Ak túžite vidieť Kartágo, potom si prečítajte históriu Tuniska. Bez nej totiž význam Kartága nikdy nemôžete doceniť. Prečítať si históriu tohto mesta (a tým pádom spoznať i dejiny Tuniska), je zaujímavo strávená chvíľa, ktorá človeka veľmi obohatí. Trebírs i počas leňošenia na tuniskej pláži počas Vašej dovolenky. Dnešné Kartágo, alebo aspoň to, čo z neho zostalo, je "Rímske Kartágo". Rímske Kartágo bolo vystavené na troskách punského Kartága v dobe po 3. púnskej vojne. Z toho "punského" sa nezachovalo prakticky nič.

Kartágo je právom považované za jednu z najzaujímavejších historických pamiatok celého Tuniska. Jeho meno je odvodené z fenického spojenia "Qart Hadašt" znamenajúceho "Nové mesto". Zrod Kartága sa datuje do roku 814 pred nl., kedy sem dorazili fénickí kolonizátori z mesta Tyru, dnešného mesta Tunis. V priebehu 6. storočia pred nl. sa potom Kartágo stalo veľmocou Stredomoria.

Ak vás baví rímska história, mali by ste Kartágo určite navštíviť. Vykopávky, ktoré môžete navštíviť, sú prevažne z vrcholného rímskeho obdobia. Medzi najzaujímavejšie objekty patria Antoniove kúpele, rímske vily, divadlo a chrám sv. Cypriána.

Ruiny v KartáguRuiny v Kartágu

V tejto dobe, dobe rozkvetu Kartága, však usilovali o dominantné postavenie v Stredomorí Gréci a ďaleko obávanejší Rimania. Práve rímske vojská po sérii púnskych vojen mesto spustošili ako akt pomsty za slávny Hannibalov pochod cez Alpy.

Za vlády Julia Caesara bolo Kartágo opäť osídlené a čiastočne rozšírené. Stalo sa tak hlavným mestom rímskej provincie Afriky a tretím najdôležitejším mestom rímskej ríše. Na prelome 5. storočia bolo poničené nájazdmi Vandalov a za arabského vpádu počas 7. storočia bolo zničených úplne. Spomienkou na ne je len pár archeologických vykopávok.

Ak si chcete prezrieť oveľa zachovalejšie pamiatky, zavítajte do Národného múzea Kartága. Nachádza sa v bývalom kláštore Peres blancs. Sú tu vystavené rôzne amulety, strach naháňajúce masky, náhrobky, urny a množstvo ďalších podivností. Rovnako tak je tu pre Vás aj múzeum Bardo.

Čo zostalo z punského Kartága:

  • Púnske obetisko - Nájdete ho v ulici Rue Hannibal a nesie názov Tophet. Toto obetisko vraj vzniklo kvôli domnienke Pune, že príčinou všetkého nešťastia je hnev dvoch božstiev - Baal a Tanita. Bohmi si preto chceli uzmieriť. Aby to zvládli, obetovali svoje vlastné deti. Hovorí sa, že ich najprv zahrdúsili a potom ich hodili do ohňa. Keď zhoreli, zobrali popol, dali ho do urien a tie uložili v obetisku - tophete. Ťažko povedať, či je to pravda alebo nie. Skutočnosťou zostáva, že bolo zatiaľ objavených nad 50 000 urien...
  • Púnska štvrť - Rozkladá sa na úpätí pahorku Byrsa, ale zrejme z nej moc nadšení nebudete. Archeológovia tu totiž "čosi" objavili (to "čosi" sú základy púnskych stavieb), ale bežný turista z toho moc múdry nie je. Pod tým, čo tu je vykopaná, si väčšinou nedá predstaviť nič konkrétne.

Čo zostalo z Rímskeho Kartága

  • Antoniove kúpele
  • rímske vily
  • divadlo
  • chrám sv. Cypriána