Portugalsko

Portugalsko. Krajina, ktorú poznáme najmä ako "malého brata Španielska", či vďaka vínu alebo futbalu... Skrýva však oveľa viac! Portugalsko nepatrí k tradičným dovolenkovým destnáciám a nenájdete ho ani na prvých stránkach katalógov cestovných kancelárií. Je to krajina, ktorá má však neuveriteľné bohatstvo, krajina plná protikladov, čarovných zákutí i rušného života.

Pri ceste do Portugalska ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Portugalska musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od plánovaného dátumu opustenia krajiny.

Porto - Dovolenka v Portugalsku

Porto je druhým najväčším mestom Portugalska. Leží na pravom brehu rieky Douro, ktorá sa práve v týchto miestach vlieva do Atlantického oceánu. Na druhej strane rieky leží mestečko Gaia, ktoré s Portom takmer splýva. Dovolenka v Porte znamená najmä vychutnávanie nezameniteľnej atmosféry tohto svojského mestečka. Mesto preslávili najmä neďaleké vinice, v ktorých dozrieva slávne portské víno.

Portugalská Kuchyňa

Portugalská kuchyňa je veľmi bohatá vďaka mnohým vplyvom, ktoré k tomu po stáročia prispeli hlavne vďaka dobrovoľnej a mnohokrát bohužiaľ aj nedobrovoľnej imigrácii z Ázie, Južnej Ameriky, či Afriky. V každej oblasti môžete nájsť iné špeciality.

Portugalský moreplavec Vasco da Gama sa preslávil počas éry objaviteľských ciest nielen v Európe. Ako prvý kapitán priviedol svoju loď z Európy priamou cestou do Indie. Narodil sa asi medzi rokmi 1460 a 1469 v Sines, mestečku na juhozápadnom pobreží Portugalska, v provincii Alentejo. Niečo málo o jeho ranom živote sa dozvedáme z kníh kronikára Texeira de Aragão. Vasco študoval vo vnútrozemskom meste Évora, kde sa ponoril do problematiky matematiky, navigácie a astronómie. Všetky tieto znalosti sa mu hodili v ďalšom živote.

Loď - doprava v Portugalsku

Do Portugalska sa dá dostať bez väčších ťažkostí lietadlom, autobusom aj vlastným autom. Letenky a cestovné lístky, ak sú zarezervované v dostatočnom predstihu, sa dajú zaobstarať u nízkorozpočtových spoločností aj za veľmi nízke ceny.

Ostrov Madeira - dovolenka v Portugalsku

Madeira patrí k dovolenkovým lokalitám, ktoré nie sú masovo navštevované a práve táto skutočnosť jej dodáva osobité čaro. Tento portugalský ostrov patrí spolu s Porto Santo k hlavným ostrovom madeirského súostrovia. Je vzdialená 545 km od pobrežia Afriky a 978 km od Portugalska.

Podnebie a počasie v Portugalsku

Priemerné teploty sú 13 °C na severe a 18 °C na juhu. Počasie Portugalska je charakteristické vďaka vplyvu Atlantického oceánu. Tento typ počasia sa od kontinentálneho, ktoré je aj u nás, líši tým, že v zime sú nižšie teploty a zároveň vyšší úhrn zrážok a oproti tomu v lete je zrážok o poznanie menej a teplota je vyššia. V lete tak môžu v centrálnej oblasti dosahovať teplotu 30-35 stupňov. Na juhu v Algarve to môže byť ešte o trochu viac. V zime sa teploty pohybujú rôzne.