Hurghada je jedno z najväčších egyptských turistických centier v oblasti Červeného mora. Ponúka ideálnu kombináciu kvalitných turistických služieb a prírodných krás. Čakajú tu na vás dlhé piesočnaté pláže, koralové útesy, teplé podnebie a mnoho ponúk výletov ku staroegyptským pamiatkam.

Hurghada, arabsky Al-Gurdaga, je pomerne mladé prímorské letovisko a bolo založené v 20. rokoch minulého storočia. Obyvatelia, ktorí tu žili, sa živili predovšetkým rybolovom. Od roku 1980 tu začali investovať Američania, Európania a egyptská smotánka. Pôvodná malá rybárska dedinka s niekoľkými tisícmi obyvateľmi sa pomaly začala premieňať v prímorské letovisko.

Hurghada ponúka piesočnaté pláže, krásne more, koraly, ale aj dobrú polohu v rozumnej vzdialenosti od staroegyptských pamiatok. Má ideálnu polohu pre výlety k chrámom v Karnaku a Luxore, k chrámu kráľovnej Hatšepsut alebo k pohrebiskám do Údolia kráľov a kráľovien.

Hurghada - hotelové komplexyHotelové komplexy v južnej časti Hurghady - "Hurghada Hotels R02" by Marc Ryckaert (MJJR) - Own work. Licensed under CC BY 3.0 via Wikimedia Commons

V Hurghade žije asi 60 000 tisíc obyvateľov a ďalších viac ako 20 000 prisťahovalcov bez oficiálneho povolenia na pobyt, predovšetkým z miest v hornom Egypte z oblasti údolia Nílu. Podľa niektorých štatistík viac ako 20% obyvateľov Hurghady tvoria cudzinci, ktorí v Hurghade v posledných rokoch kupujú vo veľkom nehnuteľnosti. Ešte pred nedávnom tu bolo len niekoľko málo obchodov so suvenírmi a miestnymi reštauráciami. Teraz tu nájdete nepreberné množstvo obchodov, reštaurácií, diskoték a pod.. Každý mesiac navštívi Hurghadu viac ako 120 000 turistov a toto číslo neustále stúpa.

Pobrežie Hurhady má vyše 90 km. Do tzv. Hurghádskej riviéry patrí aj 25 km severne vzdialená El Gouna, staré centrum El Dahar, nové centrum Sakkala, hotelová zóna tiahnuca sa na juh v dĺžke 20 km, oblasť Makadi, zátoky Soma Bay a smerom na juh je jej poslednou časťou Safaga (60 km).

Nachádza sa tu viac ako 160 hotelov a každým rokom pribúdajú ďalšie. Sú tu i 4 a 5 hviezdičkové hotely, ktoré sú schopné uspokojiť aj tých najnáročnejších klientov a ich personál je pripravený pre svojich klientov "zniesť modré z neba" počas ich dovolenky.

V Hurghade sa nachádza medzinárodný prístav, z ktorého takmer každý deň odchádza rýchla loď do Sharm El Sheiku na Sinajskom polostrove a tiež trajekty do Saudskej Arábie. Hurghada je veľmi dobrým východiskovým cieľom pre výlety do Káhiry a Luxoru, ale aj pre časovo menej náročné výlety umožňujúce spoznať jej okolie a život miestnych obyvateľov. Je tiež obľúbeným cieľom potápačov, ktorí chcú svoju záľubu spojiť počas dovolenky aj s poznaním histórie krajiny.