Madeira patrí k dovolenkovým lokalitám, ktoré nie sú masovo navštevované a práve táto skutočnosť jej dodáva osobité čaro. Tento portugalský ostrov patrí spolu s Porto Santo k hlavným ostrovom madeirského súostrovia. Je vzdialená 545 km od pobrežia Afriky a 978 km od Portugalska.

Dovolenkujúcim ponúka 741 km² a priaznivé klimatické podmienky sú ako stvorené pre celoročný pobyt tu. Ortuť teplomera dosahuje 20 ° C v zime, v lete je priemerná teplota vzduchu cca 24 ° C. Teplota vody sa pohybuje od 17 ° C v zime po 23 ° C v lete. Navyše pobrežné vody neustále otepľuje Golfský prúd. Z 260.000 stálych obyvateľov ich rovných 120.000 žije v hlavnom meste ostrova - Funchal.

Na ostrove je tiež pamätané na športovo založených návštevníkov, ktorí radi trávia dovolenku aktívne. Madeira je rajom pre vyznávačov turistiky a svojim návštevníkom ponúka nádherné scenérie v horách vnútrozemia. Z najvyšších vrcholov ostrova Pico Ruivo a Pico do Arieiro je nezabudnuteľné sledovať okolitú krajinu.

Ak dávate prednosť iným druhom športu, ponúka sa Vám možnosť vyskúšať paragliding, horské bicykle, jazdu na koni, tenis, či pre odvážnejších - zdolať skalnú stenu. Nezabudlo sa ani na vyznávačov golfu. Ostrov má dve golfové ihriská. Santo da Serra je umiestnené v lese, takmer 700 m nad morom a pravidelne hosťuje významné európske turnaje. Druhé ihrisko bolo otvorené v roku 1993, iba 15 min. jazdy od hlavného mesta Funchal.

Samozrejmosťou pre Madeiru je nepreberné množstvo vodných športov napr: vodné lyže, surf, wind surfing, potápanie, vodný skúter, parasailing, plachetnice, vodný banán a mnohé iné. Výborné sú aj podmienky na rybolov.

Pre dovolenkujúcich milovníkov histórie je ako stvorené hlavné mesto Madeiry – Funchal – vojim malebné prístavné mesto s prekrásnou plážovou promenádou. Z pobrežnej strany je chránené sopečnými úbočiami a v úzkych dláždených uličkách sa týčia domy s balkónmi, zatiaľ čo na strmých kopcoch nad mestom sú rozosiate biele vily. Hoci sa tu nestavajú žiadne výškové budovy, je Funchal turistickým centrom ostrova. Za pozornosť určite stojí centrum mesta, kde sú k videniu prekrásne stavby, kostol a múzeá.

Canico

Canico do Baixo bola kedysi malá dedinka, kde si prevažne zámožní cudzinci zaobstarali svoje prázdninové sídla a počas niekoľkých rokov sa z malej dedinky stalo rezidenčné centrum plné krásnych víl a kvalitných hotelov vhodných aj pre najnáročnejších dovolenkujúcich.

Dedinka sa nachádza 12 km východne od hlavného mesta Funchal a 8 km od letiska Santa Catarina. Ide o druhé najväčšie turistické centrum na ostrove. Medzi Canico a Funchalom funguje mestská hromadná doprava, či taxi. Takmer každý hotel má pre svojich klientov dopravu do centra Funchalu minibusom zdarma.

Funchal

Hlboká prírodná zátoka Funchalu sem prilákala prvých osadníkov už v 15. storočí. Historické jadro mesta nad zálivom sa pýši krásnymi vládnymi budovali a nádhernými súkromnými domami. Nie náhodou ho návštevníci pomenovali Malý Lisabon.

Atrakcie na Funchal:

  1. Západná časť * tzv turistická zóna - tu sa nachádzajú všetky väčšie hotely
  2. Východná časť - Zona Velha (Staré mesto) * malé rybárske domčeky, z ktorých niektoré boli upravené na rušnej reštaurácie.
  3. Centrum - Centrum sa vyznačuje historickými budovami a luxusnými obchodmi. Nachádza sa tu katedrála Sé z 15. Storočia, Museu de Arte Sacra, palác z 19. storočia Quinta das Cruzes, kde sa je múzeum úžitkového umenia. Ďalej tu uvidíte kostol Convento de Santa Clara, kde sa nachádza hrobka Martina Zarco, botanickú záhradu a vinársky pivnica sv. Františka (Adegas de Sao Francisco), kde môžete ochutnať výborné víno. Samozrejme tu nechýba ani tržnica (mercado dos Lavradores), ktorá má tri poschodia a nájdete tu nepreberné množstvo tropického ovocia, kvetín, rýb a prúteného tovaru. Všetky tri oblasti sú prepojené prímorskou promenádou Avenida do Mar. Pri promenáde sa nachádza prístav jácht s rybími reštauráciami, ktorý je ideálny na večerné prechádzky.