Dovolenkové letovisko´a súčasne mesto Bizerte sa nachádza na severnom pobreží Tuniska, 66 km od hlavného mesta Tunis a 15 km od Cap Blanc, najsevernejšieho bodu Afriky. Je to významný prístav a štvrté najväčšie mesto v Tunisku.

Z mesta smerom k Bielemu Mysu (Cap Blanc) sa tiahne dovolenkárom veľmi známa asi 5 km dlhá pláž Corniche. Veľkú časť tejto pláže zabrali miestne hotely, ale stále je tu dosť miesta aj pre ostatných návštevníkov.

Ďalšie pláže nájdete východne od mesta. Na západ od Bizerte sa nachádza Koralové pobrežie s mnohými skrytými plážami. V minulosti sa koraly hromadne zbierali, ale dnes sú ohrozené.

Prístav v Bizerte, TuniskoPrístav v Bizerte, Tunisko - "BizerteKasba" by O.Mustafin - Own work. Licensed under CC0 via Wikimedia Commons

Zaujímavosti z histórie mesta

Už 1000 rokov pred naším letopočtom bola v miestach dnešného Bizerte založená fenická kolónia Hippo Diarrythus.

Medzi najzaujímavejšie historické pamiatky v meste určite patrí Veľká mešita zo 17. storočia. Ďalej je to krásny starý prístav, kde kotvia farebné rybárske člny. Vjazd do prístavu stráži pôvodne byzantská pevnosť Kasbach. Neďaleko nej stojí ešte jedna menšia pevnosť, Ksibah, kde si môžete prezrieť oceánografické múzeum. Na kopci nad mestom stojí ešte Španielska pevnosť. Za prístavom sa nachádza souky, miestne trhovisko, kde sa predávajú napríklad rôzne druhy ovocia, ryby a ďalšie miestne produkty, ktoré si môžete zadovážiť ako suveníry z Vašej dovolenky v Tunisku.

Súčasný názov udelili mestu v 7.stol.n.l. Arabi Od konca 19. storočia bolo Bizerte, tak ako zvyšok Tuniska, pod francúzskou nadvládou. Hoci roku 1956 získalo Tunisko nezávislosť, Francúzi si chceli udržať svoju vojenskú základňu v Bizerte, ktoré má v Stredomorí strategickú polohu. O päť rokov neskôr v meste vypukli boje medzi francúzskou a tuniskou armádou a námorníctvom, pri ktorých prišli o život stovky ľudí. Dňa 15. októbra 1963 konečne opustili mesto poslední francúzski vojaci a tento deň bol vyhlásený štátnym sviatkom.