Tunisko

Hotelový komplex v Sousse

Tunisko sa za posledné roky stalo vyhľadávanou dovolenkovou destináciou turistov z celej Európy a vďaka dobre vybudovanej infraštruktúre a mnohostranným turistickým možnostiam atraktívne v každom ročnom období.

Doprava Letecky - Dovolenka v Tunisko

Ak letíte s cestovnou kanceláriou, je o Vás postarané a nemusíte sa báť! Systém zadávania zájazdov u cestovných kancelárií funguje tak, že Vy si síce dovolenkový zájazd objednáte a zaplatíte, ale miesto sprievodcu budete mať delegáta. Delegát s Vami do zahraničia necestuje, ten tam už je a bývajú tam trebárs aj niekoľko rokov. Vás si len vyzdvihne v zahraničí na letisku.

Sidi Bou Said, Tunisko

Sidi Bou Saïd je mestečko vystavené na skale nad morom v tesnej blízkosti Tunisu a z toho dôvodu je dnes už skôr považované za jedno z tuniských predmestí než za samostatné mestečko. Veľmi blízko Sidi Bou Saïd sa nachádza Kartágo a toto spojenie (spolu s hlavným mestom Tunisom) robí z celej oblasti turistický raj. Sidi Bou Saïd je akousi čerešničkou na torte. Mestečko sa preslávilo svoju modro bielu architektúrou.

Promenáda na Yasmine Hammamet

Yasmine Hammamet je najmodernejšia a najnovšia turistická zóna v Tunisku, ktorá sa nachádza v južnej časti Hammametského zálivu. Od historického centra samotného  Hammametu je vzdialená iba 10 kilometrov. Budovy a hotely a sú tu vystavané v arabsko-maurskej architektúre a v ich okolí sa nacháda množstvo prekrásnych záhrad. Dovolenkové stredisko Yasmine-Hammamet je vzdialené len hodinku od letísk v Kartágu a Monastire

Koloseum v El-Jem - dovolenka v Tunisku

Medzi najznámejšie tuniské pamiatky iste patrí rímske koloseum v El Jem. Toto tretie najväčšie koloseum, po Ríme a Neapole, sa nachádza 70 kilometrov od letoviska Sousse a 200 km od hlavného mesta Tunisu. Koloseum v El Jem je dokonalou ukážkou rímskeho staviteľstva a jeho fotografie patria k najtypickejším snímkam v katalógoch cestovných kancelárií ponúkajúce dovolenkové zájazdy do Tuniska.

Korenie

Tunisania milujú pálivé pasty všetkého druhu. Asi najznámejšia je harissa a Tunisania ju dávajú do všetkého možného i nemožného. Harissa je zmesou chilli papričiek, cesnaku, koriandra, papriky, soli, olivového oleja a rímskej rasce. Má podobu červenej pasty a je veľmi pálivá! Tiež krásne exoticky vonia a rovnako takú má neskôr aj chuť. Tunisania sa držia pravidla, čím ostrejšia harissa, tým lepšie. Odporúčame ochutnávať radšej pomaly. Nemusíte sa ale báť, že by ste si na harissou vďaka jej pálivosti nepochutnali! Existujú aj oveľa jemnejšie varianty tejto exotickej zmesi. No a práve tie sa väčšinou servírujú turistom.

Monastir - Zádkladné informácie o Tunisku

Tunisko je nádherná a veľmi rozmanitá krajina. S otvorenou náručou privíta všetkých tých, ktorí ju budú chcieť objaviť. A čo na Vás čaká? Tá správna porcia exotiky pod arabským nebom, krásne pláže, stromy večne zrelých pomarančov a množstvo horských oáz ako aj dávka histótrie.

Praktické informácie o Tunisku - trh

Tunisko, arabské krajina na severe Afriky. Iný kraj, iný mrav... a nie je tomu inak ani v tejto obľúbenej dovolenkovej destinácii. Pred tým ako sa sem vyberiete, prečítajte si niekoľko rád a zžite sa lepšie s miestnymi zvykmi.

More, Tunisko, loďou

Ak nechcete svojho plechového miláčika nechať doma strádať samotného, môžete ísť do Tuniska i autom! V tomto prípade budete musieť zvoliť prepravu trajektom. Do úvahy prichádza lodné spojenie z talianskeho prístavu Janov, Marseille alebo sicílskeho prístavu Trapani. Z prvých dvoch prístavov cesta trvá približne 30 hodín.

Pláž v Nebeul

Nabeul je menšie mestečko ležiace na polostrove Cap Bon. Ke prevažne veľmi obľúbeným kúpeľným mestom. Takmer na každom kroku budete obklopení hrnčiarmi, ktorí Vám budú prezrádzať kúsok zo svojho umenia, určite tiež neodoláte a doprajete si jeden z ich výtvorov kúpiť. Pokiaľ tu budete tráviť čas, v piatok si určite nenechajte ujsť prechádzku ťavím trhom.

Veľká Mešita v Kairouan

Mesto Kairouan je zaujímavým miestom na výlet počas Vašej dovolenky v Tunisku. Zaujme najmä tých, ktorí majú radi históriu, starú architektúru ako i náboženské zvyky a ritály. Kairouan v preklade znamená karavána. Je to sväté mesto moslimov, do ktorého sa veriaci schádzajú obdobne ako do Mekky. Do roku 1057 bol Kairouan dokonca hlavným mestom Tuniska

Monastir - Dovolenka v Tunisku

Na cípe skalnatého polostrova pri najjužnejšom konci Hammametského zálivu leží letovisko Monastir. Jeho pláže s veľmi jemným pieskom, krása starého mesta, rybársky prístav, ale aj prezidentský palác robia z Monastiru jedno z najpôvabnejších miest Tuniska. Monastir ponúka nielen široké možnosti športového vyžitia, ale disponuje tiež komplexom luxusných hotelov, ktoré sú schopné splniť snáď všetky želania svojich hostí.

Sousse - dovolenka v Tunisku

Sousse je hlavným mestom tuniského Sahelu leží na brehu mora, javí sa ako najúrodnejšie miesto. Je obklopené záhradami a ovocnými sadmi. Sousse sa stal v posledných rokoch vyhľadávanou dovolenkovou destináciou v severnej Afrike.Úzke uličky plné turistov, hluku a áut pripomínajú skôr európske mestá. Tunajšie ekonomika je zameraná hlavne na cestovný ruch, to znamená, že tu nájdeme celý rad hotelov vybavených opäť veľmi moderne, reštaurácií a kaviarní, diskoték a iných miest pre odpočinok.

Prístav v Port El Kantaoui

Port El Kantaoui je prekrásny prístav, ktorý sa nachádza asi 8 km severne od mesta Sousse. Toto mestečko bolo vybudované v rokoch 1974 - 1979. Inšpiráciou staviteľom bola dedinka Sidi Bou Said, známa svojou kombináciou bielej a modrej.

Hammamet, Tunisko

Známym a veľmi obľubeným tuniským letoviskom na strávenie dovolenky je strdisko Hammamet. Hammamet bol pôvodne rybársky prístav založený v 10. storočí dodnes patrí k najvýznamnejším letoviskám v Tunisku. Letovisko Hammamet je aj svetoznáme kúpeľné miesto, s ktorým je spätý začiatok tuniskej turistiky. Jeho výhodná poloha z neho robí ideálny východiskový bod pre návštevy historických pamiatok i prírodných scenérií Tuniska.

Ulička v meste Tunis

Tunis je hlavné mesto Tuniska. Neleží priamo pri mori, ale pri soľnom jazere Lac de Tunis. Cez jazero vedie hrádza smerom na východ, až k moru. Lepšie povedané, k tuniskému zálivu. Tunis sa ako všetky veľké arabské mestá delí na Medinu - starú časť mesta, a na to ostatné, teda na nové mesto. V prípade Tunisu sem pripočítajte ešte veľké množstvo predmestí. Najzaujímavejšie sú práve Madinah a souky.

Ruiny v Kargágu

Ak túžite vidieť Kartágo, potom si prečítajte históriu Tuniska. Bez nej totiž význam Kartága nikdy nemôžete doceniť. Prečítať si históriu tohto mesta (a tým pádom spoznať i dejiny Tuniska), je zaujímavo strávená chvíľa, ktorá človeka veľmi obohatí. Trebírs i počas leňošenia na tuniskej pláži počas Vašej dovolenky. Dnešné Kartágo, alebo aspoň to, čo z neho zostalo, je "Rímske Kartágo". Rímske Kartágo bolo vystavené na troskách punského Kartága v dobe po 3. púnskej vojne. Z toho "punského" sa nezachovalo prakticky nič.

Prístav v Bizerte

Dovolenkové letovisko´a súčasne mesto Bizerte sa nachádza na severnom pobreží Tuniska, 66 km od hlavného mesta Tunis a 15 km od Cap Blanc, najsevernejšieho bodu Afriky. Je to významný prístav a štvrté najväčšie mesto v Tunisku.

Sousse - podnebie a počasie v Tunisku

Tuniské podnebie má iný charakter na severe krajiny a na pobreží ako vo vnútrozemí a na juhu. Severná časť má podnebie subtropické stredomorské, čo pre nás znamená veľmi teplé, až horúce, letá a mierne zimy. Ak tu prší, tak väčšinou v zimných mesiacoch. Na juhu potom panuje podnebie typicky vnútrozemské. Tu musíme počítať s vysokými teplotami a veľkým suchom. Charakteristické sú tiež veľké rozdiely teplôt medzi dňom a nocou.Všeobecne možno však povedať, že tuniské podnebie poskytuje podmienky pre celoročnú dovolenku.

Mena a ceny v Tunisku

V Tunisku je lacno. Nielen, že sa Tunisko stalo prístupnou destináciou pre väčšinu ľudí, ale ešte si tu môžete aj výhodne nakúpiť. Vôbec najdrahšou na ceste do Tuniska je letenka. Keď ku katalógovej "letnej" cene pripočítate rôzne poplatky a poistenie, pokojne sa dostanete na neuveriteľnú cenu 500 € na osobu pri ubytovaní v hoteli s polpenziou. Tunisko je skrátka jednou z najdostupnejších zahraničných dovoleniek pri mori!