Neusiedler See - Neziderské jazero, Rakúsko

Jazero Neusiedler See nie je pre našinca možno typicky dovolenkovou destináciou, no určite stojí za to ho navštíviť. Je vzdialené len 60 km od bratislavskej Petržalky, vďaka čomu sa stalo obľúbenou destináciou Bratislavčanov aj na jednodňové cyklistické výlety, či člnkovanie. Okrem toho ho radi navštevujú nadšenci vodných športov i milovníci prírody. Windsurfing, novinka kiting, plachtenie, či iné športy tu môžete pozorovať na šírej hladine, no môžete sa zapísať aj do jednotlivých športových škôl. Neusiedler See sa stal vďaka svojim ideálnym veterným podmienkam rajom pre nadšencov vodných športov.

V roku 1993 bol ustanovený Národný park Neusiedler See – Seevinkel (Jazerný kút), ktorý svojou rozmanitosťou druhov patrí k jednej z najvýznamnejších oblastí s chráneným vtáctvom v Európe. Žije tu vyše 300 druhov vtáctva, ktoré možno pozorovať voľným okom v prírode alebo ďalekohľadom. V roku 2001 sa tento región zapísal na listinu Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Charakteristickým znakom jazera je, že nie je veľmi hlboké, práve naopak je veľmi plytké, preto ho radi, ako domáci, tak i dovolenkujúci návštevníci, využívajú na kúpanie. Najmä v mestečkách Neusiedl am See a Weiden am See, ktoré sa nachádzajú bližšie k Bratislave.

Spomedzi iných ako vodno-športových aktivít sú tu výborné podmienky aj na cyklistiku. Cyklistom je v okolí jazera k dispozícii viac ako 500-km sieť cyklistických tratí, pričom najznámejšou z 11 značkovaných cyklistických tratí je Neziderská cyklistická trasa (B10). Táto trasa bola v roku 2007 vybavená novými odpočívadlami a cyklocesta okolo Neziderského jazera má dĺžku 133 kilometrov, z čoho 38 kilometrov prebieha na maďarskom území. Cieľovou destináciou peších turistov býva pohorie Leitha, ktoré je taktiež súčasťou národného parku.