Tento rok je pre Tour de France jubilejný. Dňa 29. júna 2013 sa postavili jazdci na štart neuveriteľného 100-ho ročníka! Viete si predstaviť ako vyzerala Tour v jej začiatkoch? Pozrite si historické video z roku 1938.

História Tour de France siaha do roku 1903, kedy bol odštartovaný prvý ročník tohto svetovo najpopulárnejšieho cyklistického preteku. Pozostával z piatich etáp: Paríž - Lyon - Marseille - Bordeaux - Nantes - Paríž a trval od 31. mája do 5. júla. Od roku 1903 sa preteky Tour de France konali každoročne, až na roky, kedy boli prerušené dvoma svetovými vojnami a ich dosah sa neuveriteľne rozširoval. Pretekov sa začali zúčastňovať aj "nefrancúzski" cyklisti z Európy a postupne z celého sveta.

Video z roku 1938 zachytáva priebeh horskej etapy Pau-Luchon, ktorú vyhral belgický jazdec Félicien Vervaecke. Celkovým víťazom tohto ročníka Tour sa stal Talian Gino Bartali.

Tohtoročná Tour de France je jubilejným 100. ročníkom, kde sa zišlo dovedna 22 tímov a v pelotóne nájdete aj dvoch slovenských cyklistov. Za taliansky tím Cannondale preteká Peter Sagan a v drese belgického tímu Omega Pharma-Quick Step Peter Velits.

Lokalita: Francúzsko