Valletta je hlavným mestom malého ostrova Malta. Tento ostrov sa nachádza v stredozemnom mori a leží priamo pod Talianskym ostrovom Sicílie. Malta a predovšetkým jej hlavné mesto Valletta je veľmi obľúbeným turistickým cieľom, každoročne sem prichádza na dovolenku alebo za kultúrou viac návštevníkov ako tu žije obyvateľov.

Valleta je dnes hlavným mestom celej Malty, nie vždy to tak však bolo. Ešte predtým než bola Valletta vôbec postavená, bolo hlavným mestom mesto Birgu. Za vznik Valletty sa zaslúžil veľký majster Jean de la Vallette, vďaka ktorému bolo v roku 1566 mesto oficiálne otvorené. Práve na počesť Jeana de la Vallette nesie dnes hlavné mesto Malty jeho slávne meno. Za konečnú podobu mesta, ako si ho môžeme dnes prezrieť, však vlastne vďačíme architektovi Gerolamo Cassarovi, ktorý nechal vystavať napríklad praktické, pravý uhol zvierajúce ulice.

Do dnešnej doby sa zachovali silné hradby, ktoré už dlho obháňajú celú Valletta. Vystavané boli z obáv proti nájazdu Turkov, tí sa však napadnúť Maltu nakoniec ani nepokúsili. Na Vallette sa nachádza mnoho pôvabných aj historicky hodnotných budov a preto sa milovníci prehliadok palácov či kostolov rozhodne nemusia obávať, že by nevedeli čo s časom.

Valletta je veľmi zaujímavým a rušným miestom, kde má človek možnosť objaviť aj svoje skryté možnosti. Mesto je pôvabné, plné pamiatok, zábavy i odpočinku. Kúsok od samotnej brány do Valletty máte možnosť navštíviť miestne informačné centrum, zaobstarať si mapu a tým si zabezpečiť ďaleko lepšiu orientáciu po meste. Veľkou atrakciou a obľúbeným miestom je Vallettská ulica, tzv Republic Street. Táto dlhá ulica je preplnená obchodíkmi, kaviarňami i reštauráciami. Pre milovníkov nakupovania ja to ideálne miesto.

Počas prechádzky mestom narazíme hneď na niekoľko zelených, upravených záhrad či parkov tvoriace akési malé ostrovčeky pokoja v inak pomerne hlučnom meste. Tieto zelené trávnaté plochy poskytujú miesto mnohým, po odpočinku dychtivým obyvateľom. K dispozícii je mnoho lavičiek, ale aj príroda a prostredie okolo poskytuje príjemné útočisko. Dospelí si sem chodia čítať noviny a ich deti si medzitým hrajú okolo.

Ak sa prejdeme Vallettou, narazíme na Námestie republiky a naskytne sa nám pohľad na dominantné sochu kráľovnej Viktórie. O kus ďalej narazíme na Národnú knižnicu a v prípade potreby odpočinku môžeme posedieť v záhradke niektorej kaviarne ležiaci priamo pri námestí. Ak budeme hľadať tunajšie múzeá, nájdeme ich hneď niekoľko. V Republic Street budete môcť navštíviť Národné archeologické múzeum s veľkým množstvom zaujímavých a unikátnych exponátov. Môžeme tu obdivovať napríklad predmety nájdené z doby bronzovej, modely maltských chrámov a výsledky dávneho sochárskeho umenia.

V Národnom vojnovom múzeu sa naopak naskytne pohľad na výjavy z druhej svetovej vojny. Fotografie i predmety nám pripomenú, čo sa tu dialo a aký to malo dopad na obyvateľstvo. Ďalším je Národné múzeum výtvarného umenia, ktoré disponuje veľkým množstvom umeleckých diel - obrazov, od veľkých európskych umelcov aj od maltských maliarov.

Vo Vallette je toho k videniu naozaj veľmi veľa. Impozantný Palác Veľmajstra nám napríklad ponúkne iste vzrušujúce predstavenie. V tejto budove dnes už sídli parlament a dochádza tu k rôznym dôležitým rokovaním. Palác obsahuje mnoho miestností a špecializovaných sál a jeho prehliadka je veľkým zážitkom. Obdivovať môžeme tiež paláce postavené v 18. storočí, ktorými sú Municipal palace a Parisi palace. Parisi palace bol vo svoje dobe využívaný Napoleonom ako praktické útočisko. V dnešnej dobe sa v ňom nachádza centrum celej maltskej pošty.

Vďaka silnej kresťanskej viere miestnych obyvateľov môžeme navštíviť niektorý z tunajších kostolov. Vo Vallette sa ich nachádza neuveriteľných 32 a tak sa naozaj nemôže stať, že by turista na žiadny z nich nenarazil. Jedným z najstarších je napríklad Jezuitský kostol z 16. storočia. Kostoly väčšinou prešli radom rekonštrukcií a rôznych opráv, vďaka tomu sú vo veľmi dobrom stave. Ďalšie neopísateľné zážitky nám prinesie návšteva Katedrály svätého Jána, ku ktorej sa dostaneme cez Republic Street. Táto katedrála je prekrásne a veľmi starostlivo zdobená a na jej strope sa nachádza úchvatná veľká freska. Vnútri sa nachádza 12 rôznych kaplniek. Jedno z najstarších európskych divadiel predstavuje miestne Manoela Theatre, ktoré bolo podobne ako mnoho starších budov zrekonštruované a teraz ponúka možnosť nahliadnuť do jeho veľkolepého zlatistého interiéru.