Ubytovanie v Chorvátsku

Možnosti ubytovania v Chorvátsku prešli v posledných rokoch veľkými zmenami. V prvom rade pribúdajú luxusné hotely a nadštandardné izby. Spolu nimi narastá tiež množstvo poskytovaných služieb a celkový štandard turistu.

Stále najžiadanejším typom ubytovania v Chorvástku ostáva ubytovanie v súkromí. Ani tu sa už však nemusíte uspokojiť so skromne zariadeným apartmánom. Rovnako ako do hotelovej ponuky aj do súkromných domov plynú investície vo výške rádovo niekoľko miliónov eur. Cestovné kancelárie, či agentúry  ponúkajú aj nové typy bývania. Stále viac zákazníkov opúšťa gigantické stavby pre stovky klientov. Módne sú malé rodinné hotely, ktoré ponúkajú klientom špecifické zameranie, napríklad na miestnu gastronómiu, wellness, šport alebo kultúrne vyžite. Okrem tradičného ubytovania v apartmánoch, hoteloch, penziónoch, či kempoch je možno bývať aj na súkromných ostrovoch, na majáku, na lodi, v horách alebo na farme... je len na vás, ktorú možnosť budete preferovať. V Chorvátsku je každý povinný zaplatiť pri ubytovaní tzv. pobytovú taxu, čo je probližne od 2 do 7 kún za osobu a deň. Poplatok je určený pre obec, či región na podporu cestovného ruchu. Za malé deti do 12 rokov sa taxa neplatí.

Najžiadanejším však naďalej ostáva ubytovanie v súkromí, ktoré turistom poskytuje viac voľnosti v rozhodovaní. Často sa stáva, že sa turisti zbalia a idú na dovolenku bez predošlej rezervácie konkrétneho ubytovania. V každej prímorskej dedinke sa totiž nájdu obyvatelia, ktorí ponúkajú ubytovanie v súkromí a niekde zrovna majú voľné miesto.

Pre všetky typy ubytovania je v poslednej dobe príznačné, že sem putujú vysoké finančné investície. Množstvo hotelov ešte stále ponúka ubytovanie za rozumné ceny. Možnosti ubytovania počas dovolenky v Chorvátsku sú samozrejme rozmiestnené veľmi nerovnomerne. Okrem prímorských a ostrovných oblastí sa cestovný ruch koncentruje potom už len v okolí hlavného mesta.

Obľúbené sú aj malé rodinné hotely so špecifickým zameraním – napríklad na miestnu gastronómiu, wellness alebo športové aktivity. Naďalej funguje po celom Chorvátsku množstvo kempov a autokempov. Kto má rád veľmi nezvyčajné ubytovacie zážitky, iste rád strávi noc tiež na majáku, v horách alebo na farme. Morskí nadšenci radi riešia otázku ubytovania spolu so spôsobom prepravy – prenájmom plachetnice zabijú dve muchy jednou ranou.

V Chorvátsku sú prísne pravidlá ohľadom registrácie turistov. S ňou súvisí platba tzv. pobytovej taxy, čo je suma od 2 do 7 kún na osobu a deň. Tieto peniaze putujú do pokladnice obce alebo regiónu a sú využité na podporu cestovného ruchu. Na deti do 12 rokov sa pobytová taxa nevzťahuje.