V prostredí malebného moravského kraja leží mesto Olomouc. Je strediskom vzdelávania sa na Morave. Počas dovolenky si môžete vychutnať príjemnú atmosféru typického mesta na rieke Morave obkoleseného krásnou moravskou prírodou.

Ubytovať sa v Olomouci dá v niekoľkých hoteloch a penziónoch. Ceny sú niekde lacnejšie, niekde vyššie, záleží od štandardu, aký si počas dovolenky chcete dopriať. Doprava je pokojná, mesto sa dá rýchlo prejsť aj pešo. Počas návštevy Olomouca sa oplatí vidieť školy, najmä Univerzitu Palackého. V meste sa nachádza aj niekoľko kostolov a bazilík – Katedrála sv. Václava, Kostol sv. Anny, či Bazilika Navštívenia Panny Márie.

Vedeli ste, že Olomouc je politické a vzdelávacie centrum Moravy? Prvý krát bolo mesto spomenuté v Kosmovej kronike v roku 1055. Dnes je vyhľadávané najmä pre jeho typickú českú architektúru. Stĺp Najsvätejšej Trojice z 18. storočia je vysoký 35 metrov a je najvyšším súsoším v Českej republike. V roku 2000 bol zaradený do dedičstva UNESCO. Olomoucký orloj z 15. storočia je jedným z mála orlojov na celom svete.

Ak sa nebojíte, ochutnajte počas dovolenky tradičné olomoucké syrečky, vyznačujúce sa silným zápachom, ale výbornou delikátnou chuťou. Olomouc nie je metropolou, ale má každému, kto si zvolí stráviť dovolenku práve tu, čo ponúknuť.