Malta (po maltsky: Repubblika ta’ Malta) sa nachádza na 14° východnej dĺžky a medzi 35°-36° severnej šírky. Leží v Stredozemnom mori, najbližším ostrovom je Sicília, vzdialená 93 km. Podnebie na Malte je stredomorské s miernou a vlhkou zimou a horúcimi letami s minimálnym množstvom zrážok. Povrch ostrovov tvorí priepustný vápenec a pobrežie je prevažne skalnaté. Vzhľadom na malú rozlohu má Malta vysokú mieru zaľudnenia - 1297 obyv./km², čím sa radí na 1.miesto v Európe a 3. miesto na svete. Malta je vyhľadávaným strediskom aj vďaka historickým pamiatkam, ktoré boli zaradené do zoznamu Kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.

Základné údaje

Oficiálny názov krajiny: Malta - Republic of Malta - Malta
Hlavné mesto: Valletta
Rozloha: 316 km²
Počet obyvateľov: 409 836 (2012)
Hustota zaľudnenia: 1297 obyv./km²
Mena: euro (EUR)
Časové pásmo: SEČ

Víza a doklady

Pri ceste na ostrov Malta sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Malty musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od plánovaného dátumu opustenia krajiny. Slovenskí občania nepotrebujú na vstup na Maltu víza. Dostačujúcim cestovným dokladom pre cesty na územie Malty je platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Absolvovanie nadštandardných očkovaní sa nevyžaduje.

Počasie na Malte

Ideálny čas na návštevu Malty, je podobne ako u iných stredomorských destinácií od júna do septembra, kedy tu budete mať v priemere od 27°C do 30°C. Príjemná teplota, ideálna na cestovanie a spoznávanie ostrova, je na Malte aj v máji a októbri, okolo 24°C.

Ceny dovoleniek

Paušálne pobyty, teda balík leteniek a hotelového ubytovania, sa na júnové termíny (2015) pohybujú u cestovných kancelárií od približne 250,- eur na osobu a 7 nocí bez stravy. Ceny prirodzene rastú v hlavnej letnej sezóne, v mesiacoch júl a august, kedy sa ceny pohybujú od 350,- eur. Ak by ste mali počas dovolenky radi zabezpečenú aj stravu, pri pobytoch s polpenziou počítajte v hlavnej sezóne s cenami asi 390,- eur a s all inclusive približne 490,- eur. Samozrejme tieto ceny zodpovedajú 3* hotelom nižšej kvality. Ak si potrpíte na vyšší štandard ubytovania, ceny budú pochopiteľne vyššie. Vždy odporúčame zvoliť dobrý pomer kvality a ceny, aby ste sa na dovolenke vyhli nemilým prekvapeniam pri nešťastnej voľbe hotela.

Poistenie

Poistenie liečebných nákladov je pre týždňový pobyt na ostrove Malta približne 13 eur. Ak by ste si chceli pripoistiť aj batožinu rátajte s cca 3 eurami navrch. Pripoistenie omeškania batožiny na 6 hodín činí približne 1 euro. Veľkou výhodou je aj poistenie storna zájazdu, ktoré vás ochráni pri náhlom ochorení, či hospitalizácii, ktorá vám neumožní na pobyt nastúpiť. Toto poistenie často využívajú rodiny s malými deťmi. Výška poistného sa odvíja od dĺžky pobytu a obstarávacej ceny pobytu, poisteného ochráni pred vysokými storno poplatkami, ktoré niekoľko dní pred nástupom na pobyt predstavujú 80-95% celkovej ceny pobytu.

Tipy a rady

Doležité telefónne čísla

  • Prvá pomoc: 118/112
  • Polícia: 112
  • Požiarnici: 112

Zastupiteľský úrad SR v Ríme

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme
Ambasciata della Repubblica Slovacca a Roma
Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A
00135 Roma

Tel.: +39 06 3671 5200 / 5201
Mobil: +39 338 5432071 (SOS)
Fax: +39 06 3671 5265
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.mzv.sk/rim

Viac dôležitých informácií o ostrove Malta nájdete na webovej stránke ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.