Portoriko je "nezačlenené" územie Spojených štátov amerických, čo znamená že nie je ani americkým štátom, ani samostatnou krajinou. Keďže let z USA sem trvá približne 3 hodiny, Američania majú z ostrova výhodnú turistickú destináciu. Navyše oproti ostatným okolitým ostrovom, kde je úradným jazykom španielčina, tu sa bez problémov dohovoria aj v angličtine.

Portorická priekopa je najhlbšia podmorská priekopa Atlantického oceánu, rozprestierajúca sa pozdĺž severného pobrežia ostrova Portoriko v celkovej dĺžke 1750 km. Jej šírka je približne 100 km, pričom v najhlbšom mieste s názvom Milwaukee Depth dosahuje hĺbku 8380 metrov.

Flamenco Beach na ostrove Culebra je jednou z najkrajších pláži v Portoriku. Dlhé piesočnaté pláže v pozadí so zelenými kopcami a s vysokou kvalitou služieb uspokoja aj najnáročnejších turistov.

Vyhľadávanou turistickou destináciou sa v posledných rokoch stala malá rybárska dedinka v údolí Lajas -  La Parguera. Napriek turistickému boomu sa jej však podarilo zachovať si atmosféru malého prímorského mestečka s malými námestiami, obchodíkmi, reštauráciami s morským jedlom. Najväčšou atrakciou sú však večerné plavby do blízkeho zálivu, ktorý sa každý večer rozsvieti miliónmi bioluminiscenčných živočíchov. Najkrajšie pohľady sú za bezmesačných nocí.

Na ostrove Vieques patrí k najkrajšej atrakcii Mosquito Bay - Moskytí záliv. Je označovaný ako najžiarivejší bioluminiscenčný záliv na svete a je zapísaný aj do Guinessovej knihy rekordov. V tmavej noci voda žiari neónovo zelenou farbou.

V observatóriu Arecibo sa nachádza najväčší a najcitlivejší rádioteleskop na svete, ktorý bol postavený v priehlbine medzi kopcami v roku 1963. Jedinečným ho nerobí len jeho dokonale kruhový pôdorys s priemerom 305 metrov, ale najmä jeho poloha neďaleko rovníka a prírodné podmienky ako čisté ovzdušie vysoko v horách. Pôvodne slúžil len na výskum ionosféry, no neskôr sa jeho použitie rozšírilo i o ďalšie oblasti ako výskum kozmických telies. Teleskop síce patrí americkej vláde, no spravuje ho Cornellova univerzita.

Pobrežné útesy Cabo Rojo -  Ich farba pochádza z množstva železitých minerálov obsiahnutých v hornine útesov a aj voda v okolitom oceáne býva preto často sfarbená do červena. Útesy sú domovom množstva subtropických vtákov, z ktorých veľa patrí medzi ohrozené. To ich však robí turisticky veľmi atraktívnymi spolu s úchvatnými podvečernými pohľadmi na starý maják Faro de Los Morilos z roku 1881.

Západne od ostrova Portoriko sa nachádza malý ostrov Mona a hoci je bližšie k Dominikánskej republike ako k Portoriku, jeho história je spätá s Portorikom. Objavený bol v roku 1493 Krištofom Kolumbom a v roku 1511 bol ostrov pridelený Kolumbovmu mladšiemu bratovi. Ostrov bol však obývaný už pred príchodom Kolumba domorodými Taínmi. Množstvo hrobov, kamenných hradieb ale aj piktogramov a rytín je možné navštíviť dodnes. Ostrov Mona je tiež často porovnávaný s Galapágmi, keďže jeho suchá klíma poskytuje perfektné životné prostredie pre vzácne druhy rastlín a živočíchv medziinými aj pre endemické leguány (Mona Iguana), tri ohrozené druhy korytnačiek či gekony (Geco Oriundo). Na ostrove sa nachádzajú tiež porasty mangrovovníkov, koralové útesy. Ostrov je unikátny i svojim majákom postaveným v roku 1900 a projektovaným Gustavom Eiffelom.

Výroba rumu má na ostrove 400 ročnú tradíciu. Až dve tretiny rumu pochádzajúceho z USA bolo vyrobené práve v Portoriku. Nachádza sa tu aj najväčšia výrobna linka spoločnosti Bacardi, ktorá sem bola premiestnená z Kuby niekedy v 60.rokoch 20. storočia.

Kultúra a šport

Národným športom Portorikáncov je baseball, ktorý sa sem z Ameriky dostal cez skupinku Portorikánčanov a Kubánčanov v 19. storočí, ktorí videli hrať tento šport v USA. V dnešnej dobe je Portoriko účastníkom Karibskej ligy (Caribbean World Series), má okolo 100 hráčov v Profesionálnej baseballovej lige v USA (Major League Baseball) a niekoľko z nich sa dostalo aj do siene slávy tohoto športu.

Súťaž Miss Universe vyhrala až 5-krát zástupkyňa Portorika - v rokoch 1970,1985,1993, 2001 a 2006. Viac krát sa to podarilo len súťažiacim z USA a Venezuely.

Najznámejším spevákom pochádzajúcim z Portorika je Ricky Martin, ktorý je tiež považovaný za najznámejšieho Latinskoamerického speváka na svete. V roku 1999 získal cenu grammy za najlepší Latinskoamerický popový album (Vuelve). Portoriko v roku 2008 dokonca vyhlásilo 31. Augusta za Madzinárodný deň Rickyho Martina.