Prírodné krásy

 • Dolenjska a Bela krajina - dovolenka v Slovinsku

  Juhovýchodné Slovinsko je oblasťou kopcov pokrytých vinicami, malých kostolíkov, hradov a kláštorov. Regióny Dolenjska a Bela Krajina sa rozprestierajú pod horským pásom Gorjanci a poskytujú ako aktívnu tak i pasívnu dovolenku. Možno tu preskúmavať tunajšie pamiatky a obdivovať pitoreskný obrazy krajiny.

 • Dovolenka na Madagaskare

  Alej baobabov

  Nebaví vás klasická dovolenka s all inclusive a vylihovaním pri mori a bazéne? Pokiaľ je fotografovanie vaším koníčkom a ste milovníkom ozajstnej prírody, Madagaskar je práve pre vás. Dovolenka na Madagaskare je nezabudnuteľným zážitkom s fascinujúcim rastlinstvom a živočíšstvom, ktoré príroda formovala izolovane od okolitého sveta po milióny rokov.

 • Dovolenka na ostrove Maurícius

  Príroda na ostrove Maurícius

  Exotických destinácií s peknými plážami a priezračným morom je na svete veľa. Maurícius však medzi nimi určite vyniká, vďaka mimoriadne kvalitným službám. Pokiaľ si chcete splniť svoj životný sen a zažiť naozaj luxusnú dovolenku za výhodnú cenu, Maurícius Vás určite nesklame. Je to skutočný tropický raj v Indickom oceáne.

 • Dovolenka na Zanzibare

  Gueréza červená zanzibarská

  Zanzibar je rozprávkový ostrov v Indickom oceáne. Je to ostrov korenia a tropického ovocia, ostrov nekonečných bielych pláží a azurového mora. Lákadiel ma ostrov viac než dosť. Zanzibar je skutočným rajom pre každého, kto miluje teplé podnebie a kúpanie vo vyhriatom a priezračnom mori. Najlepšie zanzibarské pláže patria určite k tým najkrajším na svete a rovnako neobyčajný je aj jeho podmorský život.

 • Dovolenka v Argentíne

  Argentína je krajina bohatá na rôznorodosť klimatických pásem ovplyvňujúcich rozmanitosť jej vegetatívneho i živočíšneho bohatstva je ako stvorená na dovolenku pre náročného turistu. Argentína (z lat. argentum – striebro) je miestom výrazných rozdielov a exotiky nielen v prírodnom, či klimatickom ponímaní. Hlavná turistická sezóna v Argentíne prebieha v mesiacoch január a február, čiže počas tamojších letných prázdnin, ktoré vytvárajú dobré podmienky pre návštevu južnej časti krajiny. Mesiac júl, je vrcholným zimným mesiacom turistickej sezóny, pričom najpríjemnejším obdobím v subtropických oblastiach je apríl až október.

 • Dovolenka v Tunisku

  Hotelový komplex v Sousse

  Tunisko sa za posledné roky stalo vyhľadávanou dovolenkovou destináciou turistov z celej Európy a vďaka dobre vybudovanej infraštruktúre a mnohostranným turistickým možnostiam atraktívne v každom ročnom období.

 • Foto týždňa (1): Island - Ostrov gejzírov

  Gejzír na Islande, fotografia týždňa

  Prvá fotografia týždňa v roku 2013, tento krát z Islandu, krajiny gejzírov - domnievame sa, vskutku vydarená :) Na Islande sa nachádzajú niektoré z najväčších gejzírov na svete.

 • Foto týždňa (20): Słowiński Park Narodowy v Poľsku

  Slovinský národný park v Poľsku - foto týždňa

  Autorka tejto fotografie Aneta Bednárová strávila svoju dovolenku v 1000 kilometrov vzdialenom Národnom parku v Poľsku, na pobreží Baltského mora pri meste Leba.

 • Foto týždňa (5): Chamonix - Mont Blanc (4 810 m n. m.)

  Chamonix - Mont Blanc, Francúzsko - fotografia týždňa

  Chamonix - Mont Blanc (4 810 m n. m.)... tak, odtiaľto je pohľad týždňa :) Chamonix je známe lyžiarkse stredisko a obec vo Francúzsku, ktoré leží pod úpätím vrchov Mont Blanc a Aiguille du Midi. V roku 1924 sa tu konali zimné olympijské hry.

 • Geografia Bolívie

  Geografia Bolívie

  Bolívia je jednou z mála vnútrozemských krajín Južnej Ameriky. Nachádza sa v jej centrálnej časti obklopená zo severnej a východnej strany Brazíliou, v južnej časti územia susedí s Paraguajom a Argentínou, západnú hranicu zdieľa s Čile a Peru. V minulosti bolo územie Bolívie podstatne väčšie, no vďaka mnohým konfliktom s okolitými krajinami sa postupne zmenšovalo, pričom dôležitý prístup k Tichmu oceánu stratila v roku 1884 po vojne s Čile a dodnes sa táto oblasť považuje za predmet rokovaní medzi oboma krajinami. Hlavným mestom krajiny je Sucre, sídlo vlády je však lokalizované do metropoly La Paz.

 • Grand Canyon

  Tráviť dovolenku neznamená nevyhnutne užívať si ruch veľkomesta, či chodiť po nákupoch. Načerpať pozitívnu energiu a psychicky si oddýchnuť počas dovolenky si môžete v lone čarovnej prírody, ktorá často krát vytvorí miesta, ktoré vám pri ich návšteve vyrazia dych. Takým je aj Grand Canyon, skvost Arizony.

 • Julské Alpy - Slovinsko

  Julské Alpy - Slovinsko

  Julské alebo tiež Slovinské Alpy sú súčasťou pohoria Alpy, ktoré sa rozkladajú od severovýchodného Talianska až po Slovinsko, sú ideálnym miestom na strávenie horskej dovolenky. Najvyššou horou je Triglav s výškou 2864 m n. m. odkiaľ sa otvára nádherný pohľad na rieky Soča a horné toky rieky Sáva. Medzi nimi leží Triglavský národný park, plný zaujímavých druhov rastlín aj zvierat a zachovalých tradícií kedysi problematického života horských farmárov.

 • Mikulov

  mikulov

  Mikulov je malé mestečko, nachádzajúce sa asi 35 kilometrov od slovenských hraníc a kúsok od hraníc s Rakúskom. Žije tu okolo 7 tisíc obyvateľov. Mesto je známe vďaka svojej vinárskej tradícii, ktorú tu začali už Rimania. Ich légie sa zdržiavali neďaleko, v miestach dnešnej vodnej nádrže Nové Mlýny.

 • Národné parky v Keni

  Keňa je známa aj vďaka svojim národným parkov a prírodným rezerváciám. Patrí sem napríklad národné parky a rezervácie ako Masai mara, Amboseli alebo Tsavo. V týchto parkoch možno obdivovať zebry, žirafy, antilopy, slony, leopardy a ďalšie zvieratá, ktoré poznáme zo zoologických záhrad.

 • Ostrov Nosy Be

  Ostrov Nosy Be je vulkanický ostrov, ktorý je obklopený nádhernými piesčitými plážami. Omámi Vás tu vôňa kanangy vonnej (ylang-ylang), ktorej silice sa používajú na výrobu parfumov. Môžete si tu vychutnať rum pálený v miestnych továrničkách. Nosy Be sa nachádza na severe ostrova Madagaskar.

 • Ostrov Sal - najnavštevovanejšia turisticá destinácia na Kapverdoch

  Ostrov Sal, kapverdské ostrovy

  Z výšky, keď prelietate nad ostrovom Sal (ktorý je mimochodom dosť podobný zmenšenej mape Afriky) máte dojem, že vidíte dosť nehostinné miesto – púšť. Hneď ako pristanete, prvé čo Vás zaujme budú Espargošské pyramídy – dva homoľovité kopce sopečného pôvodu, ktoré Vás presvedčia, že ste skutočne v Afrike.

 • Plitvické jazerá

  Plitvické Jazerá - dovolenka Chorvátsko

  Častým a veľmi obľúbeným spestrením cesty k moru v Chorvátsku, alebo výletom počas dovolenky, či na spiatočnej ceste, je zastávka na Plitvických jazerách. Tie však ponúkajú omnoho viac, ako sa dá za jeden deň stihnúť.

 • Pobrežie Slovinska a kras

  Na jednej strane slnečný svit dlhé obdobie v roku, na druhej strane temnota hlbokých jaskýň, aj taká môže byť dovolenka v Slovinsku. Krátke pobrežie Slovinska dáva prístup k Jadranskému moru a ponúka poznávanie nádherných stredomorských mestečiek a v žiare slnečných lúčov sa na svahoch kúpu olivovníky a vínna réva. Hlboko pod nimi sa však nachádzajú jedny z najkrajších podzemných svetov na planéte - tak sú Slovinci hrdí na svoje jaskyne a krasy.

 • Pokojná dovolenka na ostrove Boa Vista - Kapverdy

  Boa Vista, Kapverdy

  Ostrov Boa Vista je väčší než ostrov Sal a hoci je čo do morfológie podobný Salu, v mnohých smeroch je značne odlišný. Na Boa Viste zažijete väčší pokoj, ako je tomu na ostrove Sal. Ľudia sú tu tiež odlišní – sú viac tradičnejší a hektickosť turistického centra, akým je Santa Maria na ostrove Sal, tu určite nepoznáte. Okrem iného sú tu i lacnejšie služby a niekedy až dosť výrazne.

 • Pomurje - dovolenka Slovinsko

  Pomurje je najvýchodnejšou oblasťou Slovinska, susedí s Rakúskom a Maďarskom. Tým, ktorí sa rozhodnú stráviť svoju dovolenku práve tu ponúka príroda plno krásnych zelených polí a kopčekov, rozkladajúcich sa pozdĺž rieky Mura. Na svahoch sa pestuje vinič, krajinu dotvárajú veterné mlyny a možno tu navštíviť i liečivé pramene. Pomurje je pre Slovinsko najväčším poľnohospodárskym regiónom a pohostinnosť miestnych ľudí je vyhlásená.

 • Potápanie v Červenom mori v Egypte

  Koralový útes, Červené more, Egypt

  Červené more, miestne koralové útesy a vraky potopených lodí každým rokom lákajú tisíce potápačov z celého sveta a to nielen tých, ktorí majú s potápaním bohaté skúsenosti. Vďaka veľkému množstvu potápačských centier sa s nádherným podmorským svetom môžu zoznámiť aj úplní začiatočníci.

 • Ras Mohamed - národný park v Egypte

  Ras Mohamed - koralový útes Yolanda

  Ras Mohamed sa nachádza 30 km od Sharm el Sheikhu a patrí k najkrajším z piatich sinajských národných parkov. Práve tu sa nachádzajú tie najkrajšie útesy Červeného mora, ktoré máte možnosť spoznať počas Vašej dovolenky.

 • Serengeti - národný park v Tanzánii

  Žirafa v národnom parku Serengeti

  Na východnom pobreží strednej Afriky sa rozprestiera 13. najväčšia krajina Afriky - Tanzánia, ktorá na svojom rozsiahlom území skrýva asi najznámejší africký národný park Serengeti. Park bol založený v roku 1951 a od roku 1981 je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Každoročne navštívi oblasť Serengeti niekoľko 100 tisíc turistov. Národný park Serengeti je súčasťou nepretržitého chráneného územia, do ktorého okrem samotného národného parku patria i chránená oblasť Ngorongoro, chránené územia Maswa, Loliondo, Grumeti, Ikorongo a rezervácia Masai Mara v Keni.

 • Základné informácie o Chile

  Základné informácie o Chile

  Chile, štátnym zriadením republika, (oficiálny názov Repúplica de Chile) sa rozprestiera v juhozápadnej časti Južnej Ameriky, na pobreží Tichého oceánu. Krajina sa tiahne od najsuchších miest na Zemi na severe až po masívne ľadovcové polia na juhu. Severnú hranicu zieľa s Peru, východnú s Bolíviou a Argengentína. Celú západnú hranicu tvorí pobrežie Tichého oceánu. Hlavným a súčasne najväčším mestom krajiny je Santiago (Santiago de Chile). Najvyšším vrchom je Ojos del Salado, týčiaci sa do výšky 6 893 m nad morom, nachádzajúci sa na hranici s Argentínou. Na severe je podnebie horúce a suché ja juhu veľmi chladné.

 • Základné informácie o ostrove Maurícius

  Sedemfarebné duny v Chamarel

  Maurícius sa nachádza v Indickom oceáne medzi 56°-63° východnej dĺžky a 10°-20° južnej šírky približne 900 kilometrov východne od Madagaskaru. Ostrov je vulkanickeho pôvodu, preto tu prevažuje hornatý povrch. Najvyšším bodom je Piton de la Petite Riviére Noire s výškou 828 m n.m. Prvý písomný záznam o objavení ostrova pochádza od arabských moreplavcov z roku 975 nášho letopočtu. V roku 1507 sa na ostrov doplavili Portugalci, tí ale nemali záujem ostrov osídliť. Až v roku 1598 pritiahol pozornosť Holanďanov, tí ho pomenovali po ich panovníkovi, princovi Mauriceovi Van Nassau. Zaujímali sa hlavne o ebenové drevo, ktoré bolo v Európe vysoko cenené.

 • Základné informácie o Tanzánii

  Slon v národnom parku Serengeti

  Tanzánia sa nachádza na východnom pobreží Afriky. Na západe hraničí s Konžskou demokratickou republikou, na severe s Ugandou. Severovýchodnú hranicu zdieľa s Keňou, južnú s Mozambikom a juhozápadnú so štátmi Zambia a Malawi.Východnú hranicu tvorí pobrežie obmývané Indickým oceánom. Tanzánia vznikla zlúčením nezávislých štátov Tanganika a Zanzibar.