Portugalský moreplavec Vasco da Gama sa preslávil počas éry objaviteľských ciest nielen v Európe. Ako prvý kapitán priviedol svoju loď z Európy priamou cestou do Indie. Narodil sa asi medzi rokmi 1460 a 1469 v Sines, mestečku na juhozápadnom pobreží Portugalska, v provincii Alentejo. Niečo málo o jeho ranom živote sa dozvedáme z kníh kronikára Texeira de Aragão. Vasco študoval vo vnútrozemskom meste Évora, kde sa ponoril do problematiky matematiky, navigácie a astronómie. Všetky tieto znalosti sa mu hodili v ďalšom živote.

Prvá výprava

Na svoju prvú cestu vyplával 8. júla 1497 z Lisabonu. Velil posádke 170 mužov rozmiestnených na štyroch lodiach. Expedícia sa vydala po stopách ďalších objaviteľov okolo pobrežia Afriky. Minula ostrov Tenerife a Zelený mys, až sa dostala k Sierra Leone a prekročila pomyselnú hranicu rovníka. Zo správ z ciest Bartolomea Diaza Vasco vedel, že je možné pokračovať po voľnom oceáne a doplávať až k južnému cípu Afriky. Neváhal ani okamih a viedol svoju výpravu až k mysu Dobrej nádeje. Počas 3 mesiacov lode prešli cez 6000 námorných míľ na voľnom mori a zapísali sa do dejín vďaka najdlhšej dobe strávenej na mori bez uzretia pevniny.

Vody Indického oceánu boli Európanom neznáme. Vasco sa rozhodol podstúpiť tento risk a pokračoval ďalej. Oči Portugalcov uzreli prvýkrát prístav Mombasa v Keni, ale námorníci sa stretli s nepriateľským prijatím miestnych obyvateľov.

Vo februári roku 1498 expedícia úspešne doplávala do priateľského prístavu Malindi a stretla sa s indickými obchodníkmi. Vasco využil ich znalosť miestneho prostredia a najal jedného ako lodivoda. S jeho pomocou sa onedlho výprava ocitla v Indii v prístave Calicut. 20. mája 1498 sa Portugalcom podarilo nadviazať kontakt s indickým obyvateľstvom a po dohode s vládcom Zamorinem vznikla aj obchodnej spolupráce medzi Indiou a Portugalskom.

Druhá výprava

12. februára 1502 vyslal portugalský kráľ Vasca da Gamu znova do Indie. Vybavil ho 20 vojnovými loďami s príkazom obhájenia portugalských záujmov na východe. Vasco donútil Zamorina podpísať mierovú zmluvu a upevnil portugalskej postavenie v Indii.

Tretia výprava

Ešte raz musel Gama podniknúť dlhú cestu do Indie. V roku 1524 sa objavili ďalšie problémy a Gama mal nahradiť portugalského miestodržiteľa v Indii Eduarda de Menezes, ale pri zastávke v Afrike ho postihla malárie. Zomrel na Štedrý deň roku 1524 v meste Cochin. Pohreb sa konal v kostole svätého Františka, ale jeho pozostatky boli v roku 1539 vrátené Portugalsku. Na počesť slávneho moreplavca bol v Belému založený kláštor.