Ubytovanie v Španielsku

Španielsko ako turistická veľmoc ponúka nepreberné množstvo najrôznejšieho druhu ubytovania, od kempingov, mládežníckych ubytovní až po luxusné päťhviezdičkové hotely. Nižšie nájdete charakteristiku každého typu ubytovania spolu s doplňujúcimi informáciami, ktoré by sa vám mohli pred cestou do krajiny na Pyrenejskom polostrove hodiť.

Penzióny, hostely, hotely

V Španielsku existuje veľké množstvo ubytovacích zariadení v najrôznejších cenových reláciách. Najlacnejšie bývajú hostely a penzióny v cenách už od 18 EUR za dvojlôžkovú izbu, ktoré nájdete väčšinou v centrách miest, až po hostal a hotely, ktorých kategória je označená * až *****. Nie je vždy pravidlom, že hostel je cenovo prijateľnejší ako hotel. Záleží na kvalite, ponúkaných službách aj umiestnení. Španielske pobrežie je typické radovou zástavbou hotelov, častokrát vzľadu panelových domov. Obrie holetové komplexy lemujú pobrežie od Costa Brava pri Barcelone až po Andalúziu na juhu krajiny. 

Turistické paradory

Tieto štátne hotelové zariadenia *** - ***** sa nachádzajú buď v bývalých kláštoroch, hradoch či iných historických budovách, ktoré boli prispôsobené svojmu novému poslaniu, alebo sú zasadené do mimoriadne krásnych prírodných lokalít. V súčasnej dobe je ich osemdesiatšesť.

Apartmány a bungalovy

V turistických strediskách a zvlášť na pobreží je možné sa ubytovať v apartmánoch a bungalovoch. Väčšinou bývajú jedno až trojizbové, s obývacou izbou, kuchyňou alebo kuchynským kútom. Výška ceny sa mení podľa sezóny, ich prenájom je možný minimálne na sedem dní, mimosezónne pobyty môžu byť aj kratšie. Tento druh ubytovania je vyhľadávaný u mladých skupín, alebo rodín, ktoré neobľubujú hotelové komplexy a radi sa trošku viac priblížia ozajstnému životu v Španielsku.

Mládežnícke hostely

Španielska organizácia INJUVE v spolupráci s jednotlivými regiónmi spravuje 191 mládežníckych ubytovní, rozptýlených po celom území. Ubytovne majú jednoducho zariadené, prevažne viaclôžkové izby. Orientačná cena je okolo 10 EUR, raňajky a obliečky nebývajú v základnej cene zahrnuté. Tento druh ubytovania je vhodný najmä pre tých, ktorí radi spoznávajú nových ľudí a iné kultúry. Čoraz viac mladých ľudí z celého sveta cestuje po Európe a nie je ničím neobvyklým ak v hosteli stretnete Austrálčana, Kanaďanku, či Aziata.

Kempy

V Španielsku je okolo 1 400 kempov najrôznejších kategórií, od veľmi jednoduchých až po luxusné s nadštandardnými službami. Stanovanie mimo vyhradené priestory a vo voľnej prírode je v mnohých miestach zakázané. Informácie o možnostiach voľného stanovania dostanete v miestnych informačných turistických kanceláriách (Oficinas de turismo), označených písmenom "i".

Ubytovanie na vidieku

V posledných rokoch sa na španielskom vidieku rozširuje ubytovanie na statkoch a vidieckych usadlostiach (casas rurales). Informácie o ubytovaní na vidieku dostanete v miestnych turistických informačných kanceláriách. Agroturizmus má v Španielsku, porobne ako v iných stredomorských štátoch stále svoje miesto. Mnohí turisti vyhľadávajú pokojné vidiecke sídla s krásnymi prírodnými scenériami ako protiklad preplneným plážam a vysokým hotelovým budovám, ktoré sú pre pobrežie Španielska i niektoré ostrovné časti typické.