Na cípe skalnatého polostrova pri najjužnejšom konci Hammametského zálivu leží letovisko Monastir. Jeho pláže s veľmi jemným pieskom, krása starého mesta, rybársky prístav, ale aj prezidentský palác robia z Monastiru jedno z najpôvabnejších miest Tuniska. Monastir ponúka nielen široké možnosti športového vyžitia, ale disponuje tiež komplexom luxusných hotelov, ktoré sú schopné splniť snáď všetky želania svojich hostí.

Z kedysi malého mestečka Monastir sa postupne stalo jedno z najkrajších a najznámejších turistických stredísk krajiny. Pôvodný ráz si zachovala iba časť Mediny - starého mesta. Veľa stavieb bolo zrekonštruovaných a pre turistov tú vyrástli hotelové komplexy, reštaurácie, kaviarne a obchodíky. Monastir sa zavďačí ako návštevníkom hľadajúcim krásne piesočnaté pláže, tak aj turistom, ktorí majú záujem pozrieť si historické pamiatky.

Medzi najvýznamnejšie historické stavby Monastiru patrí pevnosť Ribat, pochádzajúcou z 8. storočia. Turisticky veľmi obľúbené sú mauzóleum tuniského prezidenta Habiba Bourghibu, starobylá štvrť Charaga alebo Veľká mešita z 9. storočia.

Ďalšími pamiatkamiVeľká mešita z 9. storočia a mauzóleum 1. tuniského prezidenta Habiba Bourghibu, ktorý sa v Monastire narodil. Pobyt v Monastire možno odporučiť hlavne tým, ktorí ocenia krátky transfer z letiska, ktoré leží od mesta iba 20 minút jazdy.

Z mesta tiež jazdia pravidelné autobusové linky do neďalekého mesta Sousse. A nesmieme zabudnúť na milovníkov golfu! V blízkosti mesta sa totiž nachádza aj golfové ihrisko.

Dovolenka v prístavnom meste Monastir je ideálna pre tých, ktorí si chcú nielen užiť mora a odpočinok na pláži, ale chcú tiež spoznať historické pamiatky v centre mesta. Piesčité pláže sú tu ako stvorené pre aktívny odpočinok pri prevádzkovaní všemožných vodných športov.

Historické pikošky  Najstaršou pamiatkou mesta Monastir je bezpochyby Ribat, kláštor z konca 8. storočia, od ktorého je odvodený názov mesta (monastery). Kláštor bol neskôr opevnený, a tak vznikla jedna z najväčších vojenských stavieb islamského Tuniska, ktorá je dominantou mesta Monastir do dnešných dní.