Ostrov Sardínia - dovolenka v Taliansku

Sardínia je čarovný ostrov v Stredozemnom mori s nádhernými piesočnými plážami, azúrovým morom a takmer nedotknutou prírodou. Svojou rozlohou cca 24 tisíc kilometrov štvorcových je Sardínia po Sicílii druhým najväčším ostrovom Talianska a aj celého Stredozemného mora. Pobrežie Sardínie tvoria na mnohých úsekoch fascinujúce strmé útesy s jaskyňami prístupnými iba z mora, inde lemujú plytké zátoky pláže svietiace čistým bielym pieskom.

Nie nadarmo sa hovorí, že na pobreží Sardínie sa nájde kus Francúzskej riviéry, Karibiku, Seychelských ostrovov i Tichomoria.

Sardínia patrí k najdlhšie osídleným častiam Európy. Ostrov bol osídlený už v prehistórii a i neskoršie osídlenia nechali po sebe mnohé zaujímavé stopy. Nájdu sa tu zvyšky antických miest, stredovekých opevnení i orientálnych dedín.

Krásne teplé podnebie ostrova z neho robí tiež cieľ turistov, ktorí túžia predovšetkým po krásnej krajine s kúpaním v čírych vodách Stredozemného mora. Sardínia, raj milovníkov prírody i historických pamiatok, ponúka neopakovateľnú dovolenku pre všetkých.

Sardínia je v súčasnosti autonómnou oblasťou Talianska. Aj napriek hospodárskej pomoci z Ríma patrí tento prevažne hornatý ostrov stále k tým ekonomicky zaostalejším regiónom Talianska, kde je vyššia miera nezamestnanosti a nevyvinutý priemysel. Za zmienku určite stojí tradičná výroba korku z kôry korkového duba, vinárstvo, výroba syra, chov dobytka a pastierstvo, pestovanie olív a citrusových plodov, rybolov.

V zálivoch Sardínie bujnie zvláštny typ stredomorských suchomilných krovín (machie), zatiaľ čo v horách prevažujú storočné tienisté porasty. Táto flóra je bohatá na endemity, ktoré rastú len v týchto miestach. Vyskytujú sa tu i kríky pichľavého duba, myrhy, korkového duba, borievky a planých olív. Prekvapujúce je takisto bohatá fauna voľne žijúcea v horskej prírode: líšky, divoké mačky, lesné kuny, diviaky, zajace a kone. Hlavná raritou je tu muflón. Muflóny a orly môžeme nájsť v horách Gennargentu. U sladkých vôd v blízkosti mesta Cagliari a Oristano sa vyskytujú ružové plameniaky. Pozdĺž západného pobrežia medzi mestečkami Bosa a Alggero je možno uvidieť supa bielohlavého, v lesoch Sarrabus a Sulcis sardínskeho jeleňa. Diviaky majú svoj domov po celom teritóriu. V mori plávajú húfy rýb najrôznejších druhov. U mesta Stintino môžete nájsť langusty, pozdĺž zálivov Sant Antioco a San Pietro tuniakov.

Historické pamiatky na Sardínii

Sardínia dýcha históriou. Megalitické stavby a sošky z bronzu sú svedectvom, ktorý nám zanechala prehistorická nuraghská civilizácia. Divadlá a cesty postavené Féničanmi a starými Rimanmi, kostolíky a stredoveké hrady nájdeme po celom území ostrova, ako v mestách tak aj osamelých údoliach.

Stavby zvané nuraghi v súčasnej sardinskej reči znamenajú hromadu kameňov alebo hrob. Jedná sa o pozostatky dokumentujúce veľmi plodnú stavebná činnosť, ktorej pomáhal tiež geologický charakter prevažne skalnatého ostrova.

Práve kamene rôznych veľkostí, spravidla pravouhlých štvorcov do kvádra, boli na sucho kladené sústredne jeden na druhý. Použitie vápna alebo iného pojivého materiálu nebolo zistené. Veže Nuraghov stáli predovšetkým na vyvýšeninách, od 250 do 650 m nm a zvyčajne sa nachádzali v blízkosti vodných prameňov. Tieto pamiatky, toľko charakteristické pre Sardíniu, sú zvyčajne obklopené ďalšími nemenej dôležitými nálezmi. Sú nimi zvyšky megalitických ohradení, kruhovito usporiadané dediny, malé chrámy, studne a spoločné hroby.

Športové aktivity na Sardínii

Dovolenku môžete stráviť odpočinkom, môžete sa však tiež rozhodnúť pre rôzne aktivity. Sardínia vám ponúka množstno športových a adrenalínových aktivít.

Spojenia vetra a mora je neodmysliteľnou súčasťou života Sardínčanov i prichádzajúcich turistov. Oblasť Stredozemného mora i mora Tyrrhenského je ideálna pre plachtenie, windsurfing, plávanie, či podmorský rybolov. Významné miesto zaujíma i potápanie a šnorchlovanie.

Priezračne čisté more, bohatý podmorský svet i morské jaskyne sú lákadlom pre všetkých milovníkov podmorského života. Na Sardínii sa nachádza mnoho potápačských základní so širokou ponukov zaujímavých ponorov, pre všetky úrovne certifikácie. Od najjedoduchších až po najobtiažnejšie ponory k vrakom lodí. Magická azúrová farba miestneho mora a pestrý život pod jeho hladinou vás iste očarí.

Na svoje si prídu i vyznavači suchozemských športov. Rozľahlé zelené plochy ponúkajú možnosť hrania golfu, tenisu a jazdy na koni, obľube sa teší i cyklistika.