Lyon je hlavné stredisko alspkého regiónu Rhone-Alps vo Fracnúzsku. Lyon bol kedysi centrom Galskej ríše, dnes je to druhá najväčšia mestská aglomerácia vo Francúzsku, kde sa zbiehajú všetky cesty tohto regiónu. Dopraviť sa sem môžete nielen po diaľnici či rýchlovlakom TGV z Paríža (za dve hodiny), ale aj atraktívnym spôsobom – loďou po rieke Rhône z mesta Avignon alebo z Dijonu (rieka Saône).

Historické centrum Lyonu bolo v roku 1998 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Okrem iného tu nájdete Odéon, najstarší rímsky amfiteáter vo Francúzsku, ktorý pojme naraz až 3000 divákov. Obrovskou atrakciou je monument Aréna troch Galov na svahoch kopca Croix Rousse – kedysi tu zasadal tribunál Galskej ríše. 

V štvrti Vieux Lyon (Starý Lyon) zasa nájdete pamiatky z obdobia renesancie, dominantou je St-Jean Cathedral z 12. storočia.

V Lyone je až 23 rôznych múzeí. Beaux-Arts Museum je druhým najvýznamnejším múzeom vo Francúzsku po Louvre a nájdete tu širokú kolekciu exponátov, od artefaktov zo starovekého Egypta až po maľby z 20. storočia. Oplatí sa vidieť aj Múzeum textilu, Múzeum tlače a bankovníctva, Múzeum dekoratívneho umenia či Múzeum súčasného umenia s vynikajúcou kolekciou prác od konca 60. rokov.

Lyon je aj presláveným centrom kulinárstva; miestnych špecialít je príliš veľa na to, aby sa dali vymenovať, záujemcovia o ich ochutnávanie môžu začať „prehliadku“ mesta na tunajšom trhu, ktorý je najväčším v Európe.