Mesto Kairouan je zaujímavým miestom na výlet počas Vašej dovolenky v Tunisku. Zaujme najmä tých, ktorí majú radi históriu, starú architektúru ako i náboženské zvyky a ritály. Kairouan v preklade znamená karavána. Je to sväté mesto moslimov, do ktorého sa veriaci schádzajú obdobne ako do Mekky. Do roku 1057 bol Kairouan dokonca hlavným mestom Tuniska

Nachádza sa tu veľká mešita (Sidi Okba), Staré mesto, souky, mešitu Troch brán, taktiež slávna Bir Barounova studňa (je to studňa, ktorá je vraj magicky spojená s posvätnou studňou ZamZam v Mekke a preto je jej voda posvätná a lieči).

Veľká mešita (Sidi Okba) v KairouanVeľká mešita (Sidi Okba) v Kairouan - "Kairouan Mosque Stitched Panorama" by MAREK SZAREJKO from CLONMEL, IRELAND - POLAND - Tunisia. Licensed under CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons

Sväté mesto Kairouan a Veľká mešita :

Moslimovia ho uctievajú ako posvätné mesto po Mekke, Medine a Jeruzaleme. Hovorí sa, že sedem pútí do Kairouanu nahradí púť do Mekky. Povinnosťou správneho moslima je jedenkrát za život túto púť vykonať. Najvýznamnejšou svätyňou je tu Veľká mešita (Sidi Okba). K jej založeniu sa viaže povesť, podľa ktorej arabský vojvodca Okba ibn Nafi roku 670 hodil oštepom a na mieste, kde sa zabodol do zeme, bol položený základný kameň Veľkej mešity. Smola je v tom, že do tejto stavby, ktorá patrí do začiatku islamskej kultúry, môžu "nemoslimovia" vstúpiť len na nádvorie. Aj to však stojí za to, pretože otvorenými bránami je možné vidieť až do modlitebnej sály.

Päť stĺpov moslimskej viery:
Keď sa vydáte do týchto miest, pre moslimov posvätných, je dobré vedieť, že moslimovia majú dodržiavať päť stĺpov viery:

  1. Vyznanie viery: "Vyznávam, že nie je boha okrem Boha a Mohamed je jeho posol." Keď toto človek povie, stáva sa moslimom.
  2. Päťkrát denne modlitba smerom k Mekke.
  3. Platiť náboženskú daň na sociálne účely.
  4. Postiť sa pri ramadáne.
  5. Jedenkrát za život vykonať púť do Mekky, to znamená hadždž. Keď púť moslim vykoná, má právo sa titulovať ako hadždž

Ak sa chystáte do Kairouanu, tak najbližšie to sem bude mať ten, kto si pre svoj pobyt vyberie letovisko v oblasti Hammametského zálivu. Je to asi hodinu jazdy autobusu zo Sousse. V súčasnosti je mesto známe aj svojimi ručne viazanými kobercami.