Dovolenka v Spojených arabských emirátoch je skutočným rajom pre tých, ktorí milujú pulzujúci kozmopolitný život, modernú architektúru, výnimočné miesta, exkluzívne hotely, reštaurácie a kluby. Môže tu prežiť skutočné rozprávkovú dovolenku s príchuťou exotiky.

Priame lety z Viedne do Dubaja a Abu Dhabi s kvalitnými leteckými spoločnosťami sú ideálnym štartom dovolenky v Emirátoch. Dobrou správou pre mnohých bolo aj spustenie priamych letov nízkonákladových letecných spoločností z Budapešti a Prahy. Spojené arabské emiráty ponúkajú široké možnosti vyžitia pre luxusnú, plážovú i mestskú dovolenku, taktiež ponúkajú nepreberné možnosti pre rodiny s deťmi aj mladých bažiacich po nočnom živote.

Dubaj

Dubaj je najľudnatejším mestom Spojených arabských emirátov a hovorí sa mu aj mesto zázrakov, pretože Dubaj, ako ho poznáme dnes bol vybudovaný na nehostinnej púšti a vďaka obrovským investíciám sa stal ikonou medzi modernými mestami a významnou turistickou destináciou. Je druhým najväčším emirátom a medzi jeho najväčšie lákadlá patrí Burj Khalifa, najvyššia budova sveta, ktorá siaha až do výšky 829,80 metrov. Pri návšteve by ste nemali minúť ani návštevu Palmového ostrova (The Palm), ktorý bol umelo vybudovaný, ikonické hotely Burj Al Arab, Atlantis The Palm, kde sa nachádza aj vodný park Wild Wadi Water Park. Obchodníckeho arabského ducha zažijete v starej časti mesta Dubaj na tradičnom trhu Gold Souk a nekonečné nákupy si môžete dožičiť v obľubenom obchodnom centre Dubaj Mall. Významnou udalosťou na ktorú sa už teraz emirát Dubaj pripravuje je Dubai Expo 2020.

Pulzujúci kozmopolitný život, hotely najvyšej kvality, závan orientu, potápanie v akváriu, výstrelky šejkov ako lyžovanie hale a umelý ostrov, to všetko nájdete práve v Dubaji, kde je možné všetko a nezabunuteľné zážitky sú vopred zaručené.

Abu Dhabi (Abú Dhabí)

Abu Dhabi je hlavné mesto Spojených arabských emirátov. Možno ho charakterizovať dvoma slovami: najväčšie a najbohatšie. Titul najľudnatejšieho emirátu mu ukradol večný rival, Dubaj. V Abu Dhabi je veľké množstvo výškových budov, prepychových mešít, či luxusných hotelových komplexov. Nachádzajú sa tu veľkolepé obchodné centrá, široké bulváry s množstvom zelene a parkov, či známe golfové ihriská a špičkový závodný okruh Formuly 1. Abu Dhabi je symbolom luxusu a bohatstva krajiny. Zbytok emirátu tvorí púšť s oázami Al-Ain a Liwa.

Významnou náboženskou budovou celej krajiny, ktorú nájdete práve v Abu Dhabi, je Sheikh Zayed Mosque, teda mešita šejka Zayeda. Jedná sa o najvýznamnejšiu mešitu v Emirátoch, budovali ju od roku 1996 do 2007. Zaujímavosťou je, že je postavená z materiálov z rôznych krajín - Talianska, Nemecka, Maroka, Pakistanu, Indie, Turecka, Iránu, Malajzie, Grécka, Británie a dokonca aj Nového Zélandu a Číny a mnohých ďalších, čoho cieľom bola stavba s odkazom spájania národov. Pri stavbe tejto obrovskej mešity sa podieľali približne 3 000 robotníkov a dnes pojme až 40 000 veriacich.

Mesto Abu Dhabi je vybudované na ostrove. Toto ultramoderné hlavné mesto krajiny je plné mrakodrapov a prepychových stavieb. Za návštevu určite stojí aj zrekonštruovaný palác Al Husn (Qasr Al Husn), Ferrari World, ktorý ponúka viac ako 20 druhov adrenalínových jázd, rozpovie príbeh značky Ferrari a nechýba ani najrýchlejšia húsenková dráha na svete. Obľúbeným miestom na príjemné prechádzky je pobrežná trieda zvaná Corniche.

Fujairah

Emirát Fujairah (Fudžejra) je označovaný tiež ako Východné pobrežie, ktoré obmývajú vody Ománskeho zálivu, ktorý zaraďujeme k Indickému oceánu. Zaujímavosťou emirátu Fujairah je, že je jediným spomedzi všetkých, ktorý je obmývaný práve najteplejším svetovým oceánom. Vďaka bielym plážam a priezračnému moru a Hajarským horám je považovaný za jednu z najkrajších oblastí Spojených arabských emirátov s ideálnymi podmienkami na potápanie a šnorchlovanie. Na svoje si prídu aj vyznavači windsurfingu, vodných lyží a ďalších. Na výber je tu mnoho kvalitných plážových hotelov, ktoré dokážu uspokojiť aj najnáročnejšiu klientelu. Netreba sa však báť premrštených cien, miestne hotely ponúkajú výbornný pomer kvality a ceny poskytovaných služieb.

Pokiaľ hľadáte kľud a chcete stráviť väčšinu času na pláži, je emirát Fujairah tou správnou voľbou, pre ničím nerušenú dovolenku. A ak by ste si chceli od plážovania troška oddýchnuť a krajinu troška spoznať, alebo sa len nechať zlákať na kvalitné nákupy vo Fujairah City Cetre, obchodnom dome otvorenom v roku 2012, ideálnym dopravným prostriedkom bude taxi, ktoré zachytíte nepretržite počas celého dňa. Nuž a ak by sa vám dokonca zachcelo nadýchať sa dubajskej atmosféry, máte to tak dve hodinky autom (taxíkom), prípadne sa informujte na hotelovej recepcii, kde vám radi poskytnú informácie o autobusových výletoch organizovaných turistickými agentúrami, čo je dozaista tá lacnejšia varianta.

Ras Al Khaimah

Najsevernejšie situovaný emirát Ras Al Khaimah (Rás al Chájma) je známy svojou námornou históriou a je miestom, odkiaľ pochádzajú tí najlepší námorníci. V meste Ras Al Khaimah stojí určite za pozretie stredoveká pevnosť s historickými zbierkami a tradičný trh. Oblasť je tiež známa vďaka modernej turistickej výstavbe a majstrovským golfovým ihriskám. V emiráte sa nachádza aj unikátna lokalita Khatt s liečivými minerálnymi prameňmi. Emirát Ras Al Khaimah sa nachádza 90 km od Dubaja. Je ideálnou voľbou pre tých, ktorí túžia po all inclusive plážovej dovolenke v emirátoch za dobrú cenu. Plážové hotely v Dubaji sú výrazne drahšie ako tie v emiráte Ras Al Khaimah a vďaka neďalekej vzdialenosti (asi hodinku autobusom alebo taxíkom) od Dubaja je možné podniknúť sem výlet.

Sharjah

Emirát Sharjah (Šarža) je najvýznamnejším kultúrnym centorm Spojených arabských emirátov. V meste Sharjah je množstvo múzeí a umeleckých galérií. Medzi najvýznamnejšie patrí Múzeum islamských tradícií a Archeologické múzeum. Nezabúda sa však ani na milovníkov nákupov, ktorých určite poteší návšteva obchodného centra Blue Souk (Modrý trh). Emirát Sharjah je tiež známy prísnym dodržiavaním islamských tradiícií. Symbolom islamskej viery je pomník v tvare otvoreného koránu, ktorý je umiestnený na Kultúrnom námestí v meste Sharjah.

Emirát neumožňuje predaj, ani servírovanie alkoholických nápojov, výnimku nemajú ani medzinárodné hotely.

Ajman

Emirát Ajman (Adžman) je najmenším z emirátov. Tradičným zamestnávateľom obyvateľstva tohto emirátu je rybolov. Dodnes je možné pri pobreží zbadať početné loďky rybárov a kochať sa ich úlovkami na miestnom trhu. Typický spôsob života tu pretrváva v kontraste s rýchlo rastúcimi priemyselnými podnikmi a modernými budovami. Turisti určite ocenia predovšetkým dlhé piesčité pláže, ktoré nadväzujú na susedný emirát Sharjah.

Umm Al Quwain

Emirát Umm Al Quwain leží medzi emirátmi Sharjah a Ras Al Khaimah a nachádza sa približne 25 kilometrov od mesta Dubaj. V tomto emiráte sa väčšina obyvateľov venuje dodnes rybolovu a pestovaniu datľových paliem. Najväčšiu turistickú atrakciu predstavuje vodný park Dream Land Aquapark. Pobrežie v Umm Al Quawain je dlhé 24 kilometrov, s priezračne čistým morom. Takmer ľudoprázdne pláže, kľud a pokoj – i toto sú hlavné turistické prednosti tohto regiónu.