Praktické informácie o Chorvátsku - jedlo a víno

Pred tým, ako vyrazíte na dovolenku do Chorvátska si prečítajte praktické informácie o tejto prímorskej krajine. Pomôžu Vám zžiť sa s krajinou ešte pred tým, ako sa vydáte na cestu. Taktiež vám odporúčame oboznámiť sa s dopravou a menou a cenami v Chorvátsku.

Ak sa vyberiete na tradičnú dovolenku v Chorvátsku, ako cestovný doklad vám bude stačiť platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Vízová povinnosť sa vzťahuje na občanov Slovenskej republiky až v vtedy, ak by ich pobyt v krajine presiahol 90 dní. Pred vstupom do Chorvátska sa nevyžaduje absolvovanie žiadnych nadštandardných očkovaní.

Chorvátske informačné centrá

V Chorvátsku ľahko získate potrebné informácie priamo na mieste, vrátane všetkého turistického servisu. Každé mesto alebo turistická oblasť má svoje informačné centrum v kanceláriách Chorvátskeho turistického združenia. Sú veľmi dobre označené a určite ich bez problémov nájdete. Priamo na chorvátskych cestách nájdete hnedé tabuľky, ktoré označujú kultúrne a iné pamätihodnosti. V informačných centrách bývajú aj zmenárne, sú tu k dispozícii mapy, prospekty a rôzne informačné materiály.

Sviatky a voľné dni v Chorvátsku

1. január - Nový rok Veľkonočná nedeľa a pondelok (pohyblivé)
1.máj - Sviatok práce
Božie telo (pohyblivý)
30. máj - Deň Chorvátskeho snemu (pracovný deň)
22. jún - Deň boja proti fašizmu
25. jún - Deň štátnosti Chorvátskej republiky
5. august - Deň víťazstva a vďakyvzdania vlasti
15. august - Nanebovzatie Panny Márie
8.október - Deň nezávislosti (pracovný deň)
1. november - Všetkých svätých - Pamiatka zosnulých
25. a 26. december - vianočné sviatky

Prepitné

Počas dovolenky si iste radi doprajete tradičnú chorvátsku kuchyňu v miestnej reštaurácii, preto vedzte, že prepitné nie je zahrnuté v cene, to znamená, že ho čašníci v reštauráciách očakávajú. Malo by činiť asi 10% útraty. Je prirodzené, že by si toto prepitné mal obsluhujúci personál zaslúžiť. Často sa v reštauráciách počíta poplatok za prestieranie. V súkromných reštauráciách, baroch alebo kaviarňach býva obsluha vzorná a príjemná.

Internet

Pokiaľ chcete ostať v kontakte s blízkymi aj počas dovolekny, bude pre vás potešujúca informácia, že internet je dostupný v mestách ako i turistických strediskách. Takmer každý hotel už dnes má wifi alebo minimálne internetovú miestnosť. Internetové pripojenie poskytujú aj mnohé súkromné apartmány, kaviarne i väčšie kempingy.

Elektrický prúd

220 V, všade možno bez problémov používať dvojpólové zástrčky.

Voda

Voda vo verejnej vodovodnej sieti je v celom Chorvátsku pitná. Vonkoncom nemúsite mať obavy, že po požití vás budú čakať nepíjemné následky.

Pošta

Ak budete chcieť poslať z dovolenky pohľadnicu, či list, sledujte skratku HP, sú tak označené pobočky pôšt. Štandardne sú otvorené v pracovných dňoch od 7.00 do 20.00 hodiny, resp. od 7.00 do 14.00 hod. v menších mestečkách. Väčšie pošty sú otvorené aj počas víkendu, v sobotu a nedeľu od 7.00 do 12.00 hod.

Poštové známky sa predávajú na poštách alebo v stánkoch s pohľadnicami. Orientačné ceny zásielok do SR sú okolo 2,20 kuny za pohľadnicu a 6,5 kuny za list. Z pôšt možné telefonovať a faxovať.

Telefonovanie

Priame spojenie s účastníkom v SR sa uskutočňuje predvoľbou 00421. Ak zostanete v Chorvátsku bez prostriedkov, môžete využiť službu priame volanie do SR, ktorá sa uskutoční cez operátora na účet volaného.

Vo verejných telefónnych automatoch v Chorvátsku budete potrebovať telefónnu kartu, ktorú dostanete na pošte alebo u novinových stánkov. Do zahraničia môžete volať z každého verejného telefónu. Jedna minúta telefonického hovoru s SR stojí okolo 5,35 kuny.

Pred odchodom je vhodné overiť si aktuálne ceny a ponuky Vášho mobilného operátora pre územie Chorvátska. Nezabudnite si skontrolovať, či máte aktivovanú službu roaming, čiže volania zo zahraničia. V prípade, že máte roaming neaktívny nemožno posielať ani textové správy.

Dôležité informácie

 • Vízová povinnosť: nie (do 90 dní)
 • Cest. doklady: občiansky preukaz/pas
 • Očkovanie: nevyžaduje sa
 • Dôležité telefónne čísla

 • Prvá pomoc: 94
 • Polícia: 92
 • Požiarnici: 93
 • Linka pomoci motoristom: 987
 • Zastupiteľský úrad SR v Chorvátsku

  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Záhrebe
  Prilaz Gjure Deželica č. 10
  10000 Zagreb

  Tel.: 00385 1 4877 070, 00385 1 4877 071
  Mobil: 00385 98 278 182 (pohotovostná služba, Emergency Call)
  Fax: 00385 1 4877 078
  E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  Web: www.mzv.sk/zahreb