Tradičnou a jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových lokalít v Chorvátsku je polostrov Istria. Je najväčším chorvátskym polostrovom a súčasne najväčšiou a najživšou oblasťou cestovného ruchu v celom Chorvátsku. Nachádzajú sa tu významne strediská Umag, Poreč, Rovinj a Pula a taktiež možstvo malebných lagún a malých ostrovčekov.

Istria sa rozprestiera na 2,820 kilometrov štvorcových, ktoré sú charakteristické veľkou rozmanitosťou. Malebné mestá, majestátne útesy, vrcholky kopcov, úrodné polia, skalnaté hory, čarovné pobrežie a priezračné more. Klíma na Istrii je príjemná stredomorská, s miernymi zimami a teplými letami.

Za posledné roky tu vyrástli rozsiahle a rušné letoviská s kvalitným ubytovaním. Pri hľadaní ubytovania na Istrii nebudete mať problém. Nachádzajú sa tu hotely rôznych kategórií, apartmány, zmodernizované staršie hotely i početné kempy pozdĺž celého pobrežia.

Každý, kto sa rozhodne pre dovolenku v Chorvátsku a pre destináciu Istria, si bude môcť vybrať niečo pre seba. Od bohatých kultúrnych pamiatok cez široké možnosti zábavy a množstvo športových a rekreačných plôch a zariadení, ktoré uspokoja aj najnáročnejších dovolenkárov. 

Istria má aj výborné cestné, námorné i letecké spojenie s Chorvátskom i Európou. Dovolenka na Istrii nie je veľmi vhodná pre ľudí, ktorí hľadajú kľudné ľudoprázdne zátoky. Podmienky na kúpanie sú tu ale výborne, more je tu čisté, priezračné. Niektoré kamenisté istrijské pláže boli doplnené o betonové plošiny a terasy, na pobrežie boli dovezené jemné kamienky, alebo hrubozrnný piesok.

Historické pamiatky sú ozdobou a neodmysliteľnou súčasťou Istrie. Najznámejšou je pamiatka zo zoznamu svetového kultúrneho dedictva UNESCO Eufraziova bazilika v meste Poreč, ale aj monumentálny rímsky odkaz v Pule. Za návštevu určte stojí aj istrijské mestečko Rovinj, kde sa nadýchate pravej istrijskej atmosféry.

Zabavíte sa tu na mnohých kultúrnych a spoločenských podujatiach, festivaloch, karnevaloch, plesoch, koncertoch a ľudových slávnostiach. Nachádzajú sa tu taktiež kasína.

Dovolenka na Istrii je čarovná a toto miesto ostáva nielen v mysli, ale aj v srdciach...

Vybrané dovolenkové destinácie na Istrii

Poreč - turistické centrum na Istrii

Mesto Poreč je významným turistickým centrom celej Istrie. Je to jedno z najobľúbenejších miest v tomto regióne na trávenie letnej dovolenky. Mesto spolu s prístavom leží na nízkej pláni vápencového pôvodu medzi zátokou Lima a údolím rieky Mirna. Nachádza sa priamo na križovatke hlavných ciest, ktoré vedú pozdĺž západného pobrežia Istrie. K Poreču patrí aj neďaleký ostrov Sv. Nikola.

Historické jadro mesta Poreč leží na úzkom polostrove. Početné vykopávky v okolí mesta dosvedčujú, že táto oblasť bola osídlená už pred mnohými stáročiami. K zachovaným architektonickým pamiatkam patrí bazilika sv. Eufrázia, ktorá patrí medzi vzácne pamiatky byzantského umenia a na základe toho bola v roku 1997 vyhlásená za pamiatku UNESCO. Príjemným zistením pre mnohých turistov je fakt, že celé historické centrum mesta je pešou zónou. Mesto pre turistov ponúka aj kultúrne vyžitie – konajú sa tu festivaly, koncerty, tradičné slávnosti aj tanečné večery.

Domáce obyvateľstvo sa živí najmä miestnym poľnohospodárstvom, vinohradníctvom, pestovaním ovocia, rybolovom a tradične aj – cestovným ruchom. Vegetácia je tu celkovo veľmi bohatá. Borovicové lesy často zasahujú až takmer k samotným plážam na pobreží.

Klimatické podmienky sú v tejto oblasti mimoriadne príjemné, nie sú tu totiž výrazné teplotné výkyvy. Priemerná teplota v auguste dosahuje okolo 24 °C, v januári 4,5 °C.

Medzi obľúbené dovolenkové letoviská patrí najmä Modrá lagúna, Brulo, Pical, Spadici a Zelená lagúna. Všetky spája krásna okolitá príroda, dlhoročná tradícia cestovného ruchu a dobrá vybavenosť s množstvom ubytovacích kapacít.

Pre tých, ktorí sa v okolí mesta Poreč rozhodnú stráviť svoju dovolenku, je pripravených veľa príležitostí k športovému vyžitiu na mori aj na pevnine, ale aj možnosť ju stráviť poznávaním histórie tejto zaujímavej oblasti.

Pula - turistické a ekonomické centrum na Istrii

Región Puly a jej okolia je obľúbená destinácia na trávenie letnej dovolenky. Ponúka totiž príjemnú klímu, členité pobrežie, bohaté možnosti športových aktivít aj historické pamiatky.

Pula je turistickým aj ekonomickým centrom polostrova Istria, ktorý tvorí severné pobrežie Chorvátska. Stala sa ním vďaka svojej polohe – leží na dôležitej križovatke ciest spájajúcich pobrežie a stred Istrie a Pulu s Rijekou. Je tiež najväčším mestom tohto ostrova. Leží v úzkej zátoke s ostrovčekmi Uljanik, Sveti Andrija a Sveta Katarina. V lodeniciach jej prístavu kotvia dokonca zaoceánske lode. Neďaleko Puly sa nachádza aj medzinárodné letisko.

Mesto bolo istý čas aj pod správou Talianska. Ešte za čias Juhoslávie v Pule hovorilo množstvo ľudí po taliansky a i dnes je možné sa v tejto oblasti dorozumieť taliančinou.

Pre turistov, ktorí obľubujú aktívne strávené večery, toto dovolenkové miesto ponúka zábavné programy terás so živou hudbou, kasína aj diskotéky. Medzi najznámejšie turistické komplexy patria Zlatne Stijene, Rybárska koliba a Verudela. Od roku 1954 sa tu vždy v júli koná Chorvátsky filmový festival, takže aj milovníci kultúry si tu prídu na svoje.

Mesto Pula bolo administratívnym centrom Istrie už v 2. storočí n.l.. Svedčia o tom napríklad zvyšky veľkolepých stavieb z rímskeho obdobia. Medzi najvýznamnejšie dodnes zachované pamiatky patrí amfiteáter z 1. storočia n.l., Víťazný oblúk Sergiovcov, osemhranné mauzóleum, pravoslávny kostol sv. Mikuláša, časti starého opevnenia Dvojaký a Herkulova brána, mestská radnica, katedrála a ďalšie. Miestne archeologické múzeum ponúka k zhliadnutiu nálezy z vykopávok na celej Istrii a na ostrovoch Cres a Lošinj.

Dovolenka strávená v Pule a jej okolí zaručuje turistom aktívne strávený čas, či už si vyberú športové, kultúrne aktivity alebo spoznávanie tunajšej histórie.

Mesto Rovinj

Mesto Rovinj leží na západnom pobreží Istrie, južne od Limského zálivu. Je jedným z najčarovnejších stredomorských mestečiek v Chorvátsku a aj preto sa stal veľmi obľúbeným miestom na trávenie dovolenky.

V meste Rovinj sú až dva prístavy. Pozdĺž pobrežia, ktoré sa rozprestiera od Limského zálivu k zátoke Veštar, sa nachádza množstvo ostrovov, ostrovčekov a útesov.

Obyvatelia sa v tejto oblasti živia poľnohospodárstvom, rybolovom, vinohradníctvom, no najmä turistickým ruchom. Ten tu má dávnu tradíciu. Ešte za čias cisárovnej Márie Terézie tu bolo založené námorné klimatické zdravotné stredisko.

V meste sa nachádza zábavné centrum Monvis, ktoré je s množstvom kultúrnych a spoločenských možností využitia voľného času veľmi obľúbeným miestom nielen pre dovolenkujúcich turistov, ale aj pre domácich. Rovinj je mestom, ktoré ponúka rozličné prehliadky, súťaže, turnaje, organizované športové kurzy.

Nachádza sa tu totiž veľké množstvo športovísk a ihrisiek, multifunkčná športová hala a veľký krytý bazén. Na samotnom mori sú možnosti prevádzkovať jachting, windsurfing alebo vodné lyžovanie. Mesto myslí aj na súčasných umelcov pôsobiacich v Rovinjskej umeleckej kolónii. Preto mestské múzeum každoročne organizuje ich výstavy.

Rovinj má naozaj čo ponúknuť, a preto si ho na trávenie svojej letnej chorvátskej dovolenky vyberá množstvo turistov, ktorí sa sem radi vracajú rok čo rok.

Historické centrum Rovinju učaruje turistom najmä pre jeho romantickú atmosféru. Jeho najstaršia časť sa nachádza na bývalom ostrove, ktorý bol v roku 1793 spojený s pevninou. Dnes je historické jadro mesta chránenou kultúrno-historickou pamiatkou. Mestou dominuje veľký farský kostol Sv. Eufémie z 18. storočia., ktorý leží nad mestom. Medzi ďalšie zaujímavé historické pamiatky patrí napríklad Františkánsky kláštor s rozsiahlou knižnicou vzácnych zväzkov.