Ešte pred niekoľkými rokmi hotely a iné možnosti ubytovania v Čiernej Hore väčšinou nijako nepripomínali miesto, kde by sme túžili stráviť dovolenku. Väčšinou ošumelé budovy štátnych hotelov nutne potrebovali nákladnú rekonštrukciu a modernizáciu.

S rastúcou obľubou Čiernej Hory, ako turistického letoviska a rozmachom turizmu sa im ale dostalo náležitej starostlivosti. Navyše začala, ako huby po daždi, rásť aj konkurencia v podobe súkromných ubytovacích zariadení, ktoré už v kadečom predbehli tie štátne. Snáď jediné čo z dôb minulých zostalo zachované je povestná čistotnosť a nesmierna pohostinnosť.

Všeobecne sa dá ale stále povedať, že hotely vo vnútrozemí stále nedosahujú úrovne a kvality tých v turisticky atraktívnejšom pobrežnom páse.

Hotely

Po rokoch používania vlastného hodnotenia A a B prešli nedávno aj Čiernohorci na štandardnú klasifikáciu hotelov podľa počtu hviezdičiek. Cestovné kancelárie najčastejšie ubytovávajú svojich klientov v tých trojhviezdičkových, ktorých je dnes v Čiernej Hore niekoľko desiatok. Ich cena sa pohybuje od 40 do 80 € za dvojlôžkovú izbu na jednu noc. Platí sa tu ubytovacia daň, ktorá činí 1 € za osobu na noc, ktorá býva zvyčajne zahrnutá do ceny izby.

Ceny sa líšia okrem iného podľa dĺžky pobytu, úrovne hotela, ale aj podľa toho, či si ho prenajíma cudzinec. Tí totiž zaplatia až o 25% viac.

Hotely bývajú vcelku dobre vybavené. Nechýbajú im televízory na izbách alebo vonkajší bazén, posilňovňa, či požičovňa športového náčinia. Tieto aktivity ale nie sú zahrnuté do ceny pobytu a platí sa, rovnako ako napríklad zapožičanie plážového lehátka, zvlášť. Izby, ale aj k hotelu priliehajúce pláže, sú denne starostlivo upratané.

 Ubytovanie v súkromí

Ubytovanie v súkromí v Čiernej Hore získava postupom času čoraz viac priaznivcov. Veľkou výhodou oproti hotelom je súkromie, aké poskytujú, ďalej potom všeobecne nižšia cena a navyše máte v osobe pána domáceho ešte skúseného radcu a znalca miestnych pomerov. Tiež bývajú lacnejšie než hotelové izby. Stojí od 5 do 15 € v závislosti na polohe, vybavenosti a vzdialenosti od mora.

Ak budete hľadať voľnú izbu, či dom, poohliadnite sa po nápisoch SOBE značiacich voľné miesto. Čiernohorci sú veľmi pohostinný národ a túži po tom, aby si každý návštevník odvážal čo najkrajšie spomienky. Pre Vašu spokojnosť teda urobia všetko čo len bude v ich silách.

{youtube}bVEqPapu0K8{/youtube}

Kempingy a kempovanie

Ak nepotrebujete k tráveniu peknej dovolenky pohodlie a vybavenosť hotelov, kempingy by pre vás mohli byť vhodným miestom, kam navečer zložiť hlavu.

Z kedysi obrovského počtu ich dnes, po mnohých vojnových konfliktoch, zostala len necelá dvadsiatka. Rozprestierajú sa pozdĺž morského pobrežia v oblastiach najväčšieho záujmu turistov.

Ich úroveň, ale aj akú záťaž akú bude ubytovanie predstavovať pre vašu peňaženku, spoznáte podľa zaradenia do jednej zo štyroch kategórií. Môžete vyberať medzi tými priamo pri mori (napr. Zelenik, Budva, Buljarica) alebo aj niekoľko kilometrov vzdialenými (Stoliv, Oliva a ďalší).