Dominikánska republika je patrí už niekoľko sezón k TOP exotickým destináciám dovolenkárov. Aj túto sezónou je najdostupnejšou dovolenkovou destináciou Karibiku z hľadiska ceny a nespornou výhodou je aj priame letecké spojenie z Viedne do Punta Cana. Pri ceste do Dominikánskej republiky sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu.

V prípade tejto karibskej destinácie musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu opustenia krajiny. Víza nahrádza turistická karta v hodnote 10 USD, ktorú si môžete zakúpiť priamo po prílete na letisku alebo ju obdržíte od cestovnej kancelárie, u ktorej ste si pobyt zakúpili.

Pre Dominikánsku republiku sú typické all inclusive hotelové koplexy rozprestierajúce sa priamo na krásnych bielych plážach. Letovisko Punta Cana je ideálnou voľbou pre milovníkov krásnych nekonečných pláží, tyrkysového mora a vodných športov. Pobrežie je obmývané Atlantickým oceánom, avšak vďaka koralovému útesu v blízkosti pobrežia tu vlny nie sú veľké a kúpanie je veľmi pohodlné. V okolí sú tiež široké možnosti nákupov a zábavy. Južné oblasti v okolí hlavného mesta krajiny, Santo Domingo - Boca Chica, Bayahibe, Juan Dolio a iné obmýva Karibské more a nájdete tu skôr pokojnejšie zátoky s rovnako krásnou prírodou. Severné letovisko Puerto Plata je vďaka dobrým veterným podmienkam a vlnám vyhľadávané u surferov a kitesurferov. Od januára do marca je veľmi vyhľadávaná zátoka pri polostrove Samana, kam sa v tomto období prichádzajú páriť veľryby a je možné ich vidieť zblízka.

Víza a cestovné doklady

Na dovolenku v Dominikánskej republike vám plne postačí platný cestovný pas, ktorý musí byt platný ešte minimálne 6 mesiacov po návrate a turistická karta. Turistická karta je čosi ako vstupné vízum. Výhodou je, že jej vybavenie neobnáša žiadne zdĺhavé procesy na ambasáde, náročné poplatky a ani ju nie je potrebné vybavovať vopred. Tusitickú kartu si bez problémov kúpite na letisku priamo po prílete za 10 USD na osobu. Každý cestujúci potrebuje svoju turistickú kartu, ktorá platí 30 dní. Niektoré nemecké a rakúske CK majú turistickú kartu zahrnutú v cene na čo vás upozorní vaša cestovná agentúra. Ak si pobyt organizujete sami, prvá možnosť, teda kúpa turistickej karty po prílete, je tá pre vás.

Letecká doprava

ktoré je prevádzkované od novembra do apríla. Priame lety do Dominikánskej republiky prevádzkuje letecká spoločnosť Condor, ktorá lieta v vždy v stredu tam a v utorok späť. Na tejto linke je teda možné absolvovať pobyty na 6 alebo 13 nocí. Širšie možnosti leteckého spojenia a dĺžky pobytu sú s prestupmi v zväčša Nemecku (Frankfurt, Dusseldorf, Mníchov a pod.) Prestupy na území USA sú tiež k dispozícii, ale určite odporúčame voliť prestup v Európe. Vyhnete sa viac než dôsledným kontrolám na amerických letiskách a nemusíte si vopred vybaviť elektronické víza ESTA (14 USD). 

S priamymi letmi môžete absolvovať pobyty na 6 alebo 13 nocí a odlet je vždy v stredu, návrat v utorok. K dispozícii sú samozrejme aj pobyty na ľubovoľný počet dní s pohodlným prestupom na nemeckých letiskách. Pre vstup Vám stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky a turistická karta, ktorú si môžete kúpiť na letisku po prílete za 10 USD na osobu (niektoré CK majú turistickú kartu už zahrnutú v cene zájazdu).

Očkovanie a zdravotná starostlivosť

Ak plánujete klasickú plážovú dovolenku v Dominikánskej republike s pár výletmi počas pobytu, nemusíte absolvovať žiadne nadštandardné očkovania. Všetkým cestovateľom do akýchkoľvek exotickejších destinácií však odporúčame očkovanie proti hepatitíde. Vzhľadom na intenzívne slnečné žiarenie nezabúdajte na vysoký stupeň ochrany pokožky a rovnako majte aj na výletoch so sebou vždy pokrývku hlavy a fľašu s vodou. Vo väčšine hotelových rezortov je v prípade k dispozícii lekár, prípadne vám ho z recepcie radi zavolajú. Pre tieto prípady odporúčame uzavrieť si komerčné cestovné positenie, ktoré vám prípadné náklady spojené so zdravotnou starostlivosťou pokryje.

Poistenie

Poistenie by ste pred svojou cestou rozhodne nemali opomenúť. Čiastka za posietenie liečenýmch nákladov a posietenia batožiny je oproti reálnym nákladom naozaj zanedbateľná. Za štandarný týždenný pobyt zaplatíte za poistenie liečebných nákladov v Dominikánskej republike podobne ako u iných krajín poisťovňami označovaných ako "svet" približne 16 eur. Pri kúpe dovolenky u cestovnej kancelárie odporúčame zvážiť aj poistenie storna zájazdu, najmä ak máte malé deti, alebo bývate často chorí. Výška poistného sa odvíja od obstarávacej ceny pobytu a pohybuje sa v desiatkach až stovkách eur. Poistovne rozlišujú poistenie storna bez spoluúčasti, kedy poisťovňa hradí v prípade relevantnej poistnej udalosti plnú výšku zájazdu. V tomto prípade hovoríme o 100% krytí zájazdu a poistka je samozrejme najvyššia. Poisetenie storna zájazdu so spoluúčasťou, je napríklad také, kde poisťovňa, v prípade relevantnej poistnej udalosti, napríklad 90% ceny zájazdu a vaša spoluúčasť je zvyšných 10%. Toto poistenie je logicky lacnejšie ako pri storne 100%. Pri cestovnom poistení netreba zabúdať ani na positenie batožiny, omeškanie batožiny, prípadne mnohí často využívajú aj poistenie omeškania letu.

Počasie

Dominikánska republika je typickou trrpickou destináciou. Nachádza sa na severnej pologuli a hlavná turistická sezóna je počas našej zimy, od novembra do apríla, avšak aj mimo týchto mesiacov je hojne navštevovaná a pre horúce počasie obľúbená. Jediné obdobie, kedy sa návšteva Dominikánskej republiky príliš neodporúča,je v priebehu septembra a októbra, kedy je v Karibiku tzv. "hurikánová sezóna". Výstraha platí pre celý karibský región. V posledných rokoch sa našťastie žiaden hurikán nad Atlantickým oceánom, ktorý by ohroil túto oblasť nesformoval.

Od novembra do apríla bývajú v Dominikánskej republike teploty na úrovni cca 28-30°C, letné mesiace bývajú podľa očakávaní ešte teplejšie a teplomer ukazuje zväčša 30-32°C. Najčastejšie prší v mesiacoch október až január, tiež v júli a auguste. Nejedná sa však o dni so sústavným dažďom, ale o prehánky, ktoré ako rýchlo prišli, tak aj odídu a počas horúcich dní sú niekedy naozaj iba príjemným osviežením.

Ceny dovoleniek

Dominikánska republika patrí už niekoľko rokov k najvyhľadávanejším dovolenkovým destináciám v Karibiku a u slovenských dovolenkárov aj jednou z najobľúbenejších spomedzi všetkých exotických destinácií. Jej výhodou je okrem dobrej ceny aj možnosť priameho leteckého spojenia z Viedne od novembra do apríla. Biele pláže, tyrkysové more a pohodička, ktorá tu vládne učarovala už mnohým a kedže sme mali možnosť zažiť dominikánsku aj na vlastnej koži, môžeme ju len odporučiť. Pomer ceny a kvality a najmä toho, čo tu zažijete a uvidíte naozaj stojí za to. 

Hlavná sezóna v Dominikánskej republike trvá, podobne ako sú prevádzkované priame lety z Viedne, od novembra do apríla. Pre Dominikáncov je to obdobie zimy, ale toho, že by vám zima bola sa naozaj báť nemusíte. Ceny dovoleniek sa samozrejme odvíjajú od sezónnosti, kvality hotelového ubytovania až po aktuálnu dostupnosť kapacít, leteckého spojenia a termínu nákupu dovolenky. Ak plánujete exotiku, často sa vyplatí zajednať si pobyt už s dostatočným časovým predstihom a nie na poslednú chvíľku, môžete tak výrazne ušetriť, najmä u tých navychytenejších termínov ako Vianoce, Veľká noc, Valentín a podobne. Najvyhľadávanejšie je východné pobrežie, letovisko Punta Cana, typické krásnymi dlhými 6 nocí s priamym letom z Viedne a stravovaním all inclusive sa pobyhujú od 950,- eur, niekedy sa dajú nájsť ceny aj pod 900,- eur. U dlhších pobytov rátajte s cca 1100,- až 1400,- eur samozrejme v závislosti od požadovanej kvality hotela. 

Južné pobrežie je charakteristické menšími kľudnejšími zátokami, ktoré obmýva Karibské more a ceny dovoleniek sú tu ešte o čosi nižšie ako na východnom pobreží. Už za približne 850,- eur sa sem môžete pozrieť.  Ak vezmeme do úvahy, že letná dovolenka v najvyššej sezóne v Grécku alebo Turecku stojí rádovo okolo 600-700,- eur (opäť v závislosti od kvality hotela) stojí Dominikánska republika rozhodne za úvahu. :-) S podobnými cenami môžete rátať aj v severnom letovisku Puerto Plata a na zelenenom polostrove Samana. 

Ak však neplánujete iba vylihovať na pláži a radi by ste spoznali aj miestne pomery, prírodu a zažili ešte čosi naviac, určite si doprajte nejaký z mnohých výletov, ktoré vám budú ponúkať na každom kroku. Okrem komerčných zábavných parkov vás možno zaujme aj možnosť návštevy kakaových plantáží, tradičnej dediny, či plávanie s bylinožravými žralokmi a delfínmi. 

Dobré rady

Ak plánujete svoju dovolenku počas mesiacov január, február alebo marec, máte výnimočnú  príležitoť obohatiť svoju dovolenku o nezabudnuteľný zážitok. V tomto období sa do zátoky pri polostrove Samana (medzi letoviskami Punta Cana a Puerto Plata) prichádzajú páriť veľryby angl. humpback whale, teda vráskavec dlhoplutvý a je možné ich vidieť zblízka. 

Akú menu si vziať na dovolenku? S eurami si poholdne vystačíte, dokonca aj miestni obchodníci sú už na ne zvyknutí. Vzhľadom na vysoký počet turistov z USA sú však doláre bežnejšie a miestni obchodníci aj poskytovateľia výpetov a atrakcií na pláži oznamujú ceny už priamo v dolároch. Eurá majú oproti doláru jednu nevýhodu a to tú, že drobné nie sú papierové a ak by ste aj chceli nechať niekomu všimné, kovové eurá si Dominikánci v banke nezamenia. Preto odporúčame mať pár jednodolároviek, prípadne dolárovky vyššej nominálnej hodnoty, podľa vášho uváženia. Ak by ste sa chceli vyvarovať prepočítavaniu na doláre, či eurá, keďže ceny v obchodoch sú samozrejme v miestnej mene, jednoducho si vymeňte pár eur priamo na letisku po prílete. Tu budete mať s vysokou pravdepodobnosťou aj najlepší kurz a istotu spoľahlivej zmenárne.

V turistických centrách nebudete mať problém platiť ani platobnými kartami a taktiež sú k dispozícii spoľahlivé bankomaty (ATM), ktoré vám vydajú miestnu menu.

Dôležité informácie

Praktické informácie

 • Vízová povinnosť: nie
 • Cest. doklady: pas
 • Očkovanie: nevyžaduje sa
 • Dôležité telefónne čísla

 • Prvá pomoc: 911 / 112
 • Polícia:  911 / 112
 • Požiarnici:  911 / 112
 • Zastupiteľský úrad SR v Dominikánskej Republike

  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane
  Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa, Havana

  Tel.: +5307204 1884 / 1885
  Mobil: +53 5263 0584, +53 52631511  (SOS)
  Fax: +53072041883
  E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  Web: www.mzv.sk/havana