Portoriko je ostrovným štátom v Karibskom mori. Pozostáva z viacerých ostrovov, z ktorých najväčší je ostrov Portoriko, no k územiu štátu patrí i viacero menších ostrovov ako napríklad známy ostrov Mona, Vieques či Culebra. Najbližšími taktiež ostrovnými susednými štátmi sú z východu Dominikánska republika a na západe Americké panenské ostrovy. Krajina, kde sa miešajú vplyvy pohodovej, španielsky hovoriacej Latinskej Ameriky a dynamickej, modernej, anglicky hovoriacej, Severoamerickej kultúry. Hlavným mestom Portorika je San Juan, ktoré má približne 434 000 obyvateľov.

Ostrovná krajina v tropických vodách Karibiku už na prvý pohľad okúzli svojou prírodnou krásou. Ostrovy sú hornaté, čo je spôsobené predovšetkým ich tektonicko – vulkanickým pôvodom. Portoriko totiž leží na styku Karibskej a Severoamerickej litosferickej dosky, ktorých pohyby spôsobili vznik sopečných ostrovov Portorika, najhlbšej podmorskej priekopy v Atlantickom oceáne - Portorickej priekopy severne od nich (8,4 km hlboká) a neustále hroziacich zemetrasení či vĺn tsunami. Centrálnu časť ostrova Portoriko teda zaberá Centrálne pohorie (La Cordillera Central) okolo ktorého sa však z usadenín najmä na severnom pobreží vytvorila široká pobrežná nížina. Tú pokrývajú turisticky lákavé piesočnaté pláže. Nachádza sa tu i najvyšší vrch Cerro de Punta s nadmorskou výškou 1339 m.n.m. Podnebie na ostrovoch prevláda horúce, vlhké, tropické len so zanedbateľnými odchýlkami počas roka, no vďaka polohe v Karibskom mori sú ostrovy Portorika pod neustálou hrozbou hurikánov. Pohoria pokrýva rozmanitá exotická vegetácia tropického dažďového pralesa. Vďaka ostrovnej izolovanosti počas dlhého vývoja sa tu vyvinulo viac ako 200 endemických druhov rastlín a cez 50 druhov endemických živočíchov. Dnes sú však mnohé z nich kriticky ohrozené. 

Pôvodne obývali ostrovy Portorika kmene domorodých indiánov, najstaršie nálezy sú datované do obdobia okolo roku 2000 p.n.l. Zväčša sa na územie ostrovov preplavili z Južnej Ameriky. V roku 1493 ostrov objavila výprava Krištofa Kolumba. Pôvodne Krištof Kolumbus pomenoval ostrov Portoriko ako San Juan Bautista na počesť sv. Jána Krstiteľa, ale veľmi rýchlo sa z ostrova stal bohatý a strategický ostrov pre Španielov a jeho meno sa prirodzene zmenilo na „Puerto Rico“ – „bohatý prístav“. Odvtedy boli ostrovy veľmi rýchlo osídlené španielskymi kolonistami a pôvodné obyvateľstvo zdecimované chorobami, ktoré prišli z Európy či boli vzatí do otroctva. Zdecimovaním domorodej populácie začali na ostrove chýbať pracovné sily, preto začali Španieli dovážať mnoho otrokov zo svojich kolónií v Afrike. Španieli zakladali bohaté prístavy a opevnené mestá, ktoré je možné navštíviť dodnes. O získanie tak strategického ostrova v Karibskom mori sa samozrejme pokúšali najmä počas 17. storočia aj iné mocnosti ako Francúzsko, Veľká Británie či Holandsko, no vďaka silnému systému opevnení nepochodili. Na konci 19. storočia si strategický význam španielskych kolónií Kuby a Portorika v Karibiku uvedomili aj USA. V roku 1898 po niekoľko týždňov trvajúcej Španielsko – americkej vojne bolo nakoniec Portoriko odstúpené USA. Väčšina strategických rozhodnutí bola riadená z USA, no v roku 1917 získali obyvatelia Portorika štatút amerických občanov a tiež niektoré lokálne vládne rozhodnutia boli uskutočňované miestnou vládou. Dnes sú Portorikánci americkí občania, no niektoré právomoci sú obmedzené napríklad nemôžu voliť amerického prezidenta. Vzťah Portorika a USA dodnes nie je doriešený.

Vďaka koloniálnej histórii dnes väčšinu obyvateľstva krajiny tvorí belošské obyvateľstvo (asi 80%), kým potomkovia afroameričanov len okolo 8%, zvyšok tvoria aziati a miešanci. Štyristoročná nadvláda Španielov zasa priniesla na ostrovy kresťanskú vieru a dodnes 85% obyvateľov sa hlásia k rímskokatolíckemu vierovyznaniu. Len malé percento obyvateľov vyznáva niektoré z protestantských vierovyznaní. Taktiež krajina má dva oficiálne jazyky: angličtinu a španielčinu, no španielčina je využívaná v podstatne väčšej miere. Zaujímavý je tiež fakt, že väčšina obyvateľstva (98%) žije v mestách napriek siahodlhej závislosti hospodárstva krajiny na poľnohospodárstve a prvovýrobe. Až od 50. tych rokov 20. storočia v závislosti na USA sa hospodárstvo preorientovalo na poskytovanie služieb – najmä cestovného ruchu, farmaceutický a petrochemický priemysel. 

Hlavným mestom Portorika je San Juan. Nachádza sa na severnom pobreží ostrova Portoriko. San Juan bol založený v roku 1521 Juanom Ponce de León, ktorý mesto aj pomenoval ako Mesto Puerto Rica („Bohatý Prístav“). Dodnes je San Juan známy svojim prístavom ako jedným z najväčších a najlepších prírodných prístavov Karibiku. Počas 16. storočia bol San Juan východiskovým prístavom pre španielov pri objavovaní Nového sveta a tiež zhromaždiskom cenností pred exportom do Európy. Najstaršia časť pomenovaná Starý San Juan dýcha na návštevníkov svojou koloniálnou španielskou architektúrou. Viac ako 400 zrekonštruovaných farebných koloniálnych domčekov zo 16. a 17. storočia, úzke, strmé  uličky s kaviarňami ale i kasínami, ukryté starobylé námestia či pláže na pobreží mesta lákajú tisíce návštevníkov ročne. Nad mestom tróni mohutná, opevnená citadela, dnes známa ako El Morro zo16. storočia. Jeho dvojičkou pri obrane prístavu bola pevnosť Castillo de San Cristóbal, ktorá je považovaná za Gibraltar Západnej Indie a zaradená do zoznamu pamiatok svetového dedičstva. Mesto samozrejme tiež ukrýva množstvo palácov či kostolov typických pre španielsku architektúru 16.-17. storočia ako napríklad Katedrála sv Jána (Catedral de San Juan), Capitolio či Alcaldia.

Zaujímavé lokality v Portoriku

San Juan, Ostrov Mona, Ostrov Culebra, Ostrov Vieques, Cabo Rojo, Caguas

Čo by ste mali vedieť o Portoriku?

Pôvodný panenský tropický dažďový prales, nazývaný El Yunque je jedinečný svojou vysokou biodiverzitou nájdete tu 255 druhov stromov, nespočítateľne veľa iných druhov rastlín, okolo 20 známych druhov obojživelníkov, a okolo 80 druhov endemitov.

Na severnom pobreží ostrova Portoriko sa nachádzajú krasové jaskyne Camuy a Jaskyňa lastovičiek. Vo vápencovom podloží voda v priebehu milióna rokov vyformovala unikátne jaskyne a súčasne tretí najdlhší jaskynný riečny systém sveta. Názov „Camuy“ pochádza z pôvodného indiánskeho slova pre Slnko. Jaskyne sú tiež domovom unikátneho slepého druhu rýb. Návštevníci sa dostanú do nového skrytého tajuplného sveta.

Základné informrácie

Vlajka - PortorikoOficiálny názov krajiny: Portoriko - Puerto Rico
Hlavné mesto: San Juan
Rozloha: 13 790 km²
Počet obyvateľov: 3 667 084 (2012)
Hustota zaľudnenia: 418 obyv./km²
Mena: Americký dolár (USD)
Časové pásmo: SEČ-5