Juhovýchodné Slovinsko je oblasťou kopcov pokrytých vinicami, malých kostolíkov, hradov a kláštorov. Regióny Dolenjska a Bela Krajina sa rozprestierajú pod horským pásom Gorjanci a poskytujú ako aktívnu tak i pasívnu dovolenku. Možno tu preskúmavať tunajšie pamiatky a obdivovať pitoreskný obrazy krajiny.

Medzi najznámejšie pamiatky patrí renesančný zámok Turjak neďaleká usadlosť Trubar. Obe miesta sú spojené náučným lesných chodníkom. Dovolenku si v tomto regióne možno ozvláštniť výletom do neďalekého Dobrepolje. Ide o veľkú krasovú oblasť so známou jaskyňou Podpeška a najväčší lipovým hájom v Slovinsku. 

Mestečko Ribnica je kolískou drevárstva v oblasti Dolenjska a častým cieľom návštevníkov je tiež hrad Ribnica a jeho etnologické múzeum.

Ďalšia zaujímavá lokalita Kocevje sa nachádza uprostred najlesnatejšej oblasti Európy, kde možno navštíviť Kočevski Rog, pravekú lesnú rezerváciu, preskúmať jaskyne Január a Zelina alebo relaxovať pozdĺž rieky Rinža. Tí, ktorých zaujíma trochu odvážnejšia a neskrotná krajina by mali navštíviť oblasť Kostelsko a hrad Kostol, ktorý stojí nad kaňonom rieky Kolpa a blízkosti sa nachádza vodopád Nežica.

Kto sa chce stráviť dovolenku ešte južnejšie, mal by sledovať rieku Krka. Pri jej prameni narazí na jaskyňu Krška, pozdĺž následne na hrad Žužemberk, jeden z najkrajších na Slovinsku. Rieka Krka dáva mestu Novo mesto, metropole oblasti Dolenjska, jeho charakteristickú podobu. Podobne ako Rím stojí na siedmich kopcoch a ponúka nespočetné množstvo kultúrnych pamiatok a historických monumentov. Rovnako ako mestá Dolenjske Toplice, ostrovné hrad Otočec alebo kúpele Šmarješke Toplice.

Neďaleko sa nachádzajú hory Gorjanci a oblasť Bela Krajina, ktorá je vyhlásená predovšetkým svojou vínnou produkciou a vínnymi cestami. V mestečnách Semič, Metlika alebo Črnomelj možno ozvláštniť svoj dovolenkový pobyt aj ochutnávkou tunajšieho vínka. Poblíž mestečka Metlika sa nachádza Rosalnice a známe miesto zvané "Tri fare", čo je skupina troch gotických pútnických kostolov zo 14. a 15. storočia. Na lesnej čistinke neďaleko dedinky Rožanec sa nachádza chrám zasvätený bohu slnka Mithrasovi z dôb Rímskeho impéria.