v Stredozemnom mori, najbližším ostrovom je Sicília, vzdialená 93 km. Podnebie na Malte je stredomorské s miernou a vlhkou zimou a horúcimi letami s minimálnym množstvom zrážok. Povrch ostrovov tvorí priepustný vápenec a pobrežie je prevažne skalnaté. Vzhľadom na malú rozlohu má Malta vysokú mieru zaľudnenia - 1297 obyv./km², čím sa radí na 1.miesto v Európe a 3. miesto na svete. Malta je vyhľadávaným strediskom aj vďaka historickým pamiatkam, ktoré boli zaradené do zoznamu Kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.

 • Mena a ceny v Chorvátsku

  V Chorvátsku sa platí menou kuna (HRK). Za jedno euro dostanete približne niečo vyše 7 kuna. Kurz sa pobyhuje rôzne. Pri nákupe kún na ešte doma na Slovensku je kurz približne 7,14 HRK za 1 EUR. Ak v Chorvátsku dostanete kurz okolo 7,35 môžete byť veľmi spokojní.

 • Mena a ceny v Španielsku

  Mena a ceny v Španielsku

  Do roku 2002 sa v Španielsku platilo pesetami od 28. februára toho roku boli stiahnuté z obehu a platnou menou sta stalo euro (€). Pesety, boli v Španielsku využívané od roku 1869 a spolu s francúzskym frankom sa toto platidlo využívalo aj v pyrenejskom štáte Andorra.

 • Miestne reštaurácie a jedálne v Egypte

  Hotelová kuchyňa

  Reštaurácie v mestách ponúkajú nielen arabskú kuchyňu, ale predovšetkým medzinárodné menu zostavené so zreteľom na zahraničných turistov. Jedálne lístky sú vždy dvojjazyčne - arabské a anglické. Pokiaľ chcete počas dovolenky V Egypte vyskúšať i inú stravua ko tú hotelovú, máte možnosť ochutnať aj jedlá od pouličných kuchárov, no tu nikdy tak úplne presne neviete, z čoho sú pripravované. Ak patríte k slabším povahám, alebo skôr žalúdkom, radšej sa vyvarujte aj nákupu ovocia a zeleniny na trhu.

 • Ostrov Nosy Be

  Ostrov Nosy Be je vulkanický ostrov, ktorý je obklopený nádhernými piesčitými plážami. Omámi Vás tu vôňa kanangy vonnej (ylang-ylang), ktorej silice sa používajú na výrobu parfumov. Môžete si tu vychutnať rum pálený v miestnych továrničkách. Nosy Be sa nachádza na severe ostrova Madagaskar.

 • Praktické informácie o Andorre

  Pri ceste do Andorry Vám ako cestovný doklad postačí aj občiansky preukaz, prípadne cestovný pas. Vízum si vybavte iba v prípade, že sa chystáte zostať dlhšie ako 90 dní.

 • Praktické informácie o Argentíne

  Atomium, Brusel - Belgicko

  Pri ceste do Argentíny sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Argentíny musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu výstupu z krajiny.

 • Praktické informácie o Austrálii

  Pri ceste do Austrálie sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Austrálie musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od plánovaného výstupu z krajiny.

 • Praktické informácie o Bahamách

  Pri ceste na Bahamy sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Bahám musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu výstupu z krajiny.

 • Praktické informácie o Belgicku

  Pri ceste do Belgicka sa Vám ako cestovný doklad postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas. Ak v Belgicku neplánujete pobyt dlhší ako 90 dní, vízová povinnosť sa na vás nevzťahuje.

 • Praktické informácie o Bhutáne

  Pri ceste do Bhutánu sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Bhutánu musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu výstupu z krajiny.

 • Praktické informácie o Brazílii

  Pri ceste do Brazílie sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Brazílie musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu výstupu z krajiny.

 • Praktické informácie o Bulharsku

  Pri ceste do Bulharska sa Vám ako cestovný doklad postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas. Ak v Bulharsku neplánujete pobyt dlhší ako 90 dní, vízová povinnosť sa na vás nevzťahuje. 

 • Praktické informácie o Českej republike

  Pre návštevu Českej republiky vám ako cestovný doklad plne postačí občiansky preukaz. Vodiči by si mali dôslednejšie naštudovať pravidlá cestnej premávky.

 • Praktické informácie o Chile

  Iquique, prístavné mesto na severe Chile.

  Pri pobytoch kratších ako 90 dní sa u slovenských občanov víza nevyžadujú. Pre vstup do krajiny postačuje platný cestovný pas (min. 6 mesiacov) a nie sú potrebné ani žiadne špeciálne druhy očkovaní.

 • Praktické informácie o Chorvátsku

  Praktické informácie o Chorvátsku - jedlo a víno

  Pred tým, ako vyrazíte na dovolenku do Chorvátska si prečítajte praktické informácie o tejto prímorskej krajine. Pomôžu Vám zžiť sa s krajinou ešte pred tým, ako sa vydáte na cestu. Taktiež vám odporúčame oboznámiť sa s dopravou a menou a cenami v Chorvátsku.

 • Praktické informácie o Čiernej Hore

  Pri ceste do Čiernej Hory sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Čiernej Hory musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od dátumu výstupu z krajiny.

 • Prakticke informácie o Číne

  Pri ceste do Číny sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Číny musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu výstupu z krajiny.

 • Praktické informácie o Cypre

  Vaša dovolenka na Cypre sa zaobíde bez vybavovania víz, nakoľko pre občanov Slovenskej republiky neplatí vízová povinnosť. Po prílete je potrebné preukázať sa platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Špeciálne očkovania nie sú vyžadované.

 • Praktické informácie o Dánsku

  Pri ceste do Dánska sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Dánska musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od dátumu plánovaného opustenia krajiny.

 • Praktické informácie o Dominikánskej Republike

  Dominikánska republika je patrí už niekoľko sezón k TOP exotickým destináciám dovolenkárov. Aj túto sezónou je najdostupnejšou dovolenkovou destináciou Karibiku z hľadiska ceny a nespornou výhodou je aj priame letecké spojenie z Viedne do Punta Cana. Pri ceste do Dominikánskej republiky sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu.

 • Praktické informácie o Egypte

  Egyptské víza

  Pri ceste do Egypta sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Egypta musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu vstupu do krajiny.

 • Praktické informácie o Estónsku

  Pri ceste do Estónska sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Estónska musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od dátumu výstupu z krajiny.

 • Praktické informácie o Fidži

  Pre dovolenku na Fidži nebudete potrebovať víza a nevyžadujú sa ani žiadne špeciálne očkovania. Postačí vám platný cestovný pas a chuť vycestovať.

 • Praktické informácie o Filipínach

  Pri ceste na Filipíny sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Filipín musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu výstupu z krajiny.

 • Praktické informácie o Fínsku

  Pri ceste do Fínska sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Fínska musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od dátumu výstupu z krajiny. 

 • Praktické informácie o Francúzskej Polynézii

  Pri ceste na ostrovy Francúzskej Polynézie sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. Aj v prípade Francúzskej Polynézie musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od opustenia krajiny.

 • Praktické informácie o Francúzsku

  Pri ceste do Francúzska sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Francúzska musí byť cestovný doklad platný minimálne tri mesiace od dátumu výstupu z krajiny.

 • Praktické informácie o Holandsku

  Slovenskí občania nepodliehajú vízovej povinnosti na území Holandska v prípade, ak ich pobyt nepresiahne trvanie 90 dní. Platný občiansky preukaz alebo pas sú dostačujúcim cestovným dokladom pre vstup.

 • Praktické informácie o Indii

  Pri ceste do Indie sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Indie musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu opustenia krajiny.

 • Praktické informácie o Indonézii

  Pri ceste do Indonézie sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Indonézie musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu opustenia krajiny.

 • Praktické informácie o Iráne

  V Iráne si dávajte pozor čo fotografujete a filmujete! Vyhnite sa záberom vojenských objektov, objektom strategického a bezpečnostného významu. Ako cestovný doklad budete potrebovať platný pas a vízum.

 • Praktické informácie o Islande

  Pri ceste na ostrov Island sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Islandu musí byť doklad platný tri mesiace od dátumu výstupu z krajiny.

 • Praktické informácie o Jamajke

  Pri ceste na Jamajku sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Jamajky musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu výstupu z krajiny.

 • Prakticke informácie o Japonsku

  Pri ceste do Japonska sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Japonska musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu opustenia krajiny.

 • Praktické informácie o Kanade

  Pri ceste do Kanady sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Kanady musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu výstupu z krajiny.

 • Praktické informácie o Kapverdských ostrovoch

  Praktické informácie, Kapverdy

  Pri ceste na Kapverdsé ostrovy sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Kapverdských ostrovov musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu výstupu z krajiny.

 • Praktické informácie o Kiribati

  Ostrovný štát Kiribati vyžaduje u turistov zo Slovenska pri vstupe do krajiny platný cestovný pas a vízum. Špeciálne očkovania sa nevyžadujú.

 • Praktické informácie o Lichtenštajnsku

  Pri ceste do Lichtenštajnska sa ako cestovný doklad vyžaduje občansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Lichtenštajnska musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od dátumu výstupu z krajiny.

 • Praktické informácie o Litve

  Pri ceste do Litvy sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Litvy musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od plánovaného dátumu opustenia krajiny.

 • Praktické informácie o Lotyšsku

  Pri ceste do Lotyšska sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Lotyšska musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od plánovaného dátumu opustenia krajiny.

 • Praktické informácie o Macedónsku

  Pri ceste do Macedónska sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Macedónska musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od plánovaného dátumu opustenia krajiny.

 • Praktické informácie o Madagaskare

  Pri ceste na ostrov Madagaskar sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Madagaskaru musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu výstupu z krajiny.

 • Praktické informácie o Maďarsku

  Pri ceste do Maďarska sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Maďarska musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od plánovaného dátumu opustenia krajiny.

 • Praktické informácie o Malajzii

  Pri ceste do Malajzie sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Malajzie musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu vstupu do krajiny.

 • Praktické informácie o Maledivách

  Pri ceste na Maledivy sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Maledív musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu výstupu z krajiny.

 • Praktické informácie o Marshallových ostrovoch

  Slovenským turistom pri ceste na Marshallove ostrovy postačí platný cestovný pas, platný minimálne šesť mesiacov po návrate. Vízová povinnosť pre našincov neplatí, rovnako nie je potrebné ani žiadne špeciálne očkovanie.