Porto - Dovolenka v Portugalsku

Porto je druhým najväčším mestom Portugalska. Leží na pravom brehu rieky Douro, ktorá sa práve v týchto miestach vlieva do Atlantického oceánu. Na druhej strane rieky leží mestečko Gaia, ktoré s Portom takmer splýva. Dovolenka v Porte znamená najmä vychutnávanie nezameniteľnej atmosféry tohto svojského mestečka. Mesto preslávili najmä neďaleké vinice, v ktorých dozrieva slávne portské víno.

Mesto je plné spletitých úzkych uličiek a starých budov s typickým motívom fasády – povykladanými kachličkami. Najsilnejšiu atmosféru má historická štvrť Ribeira plná kaviarní a reštaurácií, kde sa sústredí aj nočný život. Centrom štvrte je námestie Praça da Ribeira s fontánou. Na nábreží Cais da Ribeira je niekoľko výletných lodí, z ktorých je jedinečný pohľad na mesto. Štvrť Ribeira bola v roku 1996 zapísaná do zoznamu svetového  kultúrneho dedičstva UNESCO.

Za zmienku stojí železničná stanica São Bento na námestí Praça Almeida Garrett zo začiatku 20. storočia, ktorá patrí so svojimi výtvarnými výjavmi k najkrajším v Portugalsku. Neďaleko stanice sa nachádza Katedrála Sé z 12. storočia, ktorá ukrýva strieborný oltár. Po viacerých prestavbách jej dnes chýba jednotný štýl. Jednou z hlavných ulíc je Avenida dos Aliados vedúca k radnici Câmara Municipal so 70 m vežou. Na jej spodnom konci je námestie Praça da Liberdade so sochou kráľa Pedra IV. Na Rua Fernando Tomás je známa tržnica Mercado do Bolhão s ovocím, zeleninou, mäsom, ale aj súvenírmi a výšivkami. Centrom bánk a luxusných hotelov je dlhokánska  Avenida da Boavista, ktorá vedie až k oceánu.

Náš tip ! Rozhodne si nenechajte ujsť prechádzku po moste Ponte D. Maria Pia, prvom veľkom diele slávneho Gustava Eiffela! Alebo dvojpodlažnom Ponte D. Luís I. a prechádzku po pobreží Atlantického oceánu, kam vás zavedie z centra mesta električka.

Dovolenka v Porte je nezabudnuteľným zážitkom, a to už pri jeho niekoľkodňovej návšteve. Mesto má silnú atmosféru a jeho jediným nedostatkom je fakt, že miestni hovoria zväčša len portugalsky alebo francúzsky.