Pri ceste do Egypta sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Egypta musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu vstupu do krajiny.

Pre slovenských turistov cestujúcich platí pri vstupe do Egypta vízová povinnosť. Budete teda potrebovať cestovný pas a vízum, ktoré si zadovážite na letisku po prílete do Egypta. V prípade, že sa počas Vášho pobytu v Egypte budete zdržiavať iba na Sinajskom polostrove (letoviská Sharm El Sheikh, Dahab a pod.) pýtajte si na letisku bezplatné "Sinay only visa". Odporúčanými očkovaniami pre dovolenku v Egypte sú hepatitída typu A, typu B a aj meningitída A a C.

Egyptské vízaEgyptské víza - "Egypt Visa" by Kristoferb - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Alkohol a cigarety

Islamské náboženstvo konzumáciu alkoholu výslovne zakazuje. Aj napriek tomu je ale alkohol k dostaniu v turistických kaviarňach a reštauráciách. Z alkoholických nápojov môžete vyskúšať pivo Stella alebo tmavé pivá Marzena a Aswanli. Okrem toho môžete ochutnať miestne vína alebo zibib, čo je anízom ochutený alkohol z hroznových šupiek. Ohľadom cigariet si starosti tiež robiť nemusíte. Kúpiť ich môžete na každom rohu a oproti našim miestam sú neporovnateľne lacnejšie.

Bezpečnostná situácia

Základné odlišnosti Egypta od európskych štátov je faktor islamu. Moslimovia sú veľmi citliví na niektoré prejavy európskeho správania, ktoré urážajú ich náboženské cítenie. V tejto súvislosti je počas dovolenky potrebné mať na pamäti vhodné obliekanie, a to najmä dievčat - tie by sa radšej mali vyhnúť nosenie krátkych nohavíc, dámskych šiat bez ramienok, hlbokých výstrihov a pod..

Pri fotografovaní je dobré vyvarovať sa záberov vojenských a policajných objektov, stanice, železničných uzlov, mostov, osôb v uniformách, či vojenskej a policajnej techniky. V praxi sa osvedčilo uzavretie individuálneho poistenia pre cesty a pobyt (ak nie je súčasťou ponuky cestovnej kancelárie).

Mena a ceny

Miestnou menou je egyptská libra (LE), drobnejšie peniaze sú piastry (PT). Pozor na zámenu bankoviek, sú od seba horšie rozoznateľné. Ak cestujete do Egypta na dovolenku, buďte pokojní, do Egypta je možné dovážať a vyvážať odtiaľto akúkoľvek voľne zameniteľnú menu v neobmedzenom množstve. V hoteloch a v niektorých obchodoch je možné platiť aj cestovnými šekmi, platobnými kartami, dolármi alebo eurami. Peniaze môžete v Egypte meniť v hoteloch, zmenárňach alebo v banke, a to dokonca bez poplatku.

Zjednávanie a bakšiš

Zjednávanie k Egyptu neodmysliteľne patrí. Počas návštevy tejto krajiny, či dovolenky v niektorom z letovísk sa ním určite stretnete. Zjednáva sa tu skoro pri všetkom. Najdôležitejšia rada preto znie: Zjednávať, zjednávať a ešte raz zjednávať. Prepitné je v Egypte samozrejmosťou a nutnosťou. Majte vo vrecku stále niekoľko drobných mincí alebo menších bankoviek, pretože situácií, kedy sa bakšiš očakáva, sa počas dňa vyskytne veľa. Nedať bakšiš je urážkou, ovšem všetko s mierou.

Ramadán

Jedná sa o deviaty a pre moslimov najdôležitejší mesiac islamského kalendára. Moslimovia počas ramadánu jedia, pijú a fajčia až po súmraku. Možno sa počas Vašej dovolenky v Egypte, či inej islamsjeh krajine, stretnete s tým, že kaviarne a reštaurácie otvárajú až po západe slnka. Verejná doprava jazdí menej a pamiatky i obchody sa zatvárajú skôr.

Jazyk

Pokiaľ sa chystáte vycestovať na dovolenku do Egypta, vedzte, že oficiálnym jazykom je arabčina. Netreba sa však obávať, že by ste sa nedohovorili. V turistických strediskách, v hoteloch s mladšími ľuďmi sa dorozumiete anglicky, francúzsky, nemecky a rusky.

Prehľad dôležitých informácií o Egypte

Praktické informácie

  • Vízová povinnosť: áno
  • Cest. doklady: pas+vízum
  • Očkovanie: hepatitída A,B; meinigitída A,C (odporúčané)

Dôležité telefónne čísla

  • Prvá pomoc: 123
  • Polícia: 122
  • Turistická polícia: 126
  • Požiarnici: 125, 180

Zastupiteľský úrad SR v Egypte

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire
3, Adel Husein Rostom, Káhira
P.O.BOX 450
11794 Ramses Post Office Dokki

Tel.: 00202 3335 8240, 00202 3335 7544
Mobil: 00201222171845
Fax: 0020233355810
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.mzv.sk/kahira