Mesto Luxor sa pôvodne nazývalo Théby, čo bolo jedno z hlavných miest starého Egypta. Východný breh Nílu v týchto miestach symbolizoval život, západné bol symbolom smrti. Z toho dôvodu si ho egyptskí panovníci volili za miesto, kde budovali svoje hrobky. Na západnom brehu sa teda nachádzajú Memnonove kolosy, chrám kráľovnej Hatšepsut, Údolie kráľov a Údolie kráľovien. Na východnom brehu sú zase dominantami prekrásne chrámy Karnak a Luxor.

Tiež tu môžete navštíviť tunajšie múzeum, ktorého zbierky sú považované za druhé najlepšie po Káhire. Menej významné je tu múzeum mumifikácie.

Chrám v Luxore je podstatne menší ako Karnak, má ale dosť podobnú výzdobu. Má tiež peknú stĺpovú sieň. Vnútri chrámu je zaujímavá mešita z 11. storočia. Chrám je veľmi často zdobený reliéfmi a veľkými sochami. Odtiaľ pochádza Obelisk, ktorý Egypt daroval Francúzsku, ktoré ho vztýčilo na námestí Concorde v Paríži. Francúzsko naopak dalo Egyptu hodiny, ktoré sú v Alabastrovej mešite v Káhire, ale nefungujú. A od tej doby sa obe krajiny dohadujú, kto tie hodiny rozbil.

luxor-egypt-wikiChrám v Luxore | "LuxorTemple1" by Spitfire ch - Own work. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons

Severne od Luxoru, po prúde rieky Níl leží jeden z najzachovalejších egyptských chrámov Dendera. Je zasvätený bohyni Hathor, ktorá býva zobrazovaná v podobe kravy, alebo ženy s kravskou hlavou, či kravskými ušami. Nájdete tu zachovalé interiéry a môžete tiež vystúpiť na strechu odkiaľ je zaujímavý výhľad. Podobne ako vo všetkých chrámoch aj tu je pekná stĺpová sieň. Navyše si môžete prezrieť vyobrazenie mumifikácie Osirisa a zverokruh. Ak pôjdete z Luxoru autobusom do Hurghady, je možné po ceste navštíviť mesto Quen s tradičnou výrobou keramiky. Tiež je tu mešita, ktorú považujú za najvýznamnejšiu na juhu Egypta.