Keňa je známa aj vďaka svojim národným parkov a prírodným rezerváciám. Patrí sem napríklad národné parky a rezervácie ako Masai mara, Amboseli alebo Tsavo. V týchto parkoch možno obdivovať zebry, žirafy, antilopy, slony, leopardy a ďalšie zvieratá, ktoré poznáme zo zoologických záhrad.

Viacero národných parkov ponúka tiež možnosti pre pešiu turistiku, kde sa dajú realizovať rôzne túry a spoznať prírodu skutočne veľmi z blízka. Turisti, ktorí sa rozhodli pozrieť si krásy prírody po vlastných nohách tak majú možnosť zoznámiť sa s opicami, zebrami, slonmi, vtákmi a inými zaujímavými zvieratami a rastlinami.

Tsavo East a Tsavo West

Národné parky Tsavo East a Tsavo West tvoria jednu z najväčších afrických chránených rezervácií, ktoré sa rozkladajú na tisícoch kilometrov štvorcových čistej divočiny. Celé Tsavo je rozdelené na východ a západ historickou železnicou a hlavnou cestou, ktorá spája Nairobi a Mombasu.

Pri safari je tu možné zbadať veľké skupiny slonov, pokrytých červeným prachom, žirafy, zebry a rôzne druhy antilop, paviánov a buvolov. Pokiaľ budete mať šťastie tak je možné vidieť aj nosorožcov, levov a ďalšie druhy. Tsavo je tiež rajom veľkého množstva vtákov.

Nezabudnuteľným zážitkom je zástavka vo Voi Safari Lodge, nachádzajúca sa na kopci s nádherným výhľadom na do okolitej krajiny. Z miestnej reštaurácie môžete pozorovať zver, ktorá sa prichádza napiť k umelo vytvorenému jazierku. Za návštevu stoja tiež prameňe Mzima Springs v Tsavo West, ktoré produkujú takmer 200 mil. litrov pramenitej vody denne. Tu bola pôvodne vybudovaná „pozorovateľňa“ s výhľadmi, cez ktoré môžete sledovať hrochy z bezprostrednej blízkosti.

Tieto pramene vytvárajú prirodzenú oázu paliem, ktoré sú plné vodného vtáctva. Obidva parky sú ideálne pre všetkých, ktorí chcú v pokoji objavovať krásy prírody. Vďaka ich rozľahlosti tu stretnete len málo turistov, ale tiež koncentrácia zveri je preto menšia.

Masai Mara

Juhozápadná Keňa je domovom Masajov – silného a nezávislého kmeňa, ktorý si stále udržuje vlastné tradície ako súčasť svojho každodenného života. Podľa svojej tradície nie sú Masajovia častými lovcami, ale žijú skôr v harmónii s divočinou a prírodou, ako súčasť ich bežného života. Táto úžasná kombinácia človeka s divokou prírodou vytvára veľmi unikátnu oblasť – Masai Mara.

Masai Mara nadväzuje na známy park Serengeti a je považovaná za najkrajšiu rezerváciu v Afrike. Rozľahlé pláne sú domovom mnohých zvierat. Možno tu nájsť napríklad zebry, gazely, žirafy, opice, slony, byvoly, ale napríklad aj hrochy alebo krokodíly. Samozrejmosťou sú početné druhy vtáctva.

Národný park Masai Mara je tiež každoročne dejiskom nezabudnuteľného predstavenia – migrácie zvierat. Od júla do októbra sa každoročne viac ako 1,3 milióna kusov zveri sťahuje z Tanzánie na sever, za dažďom a pastvinami. Pri prekračovaní rieky Mara bojujú s prúdom vody a čelia hladným krokodílom, ktoré čakajú na oslabené kusy zvierat. Celé stáda sú potom sprevádzané loviacimi šelmami, kto ktorým okrem levov patria aj hyeny, gepardy a šakaly.

Národný park Amboseli

Amboseli je miestom širokých suchých plání a močiarov, ktoré sú domovom veľkých skupín slonov. Z Amboseli sa ponúka nádherný pohľad na Kilimandžáro – najvyššiu horu Afriky. Kilimandžáro síce leží v Tanzánii, ale najkrajší výhľad na jeho zasnežený vrch je údajne práve z národného parku Amboseli.

Celý park má rozlohu asi 400 km² a jeho južné hranice sú práve s hranicou Tanzánie. Môžete tu pozorovať nielen slony, ale aj tiež napríklad zebry, antilopy, alebo gepardov.