Slovinsko

Na jednej strane slnečný svit dlhé obdobie v roku, na druhej strane temnota hlbokých jaskýň, aj taká môže byť dovolenka v Slovinsku. Krátke pobrežie Slovinska dáva prístup k Jadranskému moru a ponúka poznávanie nádherných stredomorských mestečiek a v žiare slnečných lúčov sa na svahoch kúpu olivovníky a vínna réva. Hlboko pod nimi sa však nachádzajú jedny z najkrajších podzemných svetov na planéte - tak sú Slovinci hrdí na svoje jaskyne a krasy.

Rozsiahle zelené horské pláne sa v tomto regióne zrkadlia v nádherných jazerách, rovnako ako blankytne modrá obloha. V zime sa z tejto časti hôr stáva obľúbené dovolenkové a turistické stredisko, v lete tu môžete jazdiť na bicykli alebo prevádzkovať pešiu turistiku.

Ljubjlana - Slovinsko

Priamo v srdci Slovinska leží Ľubľana (nemecky Laibach, slovinsky Ljubljana), historické centrum a hlavné mesto krajiny. Slávna metropola pod slovinskými Alpami je rozdelená riekou Ljubljanica a patrí k hlavným (jednodenným, či viacdenným) destináciám turistov, ktorí sa tu rozhodli stráviť dovolenku v Slovinsku. Ľubľana zďaleka nepripomína klasické západné veľkomestá. História mesta však siaha až ďaleko do doby Rimanov. Kedysi bolo pod názvom EMON centrom provincie Carniola hlavným mestom Napoleonových Illyrských provincií.

Julské Alpy - Slovinsko

Julské alebo tiež Slovinské Alpy sú súčasťou pohoria Alpy, ktoré sa rozkladajú od severovýchodného Talianska až po Slovinsko, sú ideálnym miestom na strávenie horskej dovolenky. Najvyššou horou je Triglav s výškou 2864 m n. m. odkiaľ sa otvára nádherný pohľad na rieky Soča a horné toky rieky Sáva. Medzi nimi leží Triglavský národný park, plný zaujímavých druhov rastlín aj zvierat a zachovalých tradícií kedysi problematického života horských farmárov.

Pomurje je najvýchodnejšou oblasťou Slovinska, susedí s Rakúskom a Maďarskom. Tým, ktorí sa rozhodnú stráviť svoju dovolenku práve tu ponúka príroda plno krásnych zelených polí a kopčekov, rozkladajúcich sa pozdĺž rieky Mura. Na svahoch sa pestuje vinič, krajinu dotvárajú veterné mlyny a možno tu navštíviť i liečivé pramene. Pomurje je pre Slovinsko najväčším poľnohospodárskym regiónom a pohostinnosť miestnych ľudí je vyhlásená.

Juhovýchodné Slovinsko je oblasťou kopcov pokrytých vinicami, malých kostolíkov, hradov a kláštorov. Regióny Dolenjska a Bela Krajina sa rozprestierajú pod horským pásom Gorjanci a poskytujú ako aktívnu tak i pasívnu dovolenku. Možno tu preskúmavať tunajšie pamiatky a obdivovať pitoreskný obrazy krajiny.

Pri ceste do Slovinska ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Slovinska musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od plánovaného dátumu opustenia krajiny.