Provincia Noord – Holland je jednou z najatraktívnejších oblastí celého Holandska. Práve v tejto provincii sa okrem hlavného mesta Amsterdamu nachádza aj starobylé mesto Alkmaar s legendárnym syrovým trhom, s múzeom syrov a múzeom piva. Strediskom provincie je Haaarlem, ležiaci v oblasti pestovania cibuľovitých kvetín.

Turistami navštevovaná je aj svojrázna bývala rybárska osada Volendam. V historickom meste Naarden sa nachádza hrob J. A. Komenského. Amsterdam je hlavné mesto, ktoré ponúka nielen modernú zábavu, vôňu marihuany a hašišu z coffe shopov, ale aj starobylé múzea. Medzi najznámejšie patria Rijksmuseum, múzeum Vincent-a van Gogh-a, múzeum Rembrandt-a van Rijn-a, múzeum voskových figurín Madame Tussaud, námorné múzeum, múzeum sexu, alebo múzeum hašišu. Za zmienku stojí aj Coster Diamonds – brusiareň diamantov a Dierentuin Artis – zoologická záhrada, kde sa nachádza 8000 zvierat, zoologické múzeum, geologické múzeum a tiež planetárium a akvárium. Jednou z najvýznamnejších pamiatok je Koniklijke paleis Amsterdam – kráľovský palác.

Zuid – Holland je druhou z provincií tvoriacich historické jadro Holandska. Na malom priestore sa tu nachádza mnoho väčších miest – den Haag, Rotterdam, Dordrecht. Neďaleko den Haagu sa nachádza univerzitné mesto Leiden, kedysi centrum obchodu so súknom a druhé najvýznamnejšie mesto v zemi. Stále populárnejším prímorským kúpeľným letoviskom je Noordwijk a blízko neho aj známy kvetinový park Keukenhof. Pár kilometrov od Dordrechtu stojí devätnásť historických veterných mlynov z 18. storočia – Kinderdijk.

Den Haag je sídlom najvyšších štátnych inštitúcii – vlády, parlamentu a kráľovnej. Jeho hlavnou atrakciou je teda komplex starobylých budov, kde tieto inštitúcie sídlia. Turistov najviac láka Binnenhof s nádvorím Buitenhof a Rytierskou sálou, v ktorej prebieha každoročné otváranie parlamentu holandskou kráľovnou. Tá býva v rezidencii Paleis Huis ter Bosch, zo 17. storočia. Len pár kilometrov od den Haagu leží bývalá rybárska osada Scheveningen s najväčším holandským akváriom. Neďaleko od nej sa rozprestiera jedna z najobľúbenejších holandských atrakcií – Madurodam, slávne mesto zmenšenín. Rotterdam je mestom moderných atrakcií. Z lode Spido tu môžete vidieť ako pracuje najväčší prístav na svete. Históriu stavby lodí a rozvoj prístavu pripomína Námorné múzeum umiestnené priamo v centre mesta.

Za návštevu stojí tiež pozoruhodná zoologická záhrada a veža Euromast, z ktorej môžete pozorovať mesto z výšky 183 metrov. Z veže je vidno aj Kijk-Kubus, avantgardný projekt ultramoderných obytných kociek. Jednou z najznámejších turistických atrakcií je výstava kvetín v meste Zoetermeer. Zoetermeer je známy ako zelené mesto. V severnej časti leží rekreačná zóna Noord Aa, ktoré poskytuje skvelú možnosť pre opaľovanie sa na pláži, windsurfing, alebo plachtenie po jazere Zoetermeer. Kopcovitý Westerpark je zase obľúbenou rekreačnou zónou pre cyklistov a kajakárov. K dispozícii sú i plavárne, športové štadióny a profesionálne 18 jamkové golfové ihrisko. Pre milovníkov zimných športov je v meste vybudovaný Westpark, s možnosťou cezpoľného lyžovania. Športové centrum princa Willema Alexandra je miestom pre korčuľovanie, hokej a curling. Záujemcovia si môžu zašportovať na lyžiarskych trasách v SnowWorlde. Aj keď je Zoetermeer moderné rozvíjajúce sa mesto, uchováva si zaujímavé historické objekty. V starom centre mesta je možné obdivovať napríklad Starý kostol s vežou, pochádzajúci z roku 1642. Ale aj farmy, gazdovstvá, vodná veža či vodný mlyn neustále pripomínajú minulosť.

Zeeland je najjužnejšia holandská provincia. Sú tu ideálne podmienky pre vodné športy a dovolenky. Strediskom provincie je mesto Middelburg, v ktorom v minulosti prekvital obchod so súknom. Ďalším historickým, obchodným a prístavným mestom je Veere, ktorý si aj dodnes uchováva svoj stredoveký charakter.

Friesland leží na severe Holandska. Je osobitou provinciou s vlastnou históriou, kultúrou a vlastným jazykom. Strediskom je mesto Leeuwaarden, kde sa nachádza Friske múzeum.

Groningen je spolu s Frískom najsevernejšou provinciou. Strediskom je rovnomenné mesto – Groningen, ktoré je najľudnatejším sídlom celej severnej časti Holandska. Je to univerzitné mesto s rôznymi architektonickými pamiatkami. Väčšina turistov sme prichádza za veľmi moderným múzeom vystavenom na umelom ostrove. Jeho tri sklenené, hliníkové a tehlové pavilóny obsahujú archeologické a remeselné zbierky. Gelderland je známy hlavne vďaka Burger's Zoo a jej akváriu, ktoré je druhé najväčšie na svete. V tejto rozmanitej provincii leží aj najrozsiahlejší národný park – Hoge Veluwe s veľkou sieťou cyklistických chodníkov.

Najznámejším mestom v provincii Limburg je predovšetkým historický Maastricht. Nachádza sa tu najstaršie zachovaná mestská brána v Holandsku – románsky Helpoort a nádherný gotický kostol St.Janskerk. Turisticky najvďačnejšia je pevnosť Fort St. Pieter prepojená rozsiahlym 200 km dlhým systémom podzemných chodieb. Thorn je malebné starobylé mestečko známe svojim kláštorom a gotickým kostolom s barokovým interiérom. V tejto najjužnejšej provincii leží tiež najvyššie mesto Holandska – hraničný bod troch zemí De Vaalserberg (322,5 m.n.m.). Ďalšou atrakciou Limburska sú jedny z najkrajších záhrad v Európe – Zámocké záhrady Arcen.

Noord Brabant je podobne ako Limburg katolíckejšie ako ostatné holandské provincie. Hlavným mestom je Den Bosh, rodisko maliara Hieronyma Bosha. V provincii leží rozsiahly, medzinárodne známy zábavný park Efteling, ktorý ročne navštívia 3 milióny ľudí. Najväčším mestom je moderný, priemyselný Eindhoven, ktorý je plný modernej architektútry. Mesto Breda zase ponúka mnoho historických pamiatok – gotický kostol Panny Márie so zvonkohrou a rokokovú radnicu s cenným interiérom.

Najmladšou provinciou, existujúcou necelých dvadsať rokov v Holandsku je Flevoland. Bola založená v roku 1986 na vysušenej pôde. Nachádza sa tu zaujímavé Nieuw Land Poldermuseum poskytujúce informácie o vysušovaní a zúrodňovaní bývalého dna Zuiderzee a tiež Batavia Yard – kde sa dá zoznámiť s tradičnou stavbou lodí v Holandsku. Centrom provincie je moderné mesto Dronten.

Utrecht je provincia starobylých hradov a vstupnou bránou do srdca Holandska. Rozkladá sa pár kilometrov do všetkých strán okolo svojho rovnomenného hlavného mesta. Utrecht je mesto, kde sa prekrýva staré s moderným. Stred mesta tvorí Chrámové námestie s katedrálou s najväčšou vežou v Holandsku. Múzeum Catharijneconvent ponúka jedinečnú expozíciu cirkevných pamiatok a dejín kresťanstva a jeho kultúry v Holandsku. V rámci návštevy múzea je možnosť si pozrieť tiež kostol Sv. Kataríny s kláštorom. V Utrechte je zaujímavá univerzitná botanická záhrada Fort Hoofddijk, ktorá patrí k najväčším v Holandsku. Okolie mesta je plné starobylých hradov.

Provincia Drenthe leží na severovýchode Holandska. Aj dodnes je vyslovene poľnohospodárskou provinciou. Hlavným mestom je Assen, ktorý je známy predovšetkým svojim múzeom, kde je vystavený údajne najstaršie zachovaný dopravný prostriedok – Passeova loď

Overijssel nadväzuje na Drenthe nielen geograficky, ale aj charakterom krajiny. V provincii sa rozkladajú rozsiahle parky a sady. Najzaujímavejšou atrakciou sú „holandské Benátky" – Giethoorn, ktorého domy možno navštíviť len pomocou loďky. Najväčším mestom provincie je zelené, univerzitné mesto Enschede, ktoré leží blízko nemeckých hraníc. Hlavným strediskom je však Zwolle.